banner851

banner955

HAVA KİRLİLİĞİNE PLAKALI ÖNLEM

Düzce Valisi Cevdet Atay başkanlığında Düzce’de hava kalitesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi hava kirliliği durumlarının önüne geçilmesi adına yapılacak çalışmalara ve alınacak tedbirlere yönelik yol haritasının belirlenmesi amacıyla toplantı yapıldı. Toplantıda kirliliğin nedenleri masaya yatırılırken eylem planı oluşturuldu. Alınan kararlardan birinin ‘Meteorolojik verilere göre hava kirliliği yaşanması muhtemel günlerde trafikte tek ve çift plaka uygulamasına geçilebilecek’ şeklinde olması dikkat çekti.

Sağlık & Çevre 02.03.2021, 16:31 03.03.2021, 15:07
3337
HAVA KİRLİLİĞİNE PLAKALI ÖNLEM
banner1032

Düzce’de hava kalitesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi ve ilerleyen zamanlarda yaşanması muhtemel hava kirliliği durumlarının önüne geçilmesi adına yapılacak çalışmalara ve alınacak tedbirlere yönelik yol haritasının belirlenmesi amacıyla Vali Sayın Cevdet Atay başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler, uzmanlar Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer ve ilgili birim amirleri katıldı.

Toplantıda bir süredir ölçüm ve numune alım işlemlerine devam eden 3 adet sabit ve 2 adet seyyar Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonlarından alınan veriler değerlendirildi.

Buna göre Aziziye Mahallesi’nde bulunan Fidanlık istasyonundan alınan ölçümlerde kış aylarında yakın kaynak olarak evsel ısınmanın ve şehirlerarası trafik yoğunluğunun, uzak kaynak olarak OSB’nin etkisi olduğu, belirlendi. Kışın etkinin en fazla yanmadan kaynaklı olduğu, yaz aylarında ise %34 oran ile şehirlerarası ulaşımın kirliliğe etkisinin fazla olduğu ve kış aylarından enverziyonun etkisiyle hava kirliliği üzerindeki baskının arttığı belirtildi.

Bahçeşehir’de bulunan istasyonda yapılan ölçümlerden alınan verilere göre kirletici unsurların Yüzde 21 oranında şehirlerarası trafikten ve yüzde 39 oranında sanayiden kaynaklandığı tespit edildi.

Düzce Belediyesi Meydanı’nda bulunan istasyondan alınan ölçümlerde ise kirliliğin en çok dizel araçlar ve trafikten kaynaklandığı bunun yanında kış aylarında sabah ve akşam saatleri artışta olmak üzere yanmadan kaynaklandığı not edildi.

EYLEM PLANI ŞU ŞEKİLDE:

Kirliliğin önüne geçilmesi için de bir eylem plan oluşturuldu.

Buna göre Mahalli Çevre Kurulu toplantılarında alınan kararlarının uygulanacak. Kuzey Çevre Yolunun tamamlanarak Düzce Merkezden geçen şehirlerarası ulaşımın hafifletilecek.

Yakıt kaynaklı kirliliğin önüne geçilmesi için de doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak yakacak yardımın doğal gaz kullanımı yönünde olması sağlanacak.

Gerekli görüldüğü takdirde sanayi tesislerine sürekli ölçüm ve izleme cihazlarının kullandırılacak.

Meteorolojik verilere göre hava kirliliği yaşanması muhtemel günlerde trafikte tek ve çift plaka uygulamasına geçilebilecek.

Anız, lastik, mobilya vb. yakılmasıyla kaçak emisyon oluşturan olayların önüne geçilmesi ve idari yaptırım uygulanacak.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (11)
Batur 2 yıl önce
Sorun çok önemli hepimiz bu hususta çok ama çok duyarlı olmak zorundayız.ilgisizlik ve vurdumduymazlık düzceyi felakete götürecektir.sebepler belli bunların ortadan kalkması için yönetenler ve yönetilenler hep beraber ellerini taşın altına koymak zorunda.halen işin gırgırında olanlara söyleyeceğim şu, birğün düzcede hava kirliliğinden kaynaklanan toplu ölümler olursa bunda hepimizin payı olacaktır.
Batur 2 yıl önce
Sorun çok önemli hepimiz bu hususta çok ama çok duyarlı olmak zorundayız.ilgisizlik ve vurdumduymazlık düzceyi felakete götürecektir.sebepler belli bunların ortadan kalkması için yönetenler ve yönetilenler hep beraber ellerini taşın altına koymak zorunda.halen işin gırgırında olanlara söyleyeceğim şu, birğün düzcede hava kirliliğinden kaynaklanan toplu ölümler olursa bunda hepimizin payı olacaktır.
Aa 2 yıl önce
Yaya halde osurana da ceza yazılacak mı?
Aa 2 yıl önce
Ben aracımı bakımlı tutacağım, emisyon ölçümünü yaptıracağım, öteki hiçbir ayar-bakım yaptırmadan benim özgürlüğümün kısıtlanmasına neden olacak! Bunu hangi bilimle, hangi akılla düşündünüz? Tıpkı kasisler gibi, kasisler de kurallara uyanlara verilmiş en büyük cezadır. Bırakın bu zihniyeti, ilerleyin!
Düzceli 2 yıl önce
Yıllardan beri kuzey çevre yolu yapılacak diyorlardı yarım kaldı
Hız siniri 2 yıl önce
Hizsiniri şehir yolda 50 yaparsan herkes yavaş gider ve kirli egzos gazi merkezde kalır.hiz limitini 90 yapın merkezden geçen araçlar hızlı gitsin bakalım yüzde 40bdusuyir mu dusmuyor mu
murat 2 yıl önce
Deprem zamanı da bu hava kirliydi.O zaman osb mi vardı evlerde insan mı vardı,bu kadar trafik mi vardı.Düzcenin havasını zehirleyen kışın kuzeyden esen rüzgarlarla gelen zonguldak ve ereğlidemir çelik fabrikasının bıraktığı gazlardır.
İbram 2 yıl önce
2 arabası olan zenginler etkilenmeyecek yani
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
az bulutlu