banner851

banner955

HAZIR SULARDAKİ KORKUNÇ GERÇEK!

4 akademisyen tarafından ambalajlı sulara yönelik gerçekleştirilen bir araştırma korkunç tehlikeyi gözler önüne serdi. 43 farklı markadan aldıkları içme suyu örneklerini mercek altına alan akademisyenler, baryum, kurşun, stronsiyum oranlarının kanser riski taşıyacak kadar yüksek oranda olduğunu tespit etti.

Sağlık & Çevre 10.01.2019, 14:56 10.01.2019, 17:22
3750
banner1032
Kanser hastalığının giderek yaygınlaştığı günümüzde bu hastalığa davetiye çıkartan tehditlere her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Yapılan bir araştırma, bazı hazır suların da kanserojen ürünler arasına girdiğini ortaya koydu. Bursa Teknik Üniversitesi'nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği "Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi" başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu mercek altına alındı.

Hastalık gerçeği!
Söz konusu hazır sulardan aldıkları örnek üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemini gerçekleştiren akademisyenler, "musluk suyundan sağlıklı" düşüncesiyle evlere giren bu sularla ilgili hastalık gerçeği ile karşılaştı.

Dudak uçuklatan oranlar!
Özellikle ağır metallerden olan baryum, kurşun, stronsiyum oranlarının normal aralığın üzerinde olduğu tespit edilirken, içme suyunda en fazla 0,004 olması gereken baryumda 366.08, 0,029 olması gereken kurşunda 0,80 ve 0,0012 mikrogram olması gereken stronsiyumda ise 6,01 ppB oranları ölçüldü.

"Kanserojen risk oluşturduğu gözlenmektedir"
Bu oranlar göz önüne alındığında kanser riskine dikkat çekilen araştırmada şunlar kaydedildi: "Ambalajlı içme suyu tüketmenin Pb (kurşun) seviyesine göre kanserojen risk oluşturduğu gözlenmektedir. Toplum sağlığının korunması açısından uygun kontrol tedbirlerinin alınması gerekmektedir. Sularda As, Pb, Mn, Cd, Cu, Hg Cr gibi ağır metallerin bulunması ciltte incelme, böbrek hasarı, karaciğer sirozu, sinir sisteminde ileti bozuklukları, gibi sorunlara yol açabilmektedir. Toplumun bir bölümünün, su ihtiyacını sağlıklı olduğuna güvenemediği için musluk suyu yerine ambalajlı sulardan karşıladığı bir gerçektir. Ambalajlanarak tüketime sunulan doğal kaynak suları ve içme sularının bakteri içermemesi kadar ağır metal bulunma durumu ve konsantrasyonu da önem arz etmektedir."

"İçme suları da bu kaynaklardan temin edildiğinden..."
Ayrıca sudaki kirliliğin çoğunun kimyasal kaynaklı olduğuna işaret edilerek, "Sanayi atıkları, tarımsal ilaç atıkları, petrol su kimyasında önemli değişiklikler yapmaktadır Ayrıca doğal sular, mineral, cevher ve kayaçlarda etkileşim yoluyla ayrışmalara ve bu şekilde metallerin suya karışmasına sebep olabilirler. İçme suları da bu kaynaklardan temin edildiğinden kimyasal bileşimleri sürekli değişir." ifadelerine yer verildi.

HABER: C. ÜSTÜNERArtı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
Yorumlar (15)
Aynen 4 yıl önce
Haber olsun diye haber yapmayın ... firma adı yazın bizde kullanmayalım
Babanne 4 yıl önce
Lütfen sizde haber yaptınız fakat isimleri açıklayınki haberiniz insan sağlığına katkı sağlasın• lütfen işini düzgün yapan firmalarda tömet altında kalmasın siz habercilerden firma isimleri bekliyoruz . En azından firma isimlerini öğreneceğimiz adres verin lütfen. Teşekkürler
murat 4 yıl önce
Ya markaları açıklayın yada satışını yasaklayın, hem biz içmeye devam ediyoruz,hemde sağlıklı olanlarda şüphe altında kalıyor
Sozubuyuk 4 yıl önce
Sonuc ne simdi hangi suyu icmicez cocumuza hangi suyu icirecez bunuda aciklayin bari
Orhan ACAR 4 yıl önce
Bu kadarına Pes doğrusu inanılacak gibi değil hayret bir şey bir an önce önlem alınmalı yetkililerce vatandaşın hayatı bu kadar ucuzmu ki?
Markaları nedir 4 yıl önce
Hangi suyu içecez
Düşünceli 4 yıl önce
Bilin ama dewam edin dercesine mi bir haber yaptirildi markalar nerde bilinclenin ama dewam edin demekmiydi bu
mustafa 4 yıl önce
yazıklar olsun millet hiçe sayılıyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
parçalı bulutlu