banner851

banner614

DÜZCE’DE HER BİR AĞAÇ TEK TEK İNCELENİYOR

Düzce Belediyesi tarafından Mayıs ayı başında başlatılan “Kent Estetiği Projesi” hızla devam ediyor. Bir yandan taş örme çalışmaları devam ederken, diğer yandan da ikinci etabın alt yapı çalışmaları devam ediyor. Taş örme çalışmalarının ardından ise kent mobilyaları yerleştirilerek şehrin iklimine uygun yeni ağaçlar dikilecek.

banner619
Sağlık & Çevre 18.07.2021, 15:00 18.07.2021, 16:14
2807

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün “Şehrin Kalbinde Büyük Dönüşüm” sloganı ile başlattığı “Kent Estetiği Projesi” hızlı şekilde ilerliyor. İlk etap olan Düzce Belediyesi ile Yapı Kredi Bankası arasındaki bölümde taş örme çalışmaları devam ederken eş zamanlı olarak ikinci etap çalışmaları Yapı Kredi Bankası ile Valilik önü arasında devam ediyor.

TEHLİKE ARZ EDEN AĞAÇLARIN YERİNE YENİLERİ DİKİLECEK

1 Mayıs 2021 tarihinde ilk kazmanın vurulduğu proje için ekipler titiz bir çalışma yürütüyor. İlk etap çalışmaları kapsamında bölgedeki ağaçlara zarar verilmeden Düzce’nin çeşitli noktalarına nakledilerek dikim işlemleri gerçekleşmişti.

Yeni yerlerinde ağaçlar yeşermeye başlarken ekipler ikinci etap olan Yapı Kredi Bankası ve Düzce Valiliği arasındaki bölüm için çalışmalara başladı.

Taş örme çalışmaları öncesinde konusunda uzman kişiler tarafından bölgedeki ağaçlar da mercek altına alındı. Yapılan incelemeler sonucunda bazı ağaçların kent estetiği projesine uygun olmadığı bir kısmının da zarar gördüğü ve tehlike arz ettiği tespit edildi.  

“MEVCUT AĞAÇLARIN DURUMUMU TEK TEK DEĞERLENDİRİLİYOR”

Park ve Bahçeler Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Kenan Albayrak tarafından Yapı Kredi Bankası ile Valilik önündeki yuvarlak havuz arasında kalan hastalıklı, eğri büyümüş, kırılmış kent estetiğine uygun olmayan 1 adet kokar ağaç, 1 adet (üst bölümü karda kırılmış) karaçam, 1 adet (35-40 derece yan yatmış) sahil çamı ve bir adet (tehlikeli gövde çatalı yapmış) çam ağacının kaldırılmasına karar verildi. Kenan Albayrak, kaldırılan ağaçların yerine; 37 adet manolya, 8 adet erguvan, 6 adet süs eriği, 4 adet acer globosum dikileceğini bildirdi.

“PROJE İLE DÜZCE MERKEZ ÇAĞ ATLAYACAK, HERKES MEMNUN KALACAK”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Düzcelilerin aleyhine hiçbir iş ve işleyiş içinde bulunmayacaklarını yinelediği açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Düzceli hemşehrilerimize yakışır bir projeyi hayata geçiriyoruz. Düzce’de büyük bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Şehrin kalbi sayılan caddenin görüntüsü kente yakışmıyordu. Proje tamamlandığında gerçekten herkesimin memnun kalacağı bir iş çıkarmış olacağız. Ferah yürüyüş yolları, kent mobilyaları, Düzce’nin iklimini uygun ağaçları, Cadde ile bütünleşen cephe giydirmeleri ve tabelalar ile cadde bambaşka bir görünüme kavuşacak. Bu çalışmaları yürütürken esnaflarımızın ve vatandaşlarımızı mağdur etmemeye gayret gösteriyoruz. Düzceli kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Kent estetiği projesi Düzce merkeze çağ atlatacak, şehir bambaşka bir görünüme kavuşacak. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar,” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (21)
Hayri 2 ay önce
Siz önce düzcenin trafik sorunlarını çözmek için mücadele vern. Düzcenin bir başından bir başına 1saat de gidiyorsun onuda ceza yemeden geçemiyorsun. Allah aşkına dünyanın hiçbir yerinde bukadar çok trafik ışığı olan bir memleket var mı. Düzce çağ atlatan bir proje yapmak istiyorsan faruk özlü önce düzcenin içinde n geçen e5kara yolunda bir tane ışık bırakma. Bütün ışıkları kervan kavşağı gibi yonca lı kavşak yap. Ankara da yaşamışsın ama ankara nın trafik akışını hiç görmemişsin. Bırak bu ağaç çiçek böcek işleri ni.yol, kavşak, ve Uğur suyu içme suyu barajı nı yap.
Murat Acar 2 ay önce
Orijinal olan herşeyi yok ettiniz suni bir şehir olduk.
Ayşe Ayhan 2 ay önce
Binlerce yıl önceki şehir kalıntılarına baktığımızda caddelerine, altyapısına hayran kalıyoruz, Osmanlı'da her şehire çınar ağaçları dikilmiş, günümüzde hayran kalıyoruz, beş yıl sonra ömrünü dolduran ağaçlar yerine daha kalıcı, uzun ömürlü ve bizim iklime uyumlu bir sürü sağlam, güçlü ağaçlar var, onlardan dikilemez mi, şehrin çehresini taş yığınları değil, yeşil alanlar güzelleştirir, Düzce'nin de İstanbul caddesinden ibaret olmadığını ne zaman göreceğiz. Parklarımızda olan ağaçlar gitti, hiç değilse yerine bina yerine ağaç dikilseydi. Birinin yaptığını diğerinin yoketmesi üzücü, her seçimden sonra yeni bir İstanbul caddesi görmek istemiyorum, kalıcı projeler olsun lütfen en.
Yorumcu 2 ay önce
Hepsi boş işler insana yatırım yapan bir tane akp belediyesi görmedik.her gelen başkan bir omcekinin yaptığını yıkıyor oyuzden gün uzi ogrmedi Düzce hep inşaat halinde bir Düzce gorduk
Mustafa Yılmaz 2 ay önce
DÜZCE DEPREMDE BU KADAR ENKAZA DÖNMEMİŞTİ. NE BİTMEZ BİR İSTANBUL CADDESİ İMİŞ. BiR TÜRLÜ YÖNÜNÜ BULAMADI
Vatandaş 2 ay önce
Güya bayramdan önce millet bahçesi açılacaktı. Ne oldu?
Çağdaş 2 ay önce
Düceye çağ atlatacak !!! Vay be ne proje ama. Hadi iyisin Düzce çağ atlıyoruz hazır olun. Bir devir kapanacak.
Okuyucu 2 ay önce
Böyle şeyler yapacağınıza ağa mah. su sorununu çözün yeter artık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın