banner851

banner614

HAYATİ UYARILAR!

banner619

İş sağlığı ve güvenliği haftası dolayısıyla konunun uzmanları önemli açıklamalarda bulundu. İş kazanlarının “bana bir şey olmaz” anlayışından kaynaklandığını dile getiren İş Güvenliği Uzmanı Çetin Sarıahmet, bir işyerinde kaza yaşanmadan alınabilecek önlemlerin kazadan sonra yapılacak masrafın yüzde 20’si kadar olduğuna dikkat çekti.

banner846
Sağlık & Çevre 06.05.2016, 18:48
2704
HAYATİ UYARILAR!
banner844

İş Salığı ve Güvenliği konusunda daha yüksek bilinç oluşturmak ve bu konudaki duyarlılıkları artırmak amacıyla İş Güvenliği Uzmanı Çetin Sarıahmet ile İşyeri Hekimi Dr. Mustafa Erçek’in görüşlerine başvurduk. İş güvenliğini Düzce’de yasal zorunluluk olarak görerek önemseyen firmaların  olduğuna dikkat çeken İş Güvenliği Uzmanı Çetin Sarıahmet, işyeri sahiplerine tavsiyelerde bulundu.

İş Güvenliğine Hukuki Zorunluk Olarak Bakanlar Var

Mikrofon uzattığımız İş Güvenliği Uzmanı Çetin Sarıahmet, iş güvenliğini hukuki zorunluluk gibi gören iş verenler olduğunu belirtti ve  “İş güvenliği, başlangıçta hukuki zorunluktan kurtulma gibi algılandı ama süreç içerisinde biz gerekli izahatları yaptıktan sonra konunun ciddiyeti, önemi algılandığı için bir gayret var. Tabii ki bu, herkes iş güvenliğine gereken hassasiyeti gösteriyor demek değil. Halen daha iş güvenliğinde hukuki zorunluktan kurtulmak için yapan işverenlerle de karşılaştık” dedi.

Sigortalı Çalışanı Olan Her İşyeri Hizmet Almak Zorunda

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun getirdiği apartman ve siteler gibi az tehlikeli işyerlerinde yasanın uygulamasının 1 Temmuz 2014'den 1 Temmuz 2016'ya ertelenmiş olduğunu hatırlatan  Çetin Sarıahmet, şöyle konuştu.

 “Bu kanun temmuz ayında tekrar ertelenebilir de uygulanabilir de daha netleşmedi. Sadece apartmanlar için değil az tehlikeli kapsamına giren sigortalı bir çalışanın olduğu her işyeri iş güvenliği hizmeti almak zorunda olacak.  Kişisel hizmet veren yerlerden veya kurumlardan hizmet alabilirler. Devlette sistemden takibini yapacak ve buna uymayan işyerlerine apartman yönetimlerine cezai işlem uygulayacak”

İş Güvenliği İle İlgili Ciddi İlgisizlik Ve Bilgisizlik Var

Sarıahmet, iş kazalarının bana bir şey olmaz anlayışından kaynaklandığını belirtti.  Sarıahmet, “İş güvenliğinde risk analizi yapılıyor. Risk analizinde işin türüne göre iş kazalarını önlemeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Ne gibi tehlikeler var, bir temizlik işçisi bile iş güvenliği eğitimi almalı, o hizmeti nasıl verecek. Çünkü kovayı taşırken, süpürürken neler yapması gerekiyor bunların eğitimi verilmeli. Ülkemizde iş güvenliği ile ilgili ciddi ilgisizlik ve bilgisizlik var. Bana bir şey olmaz, ben sapasağlam insanım, benim başıma bir şey gelmez diyorlar ama kazalar zaten bu kadar aşırı güvenden de oluyor. O yüzden biz üzerimize düşeni yapıyoruz, gerekli eğitimleri veriyoruz. Sağlık anlamında gerekli eğitimleri de doktorumuz veriyor. Bir işyerine gidip bakıyoruz, işçileri takip ediyoruz, kim ne yapıyor onlarla ilgili ne gibi riskler olabilir, ayağımı kayar düşer, bir şey mi düşer, kesici alet var mı tespit edip bunlarla ilgili çözümleri sunuyoruz. İşin en önemli kısmı risk analizidir” dedi.

Önlemler, Kazadan Sonra Yapılacak Masrafın Yüzde 10’u

Sarıahmet sözlerini şöyle tamamladı: “İş güvenliği işçilerin sağlıkları ile alakalı, işin devamlılığı ile alakalıdır. İş güvenliği uzmanları işvereni koruyan değil işçiyi koruyandır. İşçilerin sağlığını korumak için gerekli tedbirleri alıp, yapılması gerekenleri belirtiyoruz. Bunu yaparken de işverene de hizmet veriyoruz. Bir işyerinde kaza yaşanmadan alınabilecek önlemler, kazadan sonra yapılacak masrafın yüzde 10’u yüzde 20’si kadardır. Bu yüzden işverenlerimizin de biraz daha hassasiyet göstermesini, bizim tavsiyelerimize uymalarını bekliyoruz.”    

‘Düzce’de Kazasız İş Yeri Yoktur ‘Demek Doğru Değil

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla mikrofonlarımızı uzattığımız İşyeri Hekimi Dr. Mustafa Erçek, de şu uyarılarda bulundu: “İş güvenliğinde gittikleri yerlerde, tehlike sınıflarına göre uyarılarımızı yapıyoruz. Yeni işe girenlerde bir işçi, işe girerken, sağlık yönünde o işe uygun mu değil mi ona bakılması gerekiyor. Ve kanunlarda, yeni işe girişlerde, işe girenlerin muayenelerinin yapılması, tahlillerin neticesine göre karar verilmeli, ona göre işe alınmalı diye belirtilir. Düzce’de kazasız iş yeri yoktur demek doğru değil. Bunları da önlemek için bizler gerekli tedbirleri alıyoruz. Hem işverenler hem de çalışanlar Hekimlerin ve İş Güvenliği Uzmanlarının talimatlarına uymalı. Bana bir şey olmaz dememeli, her şeyi göz önüne almalı diye düşünmeli. Düzce’deki firmaların yüzde 70’i iş güvenliğine dikkat ediyorlar. Yaptırımlardan mı bilemiyorum ama çoğu iş güvenliğine önem veriyorlar”

HABER;S.C.AKYÜZ

Yorumlar (2)
www 5 yıl önce
dr.jeofizik.orman muh.vs ..iş güvenliği uzmanı olmuş daha nediyeyim ya.ne alaka.önce bunu sorgulayın yaaaaaa..harbi komik bir ülkeee...sorun bakalım bu mesleklerle ne alaka..geçin yaaa..
Düzcee 5 yıl önce
Teşekkürler bu değerli bilgiler için.Taktircilik oynamaktan vazgeçmek lazım.Önce tedbir sonra takdir..Güzel bir röportaj ve faydalı bilgiler içeren bir haber olmuş.Öncü Haberi de kutlarım.