banner851

banner614

EKİPLER KUCAK AÇTI

Düzce’de duyarlı bir vatandaş, doğada yalnız kalmış ve henüz yeni doğmuş olan iki kaya sansar yavrusu buldu. Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince teslim alınan yavrular ilk bakımlarının ardından bulundukları alanda bir gece bekletilmelerine rağmen anneleri tarafından alınmadı. Ekipler sevimli yavruları bir süre daha misafir edecek.

banner619
Sağlık & Çevre 06.05.2021, 14:30 06.05.2021, 17:46
1536

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde, bir vatandaş tarafından yeni doğmuş iki kaya sansarı yavrusu buldu. Durumun Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibine haber verilmesini ardından ekipler yavruları teslim aldı.

Bakımlarının ardından yavrular bir gece bulundukları noktada bekletilmelerine rağmen anneleri ortaya çıkmadı. Annesiz kalan iki kaya sansar yavrusuna ekipler kucak açtı.

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndaki rehabilitasyon merkezine getirilen yavrular, burada kendileri için hazırlanan alana yerleştirildi.

"Yaban hayatını koruma adına çalışmalarımız sürüyor"

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Şanlı, iki gün önce duyarlı bir vatandaş tarafından yolda bulunan iki kaya sansarı yavrusunun müdürlüklerine teslim edildiğini söyledi.

Hayvan sever vatandaşın evinin kenarında bulduğu yavruları yerinden oynatmadan annelerinin gelmesini beklediğini fakat sonuç alamayınca kendilerine getirdiğini aktaran Şimşek, "Vatandaşımız duyarlılık göstererek yavruları bulundukları yerden almadan annelerini beklemiş. Anne gelmeyince bize getirdi. Biz yavruları şube müdürlüğümüz olarak koruma altına aldık. Yavruların 3-4 günlük olduğunu tahmin ediyoruz." diye konuştu.

Şimşek, yavruların sağlık kontrollerinin yapıldığını anlatarak, "Yavrular, uzmanımız tarafından sütle beslenerek bakılıyor. Belli bir süre misafirimiz olacaklar, daha sonra büyüdüklerinde doğal hayatlarına salınacaklar. Bölgede yaban hayatını koruma adına çalışmalarımız sürüyor." ifadelerini kullandı.

(ÖNCÜ HABER MERKEZİ/ AA)

banner844
Yorumlar (0)