banner851

banner614

DÜZCE'DE SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR Mİ?

banner619

Düzce'de 10 yıldır atıksu arıtma tesislerinin yapımı için bekleyiş sürerken, içmesuyu arıtma tesislerinin de revizyona ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Komşu il Sakarya ise 193 arıtma tesisi arasında revizyona ihtiyaç duyulmayan 3 şehirden birisi olarak Türkiye’ye örnek oldu.

banner846
Sağlık & Çevre 14.11.2017, 14:05 15.11.2017, 16:08
3301
banner844

Düzce’nin Melensuyu Koruma Havzası içine alınmasının ardından gündeme gelen ancak 10 yıldır yapım aşamasına geçilemeyen atıksu arıtma tesisleri konusunda bekleyiş sürerken, yapılan bir araştırma, içmesuyu arıtma tesislerinde de durumun pek parlak olmadığını gözler önüne serdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yapılan çalışma kapsamında ülke genelinde 193 arıtma tesisi incelendi. Arıtma kalitesi, ölçtüğü parametreler, içmesuyu ile ilgili sağlamış olduğu güvence, tesisin kalitesi açısından değerlendirildiğinde Türkiye’de 3 arıtma tesisinin revizyona ihtiyaç duymadığı tespit edildi. Bunlar Sakarya, Ankara ve Kocaeli olarak sıralandı. Bunların dışındaki diğer illerdeki bütün arıtma tesislerinde revizyona ihtiyaç duyulduğu gerçeği Düzce'deki mevcut içmesuyu arıtma tesislerinin elden geçirilmesi gerektiğini ortaya çıkardı.

"Sakarya’da su çeşmeden içilir"

Öte yandan Düzce gibi depremden sonra altyapısı büyük darbe gören Sakarya, yürütülen ciddi çalışmaların karşılığını görmeyi sürdürüyor. Başkan Zeki Toçoğlu, “İçmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısına yaptığımız yatırımlara hem şehir merkezinde hem ilçelerimizde devam ediyor. Bizler biliyoruz ki sağlam altyapıya sahip bir şehir sağlam temeller üzerinde yükselecektir. Vatandaşlarımızın musluklarından kaliteli içmesuyu akması noktasında da ciddi çalışmalar hayata geçiyoruz. İnşa ettiğimiz ileri teknoloji ile donatılmış içmesuyu arıtma tesisleri ile de suları yüksek kalitede arıtarak vatandaşlarımızın musluklarına ulaştırıyoruz. Hamdolsun bu gayretlerimizin karşılığını da alıyoruz. Ülke genelinde 193 arıtma tesisi arasında revizyona ihtiyaç duyulmayan 3 şehirden birisi olduğumuza ilişkin veriler açıklandı. Sakarya’da su çeşmeden içilir diyoruz. İlgili kurumların uzmanları tarafından yapılan çalışmalar da bunu doğruluyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (15)
veli 4 yıl önce
arıtıcı taktırın.daha sonra artıcının filitresini bir ay sonra bakın.bir daha o sudan içmezsiniz.tamamen çamur.
ali osman 4 yıl önce
düzcenin suyu içiiiyor.siz birde gidin istilli su gurubunun köylere getirdiği suya bakın. rtesmen camur akıyor. kim basına verip haber yaptırırsa muhtarlardan tehdit alıyor. dayak bile yiyor.birlik darphane gibi çalısıyor.su çamurlu.
sayın başkanın dikkatine 4 yıl önce
Su haberini görünce yazmadan geçemedim şu su parası işi bir araştırılsın kaynaşlıda suyun tonu nekadar düzcede ne kadar istanbula suyu biz veriyoruz orada suyun tonu düzceden daha ucuz neden bize özel tarifemi.
düzceli 4 yıl önce
su faturasında o kadar vergi alıyorsunuz bari bunu düzgün yapın!
fındık ilacı 4 yıl önce
onca fındık ilacının yeraltı suyuna karıştığı şehirde su içilir mi, bırakın suyu topraktan çıkan mahsül bile kansorojen!!!
Burak 4 yıl önce
Beyciler mahallesinde oturuyorum suyu çeşmeden içiyorum gayette güzel su hiç bir sıkıntı yok hasta felanda olmadım hiç
kemal 4 yıl önce
Ben Uğanda'dan su getirip içiyorum. EE düzce nede olsa %70'lik. Ne verirsen onu alırsın
arıtıcı zararlı mı 4 yıl önce
gümüşovada arıtıcı takdırdık.suyun tadı çok güzel.fakat bazıları arıtıcının zararı olduğunu suyun içindeki yararlı maddeleri de arıttığını kemik gelişimine zarar verdiğini söylüyor.inşAllah doğru değildir.içiyorum valla.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın