banner851

banner955

“HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR…”

Doğalgaz, LPG, akaryakıt gibi ürünlere zam yağmuru altında karakış yaklaşırken vatandaş el yakan bir başka ürüne; odun ve kömüre yöneliyor. O da bir başka sorunu gündeme getiriyor; hava kirliliği. Kirlilik son 5 yıldır geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en kirli havasının ölçüldüğü Düzce’de kronikleşti. Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü Buket Atlı, Düzce’deki hava kirliliğine dikkat çekerek, “Hava kirliliğinden ölen kişi sayısı, trafik kazalarında ölen kişi sayısından fazla” dedi.

Sağlık & Çevre 07.11.2021, 10:21 08.11.2021, 19:04
1224

Pandemi süreciyle birlikte bireysel araç kullanımının artması, kış ayının gelmesiyle birlikte kömür tüketiminin artması ve sıcak hava dalgası değişimleri Düzce’yi hava kirliliğinde üst seviyelere taşıdı.

Konu ile ilgili Sözcü Gazetesine açıklamalarda bulunan Temiz Hava Hakkı Platformu Koordinatörü Buket Atlı, Düzce’de hava kirliliğinin kronikleştiğini söyledi.

Yaptığımız çalışmalar Türkiye’de 2017-2019 yılları arasında Türkiye’de hava kirliliğinden ölen kişi sayısının trafik kazalarından hayatını kaybedenlerin en az 6 katı kadar olduğunu gösteriyor. Bu listede, kirli havayı soluyan kişi sayısı fazla olduğu için İstanbul en başta geliyor. 2020 yılında en yüksek PM10 yıllık ortalaması ölçülen Muş ilinde yaşayanlar, yılın neredeyse tamamında (306 gün) kirli hava solumuştur. Özellikle kış aylarında 5 yıldır Düzce'de hava kirliliği kronikleşmiştir. Bu ilde Acil Temiz Hava Eylem Planları açıklanarak, uygulamalarda elde edilen sonuçlar düzenli olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır” diye konuştu.

Öte yandan Düzce Belediyesi’nin hava kirliliği ile mücadele çalışmaları artarak devam ediyor. Düzce’de havayı kirleten sanayi kuruluşları başta olmak üzere, tüm unsurların üzerine kararlılıkla gidiliyor.

banner844
Yorumlar (7)
Akif 1 yıl önce
Sancaklı mobilyaya gidip ölçüm yapsınlar
Aa 1 yıl önce
Köylere doğalgaz seferberliği başlatılmalı. Sancaklı Fabrikadı bacası haber olmuştu. Müsamaha gösterilmemeli üç kuruş peysaj yaptılar diye.
Hlk 1 yıl önce
Cuval cuval komur dagitiyo belediye...
Murat 1 yıl önce
Düzcede nereye kararlılıkla gidiliyor, yada önlem için ne yapılmış hangi netice alınmış lütfen onu söylesinler..cek cak ile oyalanmayalım..artık kimsenin sabrı kalmadı..
Zafer 1 yıl önce
Bu kış ağır geçecek deniyor. Millet ne bulursa yakacaktır.Bu da havayı iyice kirletecektir. Bu yüzdelerimi Akçakoca ya taşıma kararı aldım.
Düzceli 1 yıl önce
Hiçbir önlem alınmıyor. Özlü sürekli şişirme şişirme önünüze tedbir aldık diye haber çıkarttırıyor, bir bakıyorsunuz önceki günden daha kötü bir hava var. Düzce sanayi şehri değil, bacasız sanayi şehridir. Yazılım sektörü ve turizm bu şehri kurtaracak 2 anahtardır.
halk 1 yıl önce
hava kirliliği nedeni bu ülkenin başındakiler.
Yeni Sayımız