banner851

banner614

GÜNLÜK KAÇ AŞI YAPILIYOR, RANDEVU SİSTEMİ NE DURUMDA?

banner619

Koronovirüsle mücadelede kapsamında aşı takvimi hızla güncellenerek vatandaşlar bir bir aşılanıyor. SGK’ya kayıtlı tüm işçi ve memurların da aşı sistemine dahil edilmesiyle Düzce’de de seferberlik hız kazandı. Konu ile ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, vatandaşların aşıya olan ilgisinin iyi olduğunu belirterek ek aşı odalarının kurulması ve tüm aile sağlığı merkezlerinde gerekli donanımın sağlanmasıyla aşı yapılan yer sayısının arttırıldığını kaydetti. Düzce’de günlük 6 bin aşı yapılacak şekilde tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Yılmaz, “Vatandaşlarımızdan daha yoğun ilgi bekliyoruz. Hep beraber bu günlere kadar birlikte mücadele ettik, bugünden sonra da hep beraber aşımızı olacağız.” dedi. Aşı karşıtı propagandalara vatandaşların kulak asamaması gerektiğini belirten Yılmaz, sırası gelen vatandaşları aşılarını olmaya davet etti.

banner846
Sağlık & Çevre 15.06.2021, 17:25 16.06.2021, 16:25
2268
banner844

Yeni tip koronavirüsle mücadelede en etkili silah olan aşılamada bugün yeni bir dönem başladı. Bugüne kadar belirli meslek grupları ve 40 yaş üzeri ile sınırlı olan aşılama takvimine SGK kaydı olan tüm işçi ve memurlar dahil edilerek aşıları yapılmaya başlandı.

“Kolları sıvıyoruz” sloganıyla başlanan kademeli normalleşme sürecinde haziran ayı sonuna kadar 20 yaş üzeri tüm vatandaşların aşılanması hedefine yönelik güçlü bir adım atılmış oldu. Düzce’de de dün akşam itibariyle aşı randevularını oluşturmaya başlayan işçi ve memurlar sabah saatlerinden itibaren sağlık kuruluşlarına gelerek aşılarını olmaya başladı. Öte yandan Organize Sanayi Bölgeleri’nde de çalışanlar için mobil aşı timleri ile aşılama uygulamasına geçiliyor.

Aşılama süreciyle ilgili detayları Düzce’de sağlık yönetiminin başındaki isim İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Öncü Haber mikrofonuna anlattı. Randevu sisteminin açılması ile yoğunluk oluştuğunu ve herhangi bir sorun veya eksiklikle karşılaşılmaması için gerekli tüm önlemleri aldığını belirterek “Şu anda Düzce’de bütün sağlık tesislerinde randevularımız açık. Vatandaşlarımız randevularda boşluk olduğu için aynı güne de randevu alabilir.” dedi.

Düzce’de günlük 6 bin aşı kapasitesine çıkıldı

13 Ocak’ta başlayan aşılama programının haziran itibariyle hızlandığını belirten Dr. Yılmaz, “Düzce’de şu ana kadar 166 bin aşılama oldu. Vatandaşlarımız sağ olsunlar özel ilgi gösteriyorlar.  Hatta sabah saatlerinde hastanede aşı odalarımızda belli bir yoğunluk vardı. Hemen aşı odalarımızda tedbirlerimizi aldık. Arkadaşlarımız yeni aşı odalarının planlamalarını yaptılar. Tüm aile hekimliklerimizde aşılama devam ediyor ve randevularımız oralarda da açık. Günlük 5-6 bin civarında randevularımız vatandaşımıza açık. Randevularımız yüzde yüz dolu değil ama vatandaşımızın ilgisi de hayli yüksek. Biz vatandaşlarımızdan daha yoğun ilgi bekliyoruz. Hep beraber bu günlere kadar birlikte mücadele ettik, bugünden sonra da hep beraber aşımızı olacağız. Aşı olduktan sonra tekrar belli bir süre daha kontrollü hayata devam edeceğiz ve ondan sonra da inşallah Sağlık Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi hayatımızdan COVİD-19 olayını çıkartmış olacağız.” sözleriyle sırası gelen vatandaşlara aşı olmaları noktasında çağrıda bulundu.  

“Sırası gelen tüm Düzceliler’i sağlık tesislerimize bekliyoruz”

Düzce’de aşı olmak isteyen vatandaşlar için tüm aile sağlığı merkezleriyle diğer tüm sağlık kuruluşlarının randevu sistemlerinin açık olduğunu aktaran Dr. Yılmaz, “Vatandaşlarımız randevularda boşluk olduğu için aynı güne de randevu alabilirler. Biz vatandaşlarımızın nerede boşluk varsa oradan randevu almalarını istiyoruz. Aşısı çıkan tüm Düzce halkını hızlı bir şekilde sağlık tesislerimize bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Tüm sağlık kuruluşlarımızda aşılama başladı”

Dr. Yılmaz, “Randevusu çıkmış olan herkes E-Nabız uygulaması üzerinden kontrol etsin. Sağlık tesislerimizde randevu ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Sağlık tesislerimiz aynı güne bile randevu verebiliyor. İstedikleri yerden randevu da alabilirler. İstanbul’dan gelip Düzce’de de aşı olabilirler veya Düzce’de olup başka bir yerde de aşı olabilirler. Akçakoca, Çilimli, Cumayeri, Kaynaşlı, Yığılca, Gölyaka ve Gümüşova’da neresi boşsa oradan randevu alabilirler. Hepsinde aşı randevularımız açık. Aile hekimlikleri açık ve hatta Sağlıklı Hayat Merkezi var. Orada da aşılamaya başladık bugün, oraya da randevu alıp gelebilirler.” diyerek Düzce’deki tüm sağlık kuruluşlarında aşı yapılabildiğini belirtti.

“COVİD-19’u hayatımızdan çıkarabilmenin tek yolu aşı”

Yanlış bilgilere dayandırılarak yapılan aşı karşıtı propagandaya karşı da vatandaşları uyaran Yılmaz, “Aşılamama konusunda çıkan yanlış haberleri üzülerek takip ediyoruz. Bütün bilim insanları, bütün ülkeler COVİD-19’u hayatımızdan çıkartabilmenin yolunun aşı olduğunu söylüyor ve vatandaşlarını aşılıyor.  İngiltere, Almanya, Çin ve Rusya bakın buralar vatandaşlarını aşılıyor. Birçok ülke aşılama çalışmalarına devam ediyor. Bu hastalığı çok rahat geçiren hastalarımız olduğu gibi çok sıkıntılı geçiren hastalarımız da oluyor. Bu yüzden tüm bilim insanlarının dediği gibi aşılamaya devam ediyoruz.” sözleriyle vatandaşlara bir kez daha çağrıda bulundu.

Yorumlar (6)
kaynaşlı vatandaş 2 ay önce
aşı önemli olmak lazım ama aşıya gidildiğinde verilen form da yazanlar neyin nesi herşey olabailir istersen ol der gibi
Rıza Koçak 2 ay önce
Lütfen herkes aşı olsun ve eski günlerimize dönelim .
ne farkeder. 2 ay önce
hep yalan hep yalan 2 gün uğraştım ne sağlık ocaklarından ne hastanelerden bir tane randevu alamadım mhrs sistemiyle.. günlük 6 bin kişi başvuruyor demekki sıra yetişmiyor herkes aşıya koşmuş anlaşılan..
Semih 2 ay önce
Mudurum.solculara.konimistlere ataistlere asi yaomasaniz derim..bunlara asi bile kafi gelmez..Yazik deilmi bu ulkenin parasina..bunlar her seye karsi
zorlama olmamalı 2 ay önce
İyi güzel isteyen aşı yaptırsın fakat aşı olmak istemeyenlere de saygı gösterilsin. Ben aşı yaptırmayacağım. Tüm mesuliyet bana aittir. Kimse benim tercihime karışmamalı.
sevgi 2 ay önce
Bugün ADH aşı oldum rezalet 60-70 kişi kapı önünde birikmiş 2 saat öncenin isimleri çağrılıyor. tamamen beceriksizlik