banner851

banner614

GERÇEK: UZMAN YOK, BAHANE: TADİLAT VAR

Özel hastaneleri aratmayan şekilde istenen paralar, yanlış uygulama iddiaları ve kapanan bölümlerle başarılı hizmetlerle değil sorunlarla gündemden düşmeyen Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ‘Çocuk Acil Servisi’nde beklenen oldu. Kapısına kilit vurulan çocuk acili, Kurban Bayramı boyunca hizmet vermeyecek. Bayramdan sonra ise tıpkı poliklinikler gibi sabah 08:00 akşam 17:00 arasında hasta çocuklar muayene edilecek. Uzman doktor bulamadıkları için ‘tadilat’ bahanesiyle çocuk acilinin kapanmasına onay veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin ve üniversite yönetimine tepki giderek büyüyor. Vatandaşlar, ‘Beceremiyorsanız fakülteyi kapatın!’ diyerek verilemeyen sağlık hizmetini eleştiriyor.

Sağlık & Çevre 20.07.2021, 11:46 20.07.2021, 16:46
3767

Uzun süredir asistan dahi olmaması nedeniyle aile hekiminin çocukları muayene ettiği Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ‘Çocuk Acil Servisi’ dekanlık makamının kararıyla bayram süresince kapatıldı.

Hizmet değil sorunlar silsilesi

Düzce’nin sağlık hizmeti yükünü sırtlanması gerekirken önce Çocuk Yoğun Bakım Servisi’ni kapatan ardından Çocuk Acil Servisi’nde hizmet geçici olarak durduran hastane, son dönemde şehir dışına yaptığı yoğun sevklerle de sağlıkta geldiği yakışmayan noktayı gözler önüne seriyor.

İç çekişme yıllardır bitmiyor

Aynı zamanda rektör yardımcısı olan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’in yönetimindeki tıp fakültesinde bölümler arası iç çekişme ve gruplaşmalar yıllardır kökü kazınamayan bir sorun olarak ortada duruyor. Son dönemde çocuk aciline uzman doktor bulunamaması ve öğretim görevlilerinin ‘Ben akademisyenim, ders veriyorum, acilde çocuk bakmam’ şeklindeki Hipokrat yeminlerinden uzak yaklaşımı sorunun giderek içinden çıkılmaz bir hal almasına yol açıyor.

Özel hastanelerle yarışıyor

Sürekli verdiği hizmetlerle övünen ancak öğretim görevlisi muayenesi, ameliyat ve erken tahlil sonucu adı altında hastalardan aldığı ücretlerle özel hastanelerle yarışan üniversite hastanesi tıpkı ticarethane gibi hizmet vermeye devam ediyor.

Çocuk Acil Servisi’nde aile hekimi çalışıyor

Son olarak çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında eğitim almış uzman doktor ya da asistanların görev yapması gereken ‘Çocuk Acil Servisi’nde aylardır bir aile hekiminin hasta çocukları muayene etmesi sağlık hizmetindeki derin çatlağı yeniden gün yüzüne çıkardı. Doktorların bir bir ayrılması ile çıkmaza giren hastane yönetimi, çocuk acilinde çalışacak uzman hekim ve asistan doktor bulamayınca çareyi fakülte bünyesindeki bir aile hekimini görevlendirmekte bulmuş, ancak bu durum hasta yakınlarının tepkisine neden olmuştu.

Bayram boyunca kapısına kilit vuruldu

Tıp fakültesi bünyesindeki çocuk hastalıkları alanında uzman öğretim üyelerinin de acilde görev almayı reddetmesi ile çıkmaza giren yönetim, servisteki aile hekimi ve hemşirelere bayram boyunca izin vermek için çareyi ‘Çocuk Acili’ni geçici olarak kapatmakta buldu. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’in imzaladığı kararda gerekçe olarak ‘bayramda tadilat yapılacak olması’ ibaresi yer alması komik karşılandı.

Bayramdan sonra sadece gündüz hizmet verecek

Geçici çözüm olarak sadece bir aile hekimin gece-gündüz görev aldığı Çocuk Acil Servisi’nin Kurban Bayramı’ndan sonra sabah 08:00 akşam 17:00 şeklinde sadece gündüz hizmet vereceği de kesinleşti. Hekim krizinin devam etmesi halinde ise Çocuk Acil Servisi’nin tamamen kapatılması planlanıyor.

Vatandaş tepkili

Bu durum karşısında tepkilerini ortaya koyan hastanenin verdiği sağlık hizmetinden şikayetçi olan çok sayıda Düzceli, ‘Hizmet veremiyorsanız fakülteyi kapatın!’ diyerek, sağlık hizmetindeki büyük sancıya parmak basıyor.

banner844
Yorumlar (17)
Vatandaş 5 ay önce
Düzce çocuk bölümü neden asistanlar tarafından yazılmıyor?
Eski siyaseti 5 ay önce
Hastane değil ticarethane olmuş. Sekreterler hocalara paralı müşteri buluyor. Ne bu rezalet. Bolu Zonguldak Sakarya bizden çok sonr kuruldu. Maalesef sınıfta kaldık. Komple yönetim, başhekim ve müdürler görevinden alınmalı. Bitirdiniz
YAVUZ0881 5 ay önce
Nedenmi böyle saçmalıklar var kimsenin ceza almadığı bir memlekette yaşıyoruz kimse kanunlardan korkmuyor çekinmiyor bundan sebep işten atılma bir daha işe girememe cezaları gibi cezaların olması gerek bak o zaman gireyim boylarını
adam 5 ay önce
duzce universitesi dekani bu duruma el atmasi gerekir
Yusuf 5 ay önce
Sorunları doğru tespitiniz için teşekkürler
Aa 5 ay önce
Saat 16.00’dan sonra öğretim görevlileri ücretli mıayene ediyor. Üniversite eliyle özel muayenehane işi. Aradığın doktoru bulamıyorsun ama ücret ödersen randevuyu alabiliyorsun. Bu mu Düzce Üniversitesi hastanesi vizyonu? Hastanesi ayrı dert, güvenlikleri ayrı havalı. Orman illetme bilirkişileri ayrı taraflı. Ne biçim bir kurum? Açın dava delilleri sunayım.
Vatandaş 5 ay önce
Kaç defa kovid testi vermeye gittim devlete yolladılar. Üniversite diye güvenirken Acilden dayımı zorla imza alıp gönderdiler sakaryaya gitmek zorunda kaldım toptan kapatsınlar bence
Ali 5 ay önce
Hastaneler ile ilgili sürekli açıklama yapan akp milletvekilimiz vardı,gören varmı ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın