banner851

banner955

GEREKÇE: HAYVANLAR ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞTIRILIYOR

Düzce’den de yoğun ziyaretçi alan Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant Milli Parkı'nda göl çevresinde at ve faytonla yapılan gezi faaliyeti, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nce kaldırıldı.

Sağlık & Çevre 21.07.2022, 12:35 21.07.2022, 15:53
2154
banner986

Düzceliler ’in ziyaret duraklarından olan Abant Milli Parkı'nda at ve faytonla yapılan gezi faaliyetleri sonlandırıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Örencik ve Samat köylerinde faytonculukla uğraşan ailelerin kurduğu kooperatifler arasında yapılan sözleşme sona erdi.

Bölgeye gelen ziyaretçilerin kirlilik ve düzensizlik şikayetlerini de değerlendiren yetkililer, alanda sözleşme sayısından fazla at ve fayton bulundurulduğu, hayvanların zor koşullarda çalıştırıldığı ve çevre kirliliğine sebep olunduğu gerekçesiyle sözleşmeyi uzatmama kararı aldı.

Karar üzerine at ve faytonlar, Örencik ile Samat yaylaları bölgesine alındı.

Faytonculukla geçimini sağlayan Ahmet Balta, gazetecilere, şu anda Örencik Yaylası'nda müşteri beklediklerini belirterek, burada az sayıda ziyaretçi olduğu için faytoncuların iş yapamaz hale geldiğini söyledi.

Hayrettin Türe ise 30 yıldır müşterilere fayton hizmeti verdiklerini kaydederek, "Buraya gelen giden yok. Şu anda bölgede Arap müşterilerimiz de var. Yaylaya gelip gidemiyorlar. At fazlalığından, kirlilikten dediler. O yüzden kaldırdıklarını söylediler." diye konuştu.

(Öncü Haber/AA)

Yorumlar (6)
Çok şükür 4 hafta önce
İlk defa bir habere bu kadar çok sevindim üzülüyordum atlara sonuçta onlarda can taşıyor
esnaf 4 hafta önce
En doğusunu yapmışsınız onlar kalktıysa başka at gelmez heralde insanlar bisiklete binsin yada yürüsün bitmeyecek bir yol değil yani illa ata gerek yok
81 düzce 4 hafta önce
Sucuğa gitmese bari atlar
Başkasına vermek için mi 4 hafta önce
Atlardan dolayı ne gibi bir kirlilik oluyormuş acaba, at sahipleri, temizlikleri i yapmıyorsa uyarırsın, ısrarla yapmıyorsa kesersin cezasını, yada sözleşmede varsa iş akdi feshini yaparsın.
nasil okuyosunuz haberi 4 hafta önce
sozlesme bitmis sonrasinda yeni ihale acilmamis, baskasina vermek icin ihale acmak gerekiyor malum
Düzceli Vatandaş 4 hafta önce
İyi olmuş yazık günah hayvanlara eğlence niyetine hayvaları kullanıyorlar
21
açık