banner851

banner955

HAYATİ SORUNLA ETKİN MÜCADELE ŞART

2021 Dünya Hava Kirliliği Raporuna göre Düzce, Türkiye’nin 2., Avrupa'nın ise 5. En kötü hava kalitesine sahip kenti oldu. Hava kirliliğine karşı ‘Acil Eylem Planı’nın uygulamaya koyulduğu Düzce’den iyi haber beklenirken aksine ortaya çıkan bu acı tablo kapsamlı ve çözüm odaklı bir mücadelenin hayati gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serildi.

Sağlık & Çevre 22.03.2022, 13:23 22.03.2022, 17:18
8525
banner1032

Her yıl İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IqAir tarafından yayımlanan 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu açıklandı. Raporda hava kirliliğinin ölümcül hastalıklara davetiye çıakrdığı ve her yıl 8 milyon insanın ölümüne sebep olduğu vurgulandı.

Türkiye 46. sırada

117 ülkede 6 bin 476 şehirdeki hava kirliliği izleme istasyonlarından alınan verilere dayanan dünyanın en kapsamlı raporunda, geçen yılki gibi Türkiye dünyanın en kirli havasına sahip 46. ülkesi oldu. Iğdır hava kirliliğinde Avrupa'nın en kirli şehri olurken Iğdır'ı Rusya’daki Krasnoyarsk ve Sırbistan’daki Novi Pazar izledi.

Düzce yine ‘kara liste’de

Hava kirliliğine karşı ‘Acil Eylem Planı’nın uygulamaya koyulduğu Düzce’den iyi haber beklenirken aksine ortaya çıkan kötü gidişat kaygılandırdı. Yıllardır kronik hava kirliliği problemiyle boğuşan Düzce, bir kez daha ‘kara liste’deki yerini aldı.

Avrupa’nın hava kirliliği en yüksek 5. kenti

Geçtiğimiz yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Düzce Belediyesi’yle ortak çalışmasıyla ortaya konulan mücadele planının çözüm olmadığı görülen hasta eden hava kirliliğinde Düzce 2020’de Avrupa’nın en kirli 11. kentiyken 2021’de 6 sıra birden atlayarak 5.’liğe yükseldi.

Hayati sorunla etkin mücadele şart

Türkiye’nin 2., Avrupa’nın 5. en kötü havaya sahip şehri olan Düzce için kapsamlı ve çözüm odaklı bir mücadelenin gerektiği yıldan yıla kötüye giden tabloyla bir kez daha gözler önüne serildi.

banner844
Yorumlar (17)
Düzceli 7 ay önce
Düzce nin yakın köylerine mutlaka acil doğalgaz getirilmeli hem vatandaş memnun kalır hem hava kirliliği büyük oranda azalır
can 7 ay önce
DÜZCEDE KÖYDE SEHIRDE PIS KALITESIZ BU DEVIRDE KÖMÜR YAKARSANIZ SONUC BU HERSENE AYNI MANZARA DÜZCEDE DEGISEN BIR SEY YOK SENEYE YINE KÖMÜR DAGITILACAK YINE AYNI MANZARA BELEDIYE DOGAL GAZA TESVIK EDMEZ GARIBANLARA YARDIM EDMEZ
Artık kafalar değişsin 7 ay önce
Abi kendi insanımız da yapıyor ne bulursa yakıyor plastik atık çarşının ortasında sanayi gidin dükkanlara adamlar nekadar atık madde varsa sobaya atıp yakıyorlar şaka gibi durum yanında spor sahası var gencecik çoçuklar spor yapıyorlar zehir soluyor kimse farkında değil ve şunuda eklemek istiyorum sadece kötü hava değil kanser den ölümün başınıda çekiyoruz il olarak bunları görmezler duymazlar çarşının göbeğini bi yaparlar bi yıkarlar eskiden bi yolumuz vardı kapattılar merkezin içine ettiler
Şau 7 ay önce
Bu işin kömür ile Alakası en az seviyede … Bu tip haberlerle insanları yanlış yönlendiriyorlar … Düzce ezelinden beri odun kömür yakılıyor…. Bunun ana ve yeğane tek sebebi coğrafi konumu gözetmeksizin yapılan sanayileşmedir … Mükemmel ötesi tarım arazilerimiz heba edilmiştir…. Ne acıki yetmiyormuş gibi daha da heba edilmeye çalışılıyor gözü dönmüş idareci ve siyasilerle… Net bir şekilde …. SANAYİ=GÖÇ=ARAÇ=ZEHİRLİHAVA
Zafer 7 ay önce
Tarım arazilerine fabrikalar yapılıyor
Organize sanayi bölgeleri devamlı genişliyor. Hava kirliliğinin yarısına fabrikalar neden oluyor. 5 yıl sonra fabrika yer fabrika soluruz. Zaten yakında Dilovası olacağız.
Hikmet gümüş 7 ay önce
Çözüm belli tüm düzce özel kanunla doğalgaza kavuşturulmalı kömür yakma işi sona erdirilmeli.
Düzce81 7 ay önce
Çalışma yapıldı derken ne yapıldı. Toplantılarla ölçüm cihazı kurma ile bu iş çözülmez. Kaç fabrika bacasında ölçüm yapıldı. Hava kirliliğinden kaç ceza kesildi.
Yorumcu 7 ay önce
Kömür yardımı yaparak oy devşiriyor akp.Oyizden cingen komurune devam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
parçalı bulutlu