banner851

banner614

DÜZCE’DE KIRMIZI ALARM!

Düzce’de mevsim şartları nedeniyle vatandaşların artan ısınma ihtiyacını gidermek için kullandığı yakıttan dolayı hava kirliliğindeki artış yeniden baş gösteriyor. Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından alınan bilgiye göre, Düzce Türkiye’de şuan hava kalitesinin ‘sağlıksız’ düzeye ulaşarak kırmızı alarmın verildiği iki ilden biri oldu.

banner619
Sağlık & Çevre 12.12.2016, 11:22 12.12.2016, 11:30
15024
DÜZCE’DE KIRMIZI ALARM!

Son yıllarda Düzce'nin başına bela olan hava kirliliği bugünlerde yeniden sahnede… Her kış döneminde kente kabus yaşatan hava kirliliği, Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından alınan bilgiye göre, yeniden nefes aldırmayan boyuta ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal hava kalitesi izleme ağının 12 Aralık saat 10.00 verilerine göre, Düzce’de Hava Kalitesi İndeksi 151’le ‘sağlıksız’ düzey olarak belirlendi. 81 ilin hava kalite indeksinin yer aldığı tabloda Düzce’de Türkiye’de hava kalitesinin sağlıksız düzey olarak gösterildiği iki ilden biri oldu.

Havadaki kirletici parametreyi gösteren ve ulusal sınır değeri 80 olan partikül madde düzeyi Düzce’de 352 metreküp olarak tespit edildi. Düzce’deki partikül madde düzeyi elde edilen sonuçla birlikte Türkiye ortalamasının 4 kat üzerine çıktığı görüldü.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde Düzce’de oluşan gri örtü, vatandaşların nefes almakta güçlük çekmesine yol açıyor. Kirlilikle mücadele kapsamında geçtiğimiz yıl kurum ve sivil toplum kuruluşları çeşitli adımlar atmış fakat somut bir sonuç elde edilememişti.  Sorunun çözümü için neler yapılıp yapılmayacağını ilerleyen zaman gösterecek.
 

banner844
Yorumlar (32)
BORA 5 yıl önce
HEEYY GİDİİ YEŞİL DÜZCE
sonuna geldik 5 yıl önce
Evet başkanlık geldimi ertesi gün zerre pis hava kalırsa ahanda buraya yazıyorum.tek sebebi başkanlığın bu güne kadar gelmemiş olması, unutmayın.
Koalisyonlu sistemle mis 5 yıl önce
Başkanligi oku arastir.bu ulkenin koalisyonlu yillarina bak.
korkmaz a cevap 5 yıl önce
2016 da bu cehalet pes diyorum..... çözüm üretilsin istiyoruz.. senin çolugun çocugun yok mu? astım akciğer vb hastalıkları düzcede neden bu kadar fazla hiç düşündünmü? birilerini delice savunmadan önce bir kez düşünün! daha önce denediyseniz tabiiii
yeter artık 5 yıl önce
yetkililer hiçbir önlem almayacakmı!! bu konu yıllardır gündemde ve HİÇBİR SOMUT ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR!!! zehir soluyoruz ama kimin umurunda?? bir de sırf birilerinin rantı için daha da kötüleşiyor ya yere batsın çıkarlarınız zenginliğiniz
esin 5 yıl önce
doğalgazı verseler kullanacağız ama malesef heryere şikayet mektubu yazdım ama nafile bimere bile yazdım sonuç yok.düzce merkezde olup doğalgaz kullanamıyoruz yazık çokkkk yazık
Ahmet can yılmaz 5 yıl önce
sigara bile havadan daha sağlıklı
Ah Düzcem 5 yıl önce
Güzel Düzce' miz malesef bir köy gibi yönetiliyor. Her yerde çıkar çatışması çıkar ilişkileri. Örneğin Topçular köyünde alt yapı kanalizasyon sistemi varken Düzce'nin merkezin de doğru dürüst alt yapı yok bir de büyük şehir yapacaklarmış biz ilk önce il olalım sonra yaparsınız ne yapacaksanız.
vatandaş 5 yıl önce
ilk önce Düzce nin her mahallesini doğalgaz bağlasınlar ve sonra yapabildikleri kadarda köylere baglasınlar bakın bakalım hava kirliliğinin ne kadar düştüğünü göreceksiniz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın