banner851

banner955

"HAVA KİRLİLİĞİ ÖNEMLİ BİR KANSER NEDENİ"

Avrupa’nın havası en kirli kentleri arasında ilk 5’te yer alan Düzce’de sağlığı tehdit eden bu büyük soruna karşı mücadele henüz yeterli seviyeye ulaşamadı. Kirliliğin sadece kışın değil yazın da kenti esir aldığı araştırmalarla ortaya konurken, uzmanlar hava kirliliğinin önemli bir kanser nedeni olduğunun altını çiziyor.

Sağlık & Çevre 10.04.2022, 10:15
956
"HAVA KİRLİLİĞİ ÖNEMLİ BİR KANSER NEDENİ"

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Gamze Varol, kanser gelişiminde çevresel faktörlerin de çok etkili olduğunu dile getirdi. İş ve ev ortamının yanı sıra fazla zaman geçirilen çevrenin de sağlıklı olmasının kanserin gelişme riskini azaltacağını aktaran Varol, şunları kaydetti:

"Hava kirliliği de önemli bir kanser nedeni. Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğini akciğer kanseri için kesin risk olarak değerlendiriyor. Meme kanseri için de riski artırdığını belirtiyor. Yaşadığımız çevrenin havasının, suyunun, gıdasının sağlıklı olması için mücadele ettiğimizde, kanseri geliştiren çevresel faktörlerle de mücadele etmiş oluyoruz."

Kanserin dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık sorunu olduğunu anımsatan Varol, "Hayatımızın her anında kanserler ve kronik rahatsızlıklarla mücadele etmeliyiz. Vücudumuzda iyileşmeyen yaralar olduğunda, benler ortaya çıktığında, aşırı kilo kaybı yaşandığında, kanser taraması yaptırmak için gereken belirtiler olabilir." dedi.

Varol, kanser riskinin farkında olmanın, bu hastalığa yakalanma olasılığını azalttığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Yeterli ve dengeli gıda tüketmek önemli. Obezite ile vücudumuzda yağ hücresi artıkça kanser gelişimi riski de artıyor. Yağlı gıda tüketmek, hareketsiz bir yaşam, kanser riskini artırıyor. Obezite ile meme kanserinin, beslenme ile kolon kanserinin bağlantılı olduğunu bilimsel çalışmalar ortaya koymuş. İnsanlar bu faktörlere dikkat ederek kanser riskini azaltabilir. Yeterli ve dengeli beslenerek, yağ alımını azaltarak, hareketli yaşam benimsenmeli. Hareketli yaşam ve egzersiz, hem yağ oranını azalttığı hem de vücutta başka metabolik hareketleri düzenlediği için kanser gelişimi riskini azaltıyor." (Öncü Haber/AA)

Yorumlar (7)
halk 8 ay önce
kanser vakalarında patlama var.mahallede birsürü kişi de kanser tanısı var.
Çözüm osb 8 ay önce
Bence kirliliğin bitmesi için 4500 değil 7000 dönüm arazi osb ye verilmeli ki, insanlar terk etsin Düzce yi.. Böylece karar alıcılar ile yandaşlar bir kez daha başarılı olurlar..
Özcan sönmez 8 ay önce
Düzcenin köylerine doğalgaz gelmeli.neden gelmiyor.yenitaskopru köyü düzcenin büyük köyü merkeze yakın.dogalgaz borusu köprüde bukadar zormu.1300.1500 oy garanti nasılsa.icme su yok.dogalgaz yok.secim zamanı ziyarete gelip herşey olcak dersiniz.
CAN 8 ay önce
BELEDIYE ELIYLE PIS KALITESIZ KÖMÜRLERI DAGITIN SONRADA HAVA KIRLIMIS GELEN BELEDIYE BASKANI AYNI DEGISEN TEK SEY YOK DOGAL GAZA DESDEK VERIN FABRIKALARI COK SIKI KOTROL EDIN
CAN 8 ay önce
YAZIN HER KÖYE PIS KALITESIZ KÖMÜR DAGITIYOLAR FABRIKALARDA AYNI KÖMÜRÜ KULANIYOLAR TABIKI HAVA KIRLI OLUR BELEDIYE BUNU BILIYO AMA UMRUNDA DEYILKI KÖMÜRLER KALITESIZ DAGITILIYO DOGAL GAZ DESDEGI VERIN
Mert 8 ay önce
Hertürlü fabrikayı davet eden Belediye başkanı hava kirliliğinin sorumlusudur.Kendisinin sayfiyelerde kaç tane evi var. Belediye başkanlığı bitince çeker gider. Peki biz nereye gideceğiz. Bizi düşünen var mı ki
ç
ÇARESİ TAŞINMAK 8 ay önce
düzce arazisi çukurda.en ufak kirlilik dibe çöküyor.orda da düzce var.olan fabrikalr taşınsa bile düzce yine kirli kalır.evet azalır ama bitmez.hava sirkülasyonu yok.dağlar la çevrili.havadar değil.en ufak yatırım gelmemeli.ama illa hızlı trenciler,fabrikacıları istiyorsanız yine ağlamayın havamız kirli diye.
Yeni Sayımız