banner851

banner955

HAYAT KURTARAN NOKTALARI SIRALADI

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer, “Dünya Epilepsi Günü” dolayısıyla Bahçeşehir Konuralp Gazi Gençlik Merkezi’deki gençlerle bir araya gelerek “Epilepsi hastalığı ve hastalıkla başa çıkma” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Sağlık & Çevre 26.03.2021, 11:50 26.03.2021, 18:08
334

Düzce Bahçeşehir Konuralp Gazi Gençlik Merkezi gönüllü gençleri, epilepsi hastalığına dikkat çekmek ve hastalık ile ilgili bilgi almak için aynı zamanda Beyin ve Sinir Cerrahı olan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer ile belediye meclis salonunda bir araya geldi.

Söyleşiye, Düzce Bahçeşehir Konuralp Gazi Gençlik Merkezi Müdür Vekili Cahit Demir, Gençlik Hizmetleri Müdür Vekili Aytekin Keleş, gönüllü gençler ve liderler katıldı.

Halk arasında Sara olarak bilinen Epilepsi’nin kronik bir hastalık olduğunu, doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir sebeple beyin hasarı yaşayan kişilerde geliştiğine dikkat çeken Tuncer, “ Nöronlar arasında anormal ileti bozukluğu olarak da nitelendirebiliriz. Kasılıp gevşeme, çene kitlenmesi, ağızdan köpük gelmesi ve idrar kaçırma gibi belirtileri olur” dedi.

Nöbet geçirenlere nasıl müdahale edilmesi gerektiğiyle ilgili de konuşan Tuncer, “Gençlik Merkezi olarak sizler, nöbet geçiren çocuklarımızı yan yatırmalı, kesinlikle parmağımızı ya da başka bir materyali hastanın ağzına sokmamalıyız. Sağlık çalışanlarına da hastanın nasıl nöbet geçirdiğini detaylı bir şekilde anlatmalısınız ki ona göre doğru tedavi uygulanabilsin” diye konuştu.

Söyleşi, Tuncer’in gençlerin merak ettiği soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

Yorumlar (1)
Kemal Çalışkan 2 yıl önce
Gençlerle ilgilenen bir belediye başkan yardımcısı olması ne güzel
Yeni Sayımız