banner851

banner955

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ…

Dermatoloji Uzmanı Eda Haşal, tehlikeli bir kanser türü olan deri kanseri (melanom) hakkında Öncü Haber mikrofonuna önemli açıklamalarda bulundu. Deri kanserinin belirtilerinden, tedavi sürecine değin birçok noktaya değinen Haşal, erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Haşal, ayrıca ailesinde deri kanseri olan vatandaşlara da seslenerek, “Ailede, deri kanseri öyküsü olan kişiler mutlaka bir dermatoloğa görünmeli ve ben taramasından geçmelerini öneriyoruz” dedi.

Sağlık & Çevre 22.07.2021, 14:45 23.07.2021, 12:36
5296
banner986

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Cildiye Polikliniği’nde dermatoloji uzmanı olarak görev yapan Eda Haşal, tehlikeli bir kanser türü olan cilt kanseri (melanom) hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhis ve tedavisinin önemli olduğunu belirten Haşal, vatandaşları düzenli olarak vücutlarını kontrol etmeleri gerektiği noktasında uyardı.

“Güneş mutlaka bir tetikleyici faktör”

Deri kanserinin aslında birkaç tür olduğunu ve güneşin deri kanserinde tetikleyici bir rol oynadığını belirten Haşal, “Cilt kanserleri birkaç tür aslında.  Cilt kanseri dediğimizde deriden köken alan ve ben yapılarından köken alan cilt kanserleri var. İkisinin seyri birazcık farklı oluyor. İkisinde de güneş mutlaka bir tetikleyici faktör.  Aralıklı güneş temasları ve uzun süreli güneş temasları cilt kanseri riskini arttırabiliyor. Güneş yanıkları bir grup cilt kanserini arttırırken uzun vadeli düşük güneş temasları da deri kanserine sebebiyet vermekte.” dedi.

“Küçük bir ben etrafında büyümeler gösteriyorsa…”

Uzun süreli güneş teması olmuş deride kızarıklıklar olabileceğine ve bu kızarıkların uzun süre geçmediğinde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğine vurgu yapan Haşal, “Deri kanserlerini nasıl ayıracağız derseniz, uzun süreli güneş teması olmuş deride mutlaka kızarıklıklar, üzerinde geçmeyen pütür pütür dokunduğunuzda his veren lezyonlar olur. Kabarıklıklar elde olur, yüzde olur. Yaşlılarımızda daha çok görürüz pembe pembe pütür pütür olur, ya da kahverengi lekeler yapar. Bunun üzerinde bazen kabarıklıklar oluyor ve o kabarıklıklar geçmeyebiliyor. Bu kabarıklıklar uzun sürüyor bazen 3 ay bazen 5 ay ya da bir yıl boyunca sürekli kabarıyor ve sürekli büyüyorsa mutlaka bir dermatolog görmeli. Benlerde, küçük bir ben etrafında büyümeler gösteriyorsa, bir kısmı kırmızı bir kısmı mavi gibi gri gibi diğer ben yapılarından farklıysa o zaman mutlaka uzmana gitmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Geçmiş öyküleri olan kişileri mutlaka bir dermatolog görmeli”

Aile öyküsünde deri kanseri olan bireylerin mutlaka düzenli olarak taramadan geçmeleri gerektiğini belirten Haşal, “Ailede ben kanseri öyküsü, deri kanseri öyküsü olan kişilerin mutlaka bir dermatoloğa görünmeli ve ben taramasından geçmelerini öneriyoruz. Bu tür hastalıklarda genetik yatkınlıklarda oluyor. O yüzden bunları bertaraf etmek ve önlem alabilmek için bu tarz geçmiş öyküleri olan kişileri mutlaka bir dermatolog görmeli.” diyerek geçmiş öyküsü olan vatandaşları uyardı.

“Bizim için önemli olan şey erken tanı”

Deri kanserinin erken evrede teşhisinin ve tedavisinin önemine vurgu yapan ve deri kanserinin gözle görülerek bile teşhisinin yapılabileceğini belirten Haşal, “Erken evrede yakalandığı zaman onu orada hallediyoruz. Cerrahi müdahale ile alınıyor ve bitiyor bu iş ama diğer evrelerde biliyorsunuz kanserler sadece deride durmayabiliyor. O bölgeyi besleyen damarlar sayesinde vücudun diğer bölgelerine de yayılıyor ve biz buna ‘metastaz’ diyoruz. Bu tarz durumlar olduğunda kemoterapi ve radyoterapiye kadar gidebiliyor bu süreçler. Bu yüzden bizim için önemli olan şey erken tanı. Gözle görülebilerek tanı alan nadir kanserlerden biridir deri kanseri. O yüzden şanslıyız sadece farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Fark edip müdahale edip bir cerrahi müdahaleyle bunu kurtarabiliyoruz. Bu hem bizim çok sanlı olduğumuz bir yön. Geciktiğimizde de üzüldüğümüz bir taraf daha erken yakalayabilirdik diye. Bunu öğrenince daha sakin olmak gerekir.” dedi.

HABER: Mustafa KİLELİ

Yorumlar (1)
Okumuş tahsilli 1 yıl önce
Böyle açıklamaları işimin beşiği olan Düzce Ün. Araş. Hastane sinden para değilde kendini bilime ve işine adamış hocalardan duymak gerekliliğine inanıyoruz. Tabiiki para para para içi boş ün. Hast.
23
açık