banner851

banner955

DÜZCE’DE YAŞAYANLAR RİSK ALTINDA!

Sanayi, yoğun trafik ve ısınma amaçlı kömür kullanımı gibi etkenler nedeniyle Türkiye’nin havası en kirli kentleri arasında başı çeken Düzce’de bu hayati soruna karşı verilen mücadelenin cılız kalması halk sağlığını tehdit ediyor. Uzmanlar, hava kirliliği yüksek bölgelerde yaşamanın astım gelişme riskini arttırdığını bildirdi.

Sağlık & Çevre 04.05.2022, 11:15 05.05.2022, 14:58
1692

Yılın 365 günü solunmaz havanın hakim olduğu Düzce’de, ilgili paydaşların el ele verip uygulamaya koyduğu Hava Kirliliği İle Mücadele Eylem Planı henüz bekleneni veremedi. Türkiye’nin 2., Avrupa’nın ise 5. en kirli havasına sahip kenti olan Düzce’yi yaşanabilir hale getirmek için daha etkin çözüm yolları bekleniyor. Hava kirliliği sorunu sadece kronik akciğer hastalarını olumsuz etkilemekle kalmıyor, sağlıklı bireyleri de hastalıkların pençesine alıyor.

Türk Toraks Derneği Astım ve Alerji Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Ebru Damadoğlu, Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkelerde endüstrileşmeye paralel olarak astım sıklığında artış görüldüğünü anlattı.

Genetik geçişli bir hastalık olan astımın görülme sıklığının erişkinlerde yüzde 5-10, çocuklarda ise yüzde 10-15 düzeyinde olduğunu dile getiren Damadoğlu, "Ebeveynlerden birinde astım varsa çocuklarda astım görülme oranı yüzde 25 ama iki ebeveynin de astımı varsa bu oran yüzde 50'lere yükseliyor." bilgisini paylaştı.

Doç. Dr. Damadoğlu, hayvan tüyü, polen, ev tozu akarı alerjilerinin de astım gelişme riskini artırdığını belirterek şöyle devam etti: "Hava kirliliği yüksek olan bölgelerde yaşamak da astım gelişme riskini artırabiliyor. Çöl tozu, kum fırtınalarıyla ilgili de yapılmış çalışmalar var, sadece yaşandıkları bölgede etkili olmuyor, binlerce kilometre ileri saçılabiliyorlar. Çalışma sonuçlarına göre, çöl, kum ve toz fırtınaları yaşandığı dönemlerde özellikle çocuklarda astım kaynaklı acil başvuruları ve hastaneye yatışlarda artış görülüyor. Olumsuz etkilerden korunmak için astım hastaları internet veya telefonlarına indirebilecekleri uygulamalarla hava kirlilik düzeylerini takip edebilirler. Hava kirliliğinin yoğun olduğu, toz, kum fırtınalarının yaşandığı dönemlerde mümkün olduğu kadar kapalı ortamlarda bulunmalılar."

"Kovid-19 astım hastalarında daha ağır seyretmiyor"

Damadoğlu, Kovid-19'un astım hastalarında diğer kişilere göre daha ağır seyretmediğini, ayrıca uzun süreli maske kullanımının astımı tetiklediğine ilişkin de bilimsel verinin bulunmadığını anlattı. Astım hastalarının asla sigara içmemesi gerektiğinin altını çizen Damadoğlu, "Sigara dumanı astımın kontrolsüz olmasına neden oluyor. Astım hastalarının bulunduğu kapalı ortamlarda da sigara içilmemesi lazım." uyarısında bulundu.

Damadoğlu, hastaların kimyasal dezenfektan, yağ çözücü, çamaşır suyu gibi güçlü temizlik malzemelerinden, ayrıca alerjik duyarlılıkları bulunan unsurlardan uzak durması gerektiğine dikkati çekti.

"Hastalar nefes açıcı ilaçla kortizon içeren ilaçları da almalı"

Astımın etkilerini kontrol altına alacak güncel tedavi yöntemlerine de değinen Damadoğlu, "Tedavideki en önemli değişiklik, hastaların şikayetleri arttığında kullandıkları fısfıs şeklindeki ilacın tek başına kullanılmaması oldu. Hastaların bu nefes açıcı ilacın yanında mutlaka kortizon içeren, hava yoluyla alınan ve astımda görülen iltihabı düzelten kortizonlu ilaçları da alması gerekiyor." diye konuştu.

Damadoğlu, kuru öksürük atakları, göğüste hırıltı, kuş-ıslık gibi seslerin olması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerektiğini söyleyerek astım tanısının kişinin hastalık öyküsünün alınması ve solunum testleri gibi yöntemlerle konulduğunu kaydetti. (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (8)
Düzceli Hasan 7 ay önce
zehir soluyoruz gerçekten üzülüyorum ve hiç bir şey yapılmıyor, cihazlara da güvenemiyorum artık
, 7 ay önce
Havası kirli daire fiyatları 1 trilyon
vatandaş 7 ay önce
Bolu dağının bir kısmından hava kanalı açılıp temiz havayı bu tarafa aktarmak çözüm olabilir her şey araştırılıyor buda araştırılsın
Nokta 7 ay önce
Kesinlikle iktidardaki siyasi irade karşı çıkacaktır. Türkiye’nin en temiz havasına sahip ilimiz açıklamasını pek yakında duyar gibiyiz. Halen anlamıyorsunuz, ölçüm yapan cihazda arıza oldu, çıkan sonuçlar hatalı.
Mert 8 ay önce
Belediye başkanı Düzceye hala fabrika istiyor. Fabrikalar asgari ücretten başka bir şey vermiyor.insanlar göz göre göre zehir soluyor. Artık bir tek fabrika bile istemiyoruz.
Ali 8 ay önce
Hava kirliliği nedeniyle memleketim olan düzceden taşınmak zorunda kaldım, bir doktor burada yaşamaya devam etmem halinde koah ın kaçınılmaz olduğunu söylemişti, ailece astım olunca ankaraya taşındık, nefes aldığımı hissediyorum 1 yıldır. Düzceyi çok seviyorum ancak maalesef solunum problemi olanların yaşaması imkansız, oksijen konsantratörüne bağlı yaşarsınız ileride
halk 8 ay önce
belediye başkanına söyleyin temizler havayı.
Selami Genc 8 ay önce
Bizim Kafamiz Basmaz Devlet büyükleri bilir
Yeni Sayımız