banner851

banner955

FİYATLAR YÜKSEK OLSA DA…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta azotlu gübreleme dönemine girildiğini hatırlatarak, üreticilere tavsiyelerde bulundu.

Sağlık & Çevre 19.03.2022, 09:30
3109
FİYATLAR YÜKSEK OLSA DA…
banner1032

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak adına kullanılan gübre fiyatlarında yükseliş üreticileri tedirgin ederken, uzmanlar azotlu gübrelerin ilk uygulamasının bu günlerde yapılması gerektiğini belirtiyor.

Üreticilerin son yıllarda özellikle fındık bahçelerinde ciddi çalışmalar yaptığını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fiyatlarındaki yükselişe rağmen verim ve kaliteyi arttırmak adına gübre uygulanması gerektiğini belirtti.

"Bahçelerdeki kar örtüsünün kalkması ile azotlu gübre uygulaması yapılması lazım"

Son yıllarda üreticilerin bilinçli bir şekilde gübreleme, ilaçlama ve budama ile ilgili hem ziraat odalarından, hem de tarım müdürlüklerinden bilgiler alarak fındık bahçelerine önemli ölçüde sahip çıktıklarını söyleyen Soydan, "Son zamanlardaki gübre fiyatlarının artması ile birlikte özellikle sonbaharda üreticilerimiz gübre kullanımını çok ciddi şekilde azalttı. Ancak mart ayı itibariyle azotlu gübrelerin birinci defasının bu günlerde atılması lazım. Bölgemizde özellikle şuanda kar var, kar kalkıktan sonra azotlu gübrelerin uygulanmasında fayda var. Üreticilerimiz önemli ölçüde, bilinçli bir şekilde ziraat odalarından ve tarım müdürlüklerinden bilgiler alarak bu bakımları yaptı. Bahçelerimizde verim ve kalitenin düşmemesi için gübre kullanımını yapmamız gerekiyor" dedi.

"Üreticilerimiz yükselen gübre fiyatlarından dolayı da serzenişte bulunuyorlar" diyen Soydan, "Gübrede yüzde 30'luk düşüş oldu ancak son günlerde yeniden artış oldu. Buna rağmen biz üretimden vazgeçmek istemiyoruz ve bundan dolayı bu günlerden sonra gübre atarak fındığın doğum yapmasına ve verim ve kalitesinin artması için üreticilerimizin gübre kullanmalarını tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (6)
Aa 7 ay önce
Verdiğini mazot-gübre desteği 1000₺ bile değil. Gübreyi gibe mi alacağız? O orayla kaç litre mazot ve kaç torba gübre alınıyor? Yazması kolay sana tuzu kuru artık yöneticilerin!
Cemal 7 ay önce
Akıl vereginize para verin. Mazot gübre parası diye çiftçi ye verilen paralar çok komik .
Düzce'li.. 7 ay önce
Zirat odalarının, birinci sınıf tarım alanlarına metozori organize birin büyütülmesi hakkında hiç sesini duymadık.. Bütün odalar, dernekler, iktidarın arka bahçesi oldu..
doğrucu davut 7 ay önce
yüzde 85'ini ithal ettiğimiz gübreden bahsediyorlar sanırım; akıl vermek kolay, para nerede, para yok.
gürcüü 7 ay önce
anca laf icraat yok tavsiye de bulunuyormuş bak sen şuna ya. çiftçinin sırtından geçinmeyi bırakın artın bu dünyanın öteki tarafı da var... önce cep değil önce hizmet ondan sonra tavsiyelerinizi dikkate alırız...
Vatandaş 7 ay önce
Bizim tavsiyelere ihtiyacımız yok o kadarını bizde biliyoruz.Bizim ucuz gübreye ve onu alacak paraya ihtiyacımız var.
16
hafif yağmur