banner851

banner614

DÜZCE’DE ÜRKÜTEN ARTIŞ

banner619

Düzce’de son dönemde art arda yaşanan kalp krizine bağlı ölümler, gözleri kalp rahatsızlıklarına çevirdi. Kalp krizinden korunmak için yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Düzce Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Osman Kayapınar, “Günde bir tane bile sigara içen insanların içmeyen insanlara göre kalp krizi geçirme riskleri yüzde 50 oranında artar.” dedi. Ayrıca kalp krizine bağlı ölümlerin büyük çoğunluğunun ilk 8 saat içinde yaşandığına işaret etti.

banner846
Sağlık & Çevre 16.09.2019, 12:42 16.09.2019, 13:28
9350
banner844

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Osman Kayapınar, dünyada ve Türkiye'de ölüm nedenleri arasında ilk sırada gösterilen kalp krizinin; nedenleri, belirtileri ve alınacak önlemler ile ilgili hayati bilgiler paylaştı.
Risk faktörleri
Kalp krizini, (Miyokard Enfarktüsü) kalbi besleyen damarların (koroner arter) aniden tıkanması ile kalbin o bölgesine kan akımının kısmen ya da tamamen kesilmesi olarak tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Kayapınar, kalp krizinde aile hikayesi, genetik faktörler, ailesel hiperlipidemi, diyabet, sigara, alkol, esrar, ileri yaş, erkek cinsiyet, yaşam tarzı gibi unsurların başlıca risk faktörleri olarak sayıldığına vurgu yaptı.
“Risk yüzde 50 oranında artar”
Bu risk faktörlerinden yaşam tarzı, sigara, alkol, esrar ve benzeri risk faktörlerinin değiştirilebilir faktörler olması sebebiyle oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Bizim toplumumuzda sigara bağımlılığı ve obezite özellikle vurgulanmalıdır. Günde bir tane bile sigara içen insanların içmeyen insanlara göre kalp krizi geçirme riskleri yüzde 50 oranında artar ve bu oranın bazı durumlarda yüzde 300’lere (2,8 kat) kadar arttığını biliyoruz. Diyabet, obezite, metabolik sendrom ve sedanter yaşamda değiştirilebilir risk faktörleri içinde vurgulanmalı ve iyi yönetilmelidir.” diye konuştu.
“30 yaşından sonra kalp muayeneleri belirli periyotlarla yaptırılmalı”
45 yaşından genç erkek ve 55 yaşından genç kadınlarda erken dönem kalp krizi hikayesi olan kişilerin 1. derece akrabalarında da kalp krizi geçirme riskinin arttığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kayapınar,  ailesinde koroner arter hastalığı hikayesi olan kişilerin 30 yaşından sonra kalp muayenelerini belirli periyotlarla yaptırması ve değiştirilebilir risk faktörlerine özellikle dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.
“Kalp krizinden korunmak için yaşam tarzına dikkat edilmeli”
Kalp krizine dair ilk bulguların yorgunluk, göğüste gerginlik, bası hissi, yanma, genellikle sol kola vuran ağrı, çeneye doğru yayılan ağrı şeklinde kendini gösterdiğini dile getiren Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi,  özellikle kalbin kan ihtiyacının arttığı egzersiz esnasında, ağır yemekler sonrasında ve duygusal stres esnasında belirginleştiğini bildirdi. Ayrıca Düzce Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Kayapınar, istirahat esnasında hastaların şikayetlerinin gerileyeceğini de sözlerine ekledi.
Kalp krizinden korunmak için yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Kayapınar; sigara, alkol ve diğer bağımlılıklardan uzak durulması, düzenli egzersiz yapılması, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi metabolik durumlar için gerekli önlemler alınması gerektiğini vurguladı.
“Kalp krizine bağlı ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 8 saat içinde yaşanıyor”
Kriz geçirdikten sonra hastaların özellikle sigaradan uzak durmaları gerektiğini bir kez daha yineleyen Kayapınar, “Sigara içen stent takılmış bir hasta ilaçlarını düzgün kullansa bile her an kriz geçirme riskiyle karşı karşıyadır. Kalp hastalıklarından ölüm, tüm ölümler içinde ilk sıradaki yerini korumaktadır. Kalp ölümleri nedenleri içinde de ilk sırayı halk arasında kalp krizi olarak bilinen ‘akut miyokard infarktüsü’ almaktadır. Akut miyokard infarktüsüne bağlı ölümlerin büyük çoğunluğu ilk 8 saat içinde olmakta, bunların yarıdan fazlası hastaneye dahi yetiştirilemeden evde, sokakta vs. olmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Üniversite hastanesindeki hizmetler
Kriz esnasında zamanın çok önemli olduğunun altını çizen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Osman Kayapınar, en kısa zamanda mutlaka bir sağlık kuruluşuna ulaşılması gerektiği vurguladı.
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne acil kardiyak şikâyetler ile gelen, kalp krizi geçiren ya da kalp krizi tehdidi bulunan hastalara Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın 4 öğretim üyesi 1 uzman ve 2 asistan hekimden oluşan kadrosu ile hizmet verdiklerini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Osman Kayapınar, koroner anjiyo, koroner girişim, kalp pili uygulamaları, eko, poliklinik hizmetleri ve yoğun bakım ünitesinde hastalığın tanı ve tedavisine yönelik sağlık hizmeti verdiklerini dile getirdi.
 

Yorumlar (13)
DÜZCELİ SEDAT 2 yıl önce
OSMAN HOCADAN ÇOK İYİ BİR HOCA ALLAH RAZI OLSUN BABAM KALP KRİZİ GEÇİRDİ GECENİN 02.30 DA GELDİ DAMARINI AÇTI..OSMAN HOCANIN DÜZCEDE OLMASI BÜYÜK ŞANS HEKİM EKSİKLİĞİ OLDUĞU KESİN İNŞ EN KISA ZAMANDA BAŞKA DOKTORLARDA GELİR..
iyi günlerimiz 2 yıl önce
iyi de sayın Hocam, daha dün anjiyo için anneme bolu yada sakarya ya gidin denildi. madem koroner anjiyo üniteniz var bu sevk niye. acaba anjiyo ile koroner anjiyo ayrı şeyler mi?
Bilgilendirme 2 yıl önce
Duzce genelinde 5 tane universitede 6 tane devlette olmak uzere 11 kardiyoloji uzmani var. Universitede bir anjiyo cihazi var bi tane daha alinacak. Devlet hastanesinin girisimleride devam ediyor.
Yorumcu 2 yıl önce
Ne hastaneler gordum icinde cihaz yok ne hastaneler gordum icinde doktor da yok.Hastane aciyoruz diye boburleneceginize bir ile kasaba muamelesi yapmayinda doktor gonderin buraya.abimi duzce devket hastanesinde kaybediyorduk neredeyse
Zuhal. Yilmaz 2 yıl önce
Babam için bir işlem daha yapılması hastaya zararı olur denilirken Osman bey anjiyo da tıkalı damarını açarak yaşam kalitesini artırdı. Sizi tanıdığımız için sukrediyoruz teşekkürler Osman bey
Kamil Görünce 2 yıl önce
Kimseyi zan altında bırakmak istemem ama nedense Düzcemizdeki hastanelerde ölüm oranı tavan yapmış durumda
VATANDAŞ 2 yıl önce
SİZ NASIL İYİ BİR DOKTORSUNUZ O KADAR DOKTORA GİTTİK HERKES EŞİME BİŞEY YOK DEDİ AMA TAKTIĞINIZ CİHAZ SAYESİNDE EŞİMİN GÜN İÇİNDE 2 SNLİK KALP DURMASI YAŞADIĞINI FARK ETTİNİZ HEMDE GÜNDE BİR KAÇ SEFER OLDUĞUNU ONA GÖRE İLAÇ VERDİNİZ DAHA İLK HAPTA EŞİM RAHATLADIĞINI SÖYLEDİ ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN...
Selim 2 yıl önce
Düzcede, Sosyal medyada kaçak yerli kömür satılıyor. Yetkililer uyuyor..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın