banner851

banner614

DÜZCE’NİN KÖTÜ UNVANI ULUSLARARASI RAPORLARDA…

Bugün 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü… Her 10 insandan 9’u kirli hava soluyor. ‘Yeşil Düzce’nin sonbahar-kış aylarında zirve yapan hava kirliliği problemi nedeniyle havası en kirli şehirler listesinde üst sıralarda yer alması yaklaşan soğuklar öncesi Düzceliler’i tedirgin ediyor.

banner619
Sağlık & Çevre 07.09.2021, 16:00 07.09.2021, 16:01
1297

7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü nedeniyle hava kirliliği problemi dünya genelinde bir kez daha tartışılır hale geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Bugün, her on kişiden dokuzu kirli hava soluyor ve her yıl 600.000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 7 milyon erken ölüme yol açıyor. Kararlı davranmazsak, bu sayı 2050’ye kadar iki katına çıkabilir.” uyarısında bulundu.

YAKLAŞAN SOĞUKLAR ÖNCESİ TEDİRGİNLİK

Senelerdir özellikle sonbahar ve kış aylarında kronik hava kirliliği problemiyle mücadele eden ve geçen sene insan sağlığını tehdit eder boyuta gelen sorun nedeniyle Türkiye’nin havası en kirli unvanını alan Düzce’de de yaklaşan soğuk havalar öncesi tedirginlik yaşanıyor.

ULUSLARARASI RAPORLARDA DÜZCE’NİN İSMİ ‘HAVASI EN KİRLİ ŞEHİRLER’DE GEÇİYOR

‘Yeşil Düzce’ olarak anılan kent şöhretine hiç yakışmayan bir şekilde hem ulusal hem uluslararası raporlarda ismi havası en kirli kentler arasında geçiyor. 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu'na göre Türkiye'de hava kirliliğinin en yoğun olduğu kentler sıralamasında Çorum, Erzurum ile birlikte ilk üçte yer alıyor. Özellikle geçen yıl zirve yapan kirliliğin ardından Düzceliler’in zehir solumasına neden olan etkenler de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen hava izleme araçlarının ölçüm ve numune alım işlemleri sonrası ortaya konulmuştu.

KİRLİLİĞİN 4 ANA NEDENİ SAPTANDI

Kirliliğin en büyük nedeninin yüzde 31-36 oranında kışın ısınma amaçlı kalitesiz kömür yakımı olduğu belirlenirken onu yüzde 25-30 ile sanayi tesisleri takip etmişti. Anadolu Otoyolu, D-100 ve D-655 gibi üç önemli yolun geçtiği Düzce’de trafiğin kirliliğe etkisi yüzde 23-27 olduğu tespit edilmiş, atık yağ kullanımı ve lastik yakımının etkisinin de yüzde 26’ya kadar ulaştığı saptanmıştı.

DÜZCELİ ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYOR

İl genelindeki 3 noktada ölçümler devam ederken mücadele için de yol haritası belirlenerek Düzce çalışmalara başlanmıştı. Soğuk havaların yaklaşmasıyla birlikte Düzceliler, tekrar kirli hava solumamak için alınan önlemlerin harfiyen uygulanmasını ve sorunun kökünün kazınmasını bekliyor. Öte yandan önümüzdeki haftalarda alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı hava izleme haritasına yansıyan rakamlarla ortaya çıkacak.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (11)
Madur 2 hafta önce
Hava kirliliğine çözüm doğal gazı ucuzlatsınlar kullanımını cazip hale getirsinler işteçözüm
Yorumcu 2 hafta önce
Yaklaşık olarak 30 senedir AKP zihniyeti yönetiyor duzceyi.Bir arpa boyu yol alamadık ama Ya Allah diyorlar ya bizim halkımızda bina tav oluyor.Bize demekki icraat değil ya Allah diyenler lazım
Yorumcu 2 hafta önce
Millet şehre uzak diye konutlardan duzceye kaçıyor.kacin kaçın pis hava sizi diğer tarafa da yakın edecek
DÜZCELİ 2 hafta önce
HAZIR DOĞAL GAZLI OTOBÜSLERİ GÖNDERİP ŞEHİR İÇİNİ YÜZLERDE MAZOTLU ZEHİR SAÇAN MİNİBÜLE DOLDURAN BELEDİYEMİ ÇÖZECEK BU SORUNU.
Konu dogalvaz 3 hafta önce
Yaziklar olsun.duzceyi yonetenlere yillardir.verilen sozler tutulmadi.orhangazi mah.arasi yoruklermahallesine dogalgazi veremediler.ALLAH a havale ediyoruz.komurun tonu olmus.2000tl
Selcuk 3 hafta önce
Size watsaptan veya baska kanallardan haber yapin diye bilgi verdik yaz aylarinda hala dogalgaz talep ettigimiz halde dosenmiyor kömür yakmak zorunda kaliyoz diye cevap bile vermedin oncu bey. Hava kirliligi diye haber yaparsin kisin dedik ve yanilmadik. Bunu soyledigimizde yapip kömür yakisinin önüne belki gecer belki dikkat cekerdik ama yok duzcede yoneticelerdende farkin yok
vatandaş 3 hafta önce
20 senedir aynı parti.çözsünler.niye bu sorunun üzerinde durmuyorlar?ey cehape derdiniz seçilmeseydiniz değil mi?
duyarlı vatanvatand 3 hafta önce
1 osb de kaçtan farikada filtre var hangi kurum denetliyor akşam 8 den sonra bir geçin koku duman nasıl bir bakin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın