banner851

banner614

FOTO KAPANLA GÖRÜNTÜLENDİLER

banner619

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından doğal hayatın izlenmesi için Düzce’de bazı noktalara kurulan foto kapanlar, kış uykusundan uyanan ayıların hareketlerini görüntüledi.

banner846
Sağlık & Çevre 06.03.2020, 10:59 06.03.2020, 14:54
3775
banner844
banner785

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli noktalara yerleştirilen foto kapanlar, Türkiye'nin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliğinin korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından yapılan envanter ve izleme çalışmaları açısından büyük önem taşıyor.

Canlıların hareketini algılayarak çok kısa sürede çekim yapabilme kabiliyetine sahip foto kapanlarla yaban hayatı kayıt altına alınıyor.

Düzce’de de birçok orman içine kurulan foto kapanlar, kış uykusundan uyanan ayıların hareketlerini görüntüledi.

Foto kapanlara yansıyan görüntülerde bir ayının kamera etrafında ayakta durması, bir ayının sırtını ağaca vererek kaşınması, ayı ve yavrusunun doğada yemek bulma ve ağaca tırmanışı görüntülendi.

Ayıların üreme durumları, yuvaları ve beslenme aktiviteleri de foto kapanlar sayesinde anbean takip ediliyor. 

Yorumlar (2)
ADAM 1 yıl önce
BIRAKI BUNU BIRTANESI GERCEK MART AYINAMI BENZIYOR DOGA..SIZ KACAK AV YAPANLARI YAKALASANIZA YUREGINIZ YETIYORSA BILIYONUZ ONLARI
Veysel 1 yıl önce
Çok güzel görüntüler foto kalanların daha çok yerlerde kurulması ayvanlar alemi ve dahi kaçak avlanma yapanlarda görüntülenmesi açısından güzel olacağını düşünüyorum
16°
açık