banner851

banner955

DÜZCE’DE GENEL TARAMA ŞART

Düzce merkeze bağlı Hatipli Ketenciler Köyü’nde yaşayan halk günlerdir su eziyeti yaşıyor. Musluklardan su değil bazen çamur bazen ise sarı renkte bir sıvı akan köyde, son zamanlarda kesintilerden de muzdarip olan köylüler muhtarı sorumsuzlukla suçladı. Öte yandan son dönemde birçok köyden ‘Suyumuz kirli’ şikayetinin yükselmesi Düzce’de içme sularının genel bir taramadan geçmesi gerektiğini gösterdi.

Sağlık & Çevre 24.03.2022, 14:25 24.03.2022, 17:58
5971
banner1032

Alt yapı yetersizliği yüzünden Düzce’nin köylerinde baş gösteren kanalizasyon ve içme suyu sıkıntılarının ceremesini halk çekiyor. Birçok köyde yaz-kış yaşanan kirli su sorununa kökten çözüm getirilemiyor. Bu durum köylüleri ve özellikle çocukları hastalığın pençesine sürüklüyor.

Son olarak merkeze bağlı Hatipli Ketenciler Köyü sakinleri, bir yandan susuzluk bir yandan kirli su mağduriyeti yaşadıklarını belirterek, Düzce İl Özel İdaresi’nin seslerini duymasını istedi.

Su aksa bile pislik yüzünden yine susuzluk çekiyoruz

Öncü Haber’e yaz aylarından bu yana devam eden sorunla ilgili bilgiler veren vatandaşlar, “Sularımız yazdan bu yana çoğunlukla kirli akıyor. Bu suyu değil içmek bulaşık-çamaşır yıkamaya korkuyoruz. Çocuklarımız sürekli hasta oluyor. Muhtar ilgisiz. Suyun analiz edilmesini istiyoruz. Su aksa bile pislik yüzünden yine susuzluk çekiyoruz. Özellikle son 3 gündür su kesintileri iyice arttı. Konuyla ilgili yetkililerin sesimizi duymasını ve harekete geçmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhtar: Ana şebekede arıza var

Köydeki su sorunu hakkında telefonla görüştüğümüz Hatipli Ketenciler Köyü Muhtarı Nazır Yıldırım ise ana şebekede meydana gelen arıza yüzünden 3 gündür suların kesik olduğunu belirtti. Arızayı tespit etmek için bizzat kendisinin boruları incelemek için kaynağın olduğu bölgeye gittiğini ancak karlı kaplı olması yüzünden bir sonuç elde edemediğini anlatan Muhtar Yıldırım, Öncü Haber muhabirinin ‘Neden İl Özel İdaresi’nden yardım istemediniz?’ sorusunda “Onlar ne yapacak ki? Biz sorunu bulup sucu çağıracağız.” cevabını verdi.

Kirlilik savunması

Suyun çoğu zaman musluklardan sarı renkte akmasının nedenini ise kesinti olduğu zamanlarda ek kaynağı devreye sokmalarına bağlayan Muhtar Yıldırım, “Ana şebekeden gelen suyumuz kirli değil.” savunması yaptı.

Köylüler araştırma istiyor

Köylüler yazdan bu yana devam eden kirli su eziyetinin sona ermesi için sağlık yetkililerini de göreve çağırdı. Rutin kontroller dışında köydeki suyun sık aralıklarla laboratuvar ortamında incelenmesini talep eden köy sakinleri, İl Sağlık Müdürlüğü’nün halk sağlığı ekiplerini köye göndermesini istedi.

Hatipli Ketenciler Köyü sakinlerini endişelendiren ve sağlığı tehdit eden kirli su sıkıntısının kalıcı olarak çözüme kavuşması için Düzce İl Özel İdaresi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün harekete geçmesi bekleniyor.

Yorumlar (8)
vatandaş 7 ay önce
Düzcede musluktan su içilen herhangi bir yer var mı ki?
Akçakoca tepeköy 7 ay önce
Aynı sorun bizim köydede var beyaz çamaşır atıp makinadan sarı alıyoruz bardakda biriken çamuru görmek lazım anlatılmaz
Ramazan 7 ay önce
Ismarlama yöneticilerden hizmet beklemenin sonucu bu.
Düzce saglik 7 ay önce
Bütün köylere baksınlar 40senwdir değişmeyen su boruları ve 4donemdir muhtarlık yapan insanlar var hizmetsiz
CAN 7 ay önce
ODA BISEMI DÜZCE NUSRETDIN MAHALESINDE DE SU BAZEN CAMURLU AKIYO SUDA TASBILE CIKDI CAKIL TASLAR ANA BORUYA FILTRE TAKDIK IKILI 1 HAFDADA CAMUR RESIMLERI MEVCUT INANMAYANLAR GÖRÜR
Şampiyon 7 ay önce
Bu belediye anlamak gerçekten mümkün değil ….. Havası zehir ……. Suyu zehir …… Bu insanlar nasıl yaşayacak …… Hiç bir şekilde önleyeci eylem planı yok …. Madem yapamıyorsun çözüm üretmiyorsun istifa et git … Bu şekilde bitmiş bir Düzce yi yirmi senenin sonunda bize bırakacaklar … Nekadar kötü acı verici bir durum…
Cem 7 ay önce
Belediyelerin asli görevi vatandaşların evlerinin musluklardan “İÇİLEBİLİR SU” temin etmektir, yoksa bağla dere suyunu oh ne ala., Bakın bakalım Avrupa’da su firması kaç tane var??
Üçyol Köyü vatandaşı 7 ay önce
Bu birşeymi. Siz gelin birde Üçyol Köyünde ve İstilli su birliğine bağlı köylerin yağmur sonralarında çeşmelerinden akan suya bakın. Resmen çamur akıyor. Biz yıllardır sesleniyoruz ama duyan yok. Neyse seçim yaklaşıyor... Elbet bununda hesabı sorulacak...
13
parçalı az bulutlu