banner851

banner955

HEKİME DARP, PERSONELE ŞİDDET!

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yaptırımlar arttırılsa da istenmeyen olaylar bitmiyor! Şiddetin son adresi Düzce Atatürk Devlet Hastanesi oldu. Bir sağlık çalışanının acil serviste bir hekimin ise görevli olduğu poliklinikte şiddete maruz kalmasına Türk Sağlık-Sen Düzce Şubesi sessiz kalmadı. Yaşananları anlatan Şube Başkanı Ekrem Çavuş, hastanelerdeki şiddeti dehşetle izlediklerini vurguladı ve ekledi: “Şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe çözüm olmaz!”

Sağlık & Çevre 23.01.2019, 15:59 24.01.2019, 14:54
4139

Sağlık çalışanlarına şiddete verilen cezaları da arttıran yasa teklifi geçtiğimiz yıl kasım ayında TBMM Komisyonu’nda kabul edilirken, şiddet olayları yine durmuyor!

Türk Sağlık-Sen Düzce Şubesi, il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında, sendikanın Şube Başkanı Ekram Çavuş kameraların karşısına geçti.

Düzce’de sağlıkta yaşanan iki ayrı fiziksel ve psikolojik şiddet olayını anlatan Çavuş, sağlıkta yaşanan sorunların giderek tırmandığına işaret ederek, kalıcı ve caydırıcı çözüm istedi.


“Şiddete uğramadığı bir tek gün bile yok”

Ülkemiz genelinde sağlık çalışanlarının şiddet gördüğünü dile getiren Çavuş, şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık çalışanlarının şiddete uğramadığı bir tek gün bile yok. Her gün, memleketin farklı yerlerinden, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hatta öldürüldüğü haberlerini alıyoruz. Hastanelerde yaşanan saldırıları, dehşete düşerek izliyoruz. Devletin verdiği görevle, millete hizmet eden, şifa dağıtan sağlık çalışanlarımız, ambulanslarda, aile hekimliklerinde, acillerde ve polikliniklerde şiddete uğruyorlar, tehdit edilip, darp ediliyorlar ve hatta öldürülüyorlar.”


“Acile gelip arkadaşımıza saldırmış”

Sağlık çalışanlarının farklı şekillerde şiddet gördüklerini ve artık hizmet üretemeyecek hale geldiklerini ifade eden Ekrem Çavuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kabul edilemez saldırılardan biri de Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde yaşanmıştır. Acil Servis’te bir sağlık memuru arkadaşımız, hasta yakını tarafından psikolojik şiddete uğramış, tehdit edilmiş ve küfürlere maruz kalmıştır. Çocuğunu haftalık, rutin bir şeker ölçümüne getiren şahıs, acile gelip arkadaşımıza saldırmış. Bu saldırıyı yapan şahıs hakkında ne yapılacağını merakla bekliyoruz.”


“6 gün iş göremez raporu alınmıştır”

Yaşanan başka bir olay hakkında da konuşan Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Çavuş, yaşanan olayı şu şekilde anlattı:

“Hastanemiz kardiyoloji polikliniğinde, yaşlı hastaya öncelik verilmesi sebebiyle, sırada bekleyen genç bir hasta şahıs, ‘siz benim kim olduğumu biliyor musunuz’ diyerek, hakaretler savurarak, hekim arkadaşımıza saldırmış ve darp sonucunda hekim arkadaşımız 6 gün iş göremez raporu almıştır.”


“Caydırıcı cezalar gelmedikçe, saldırılar durmayacaktır”

Sağlık personellerinin, şiddet görmesinin önlememesi üzerinde duran ve çözüm yolu hakkında görüş beyan eden Çavuş şunları söyledi:

“Sağlıkta şiddetin tırmanarak devam etmesindeki en büyük neden, etkin ve caydırıcı tedbirlerin, maalesef ki bir türlü alınamamasıdır. Tutuklu yargılama kâğıt üzerinde kaldıkça, şiddet uygulayan elini kolunu sallaya sallaya gezdikçe, çözüm olmaz. Caydırıcı cezalar gelmedikçe, bu türlü saldırılar maalesef ki durmayacaktır.”


 


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (67)
Netice 4 yıl önce
Sonra da yok efendim duzceye doktor gelmiyor.. duzcede doktor durmuyor..
Gokhan 4 yıl önce
Olayı bizzat gören birisi olarak genç sonuna kadar haklı doktorun usulsüzce tavır sergileyip darp eden doktordu ya o guvenlikcilere ne demeli genci yaka paça aldılar bu kadar sert davranışa maruz kalacak kadar kötü bişey yaşatmadi çocuk ve çok haklı kameralara baksınlar asılsız haber yapıyorsunuz biraz da vatandaş yanlısı olun
yinemi 4 yıl önce
ne çok sağlıkçı dövmeye meraklı insan varmış. sağlıkçılar olmasa ne yaparız diye hiç düşündünüzmü
Zar 4 yıl önce
Hep doktorlar haklı çıkıyor....hasta ve yakınları ceza alıyor....Peki doktor hatalı olduğunda ceza yada görevinden alınıyormu....
Zar 4 yıl önce
Ndn sadece devlet hastanelerinde oluyor bu olaylar ....çünkü devlet memuru olduktan sonra istedikleri gibi hareket ediyorlar...yetkilerini istedikleri gibi kullanıyorlar....
çünkü 4 yıl önce
çünkü devlet hastanelerinde işlemler bedava ve parklardaki banklara yazı yazma hakkının olduğunu düşündüğü gibi sağlıkçılara saldırma hakkının olduğunu düşünüyor insanlar. zahmetsiz elde edilen nimet değersiz oluyor. Hastanelerde her işlem ücretli olmalı. bakınız özel hastanede randevusunu bekleyen vatandaş yarım saat geçse de sessiz. devlette hemen şikayete koşuyor.
Vatandaş 4 yıl önce
Bakın yalan yanlış haber yapmayın vatandaşın doktoru darp ettiği yok aksine doktor vatandaşı darp ediyor güvenlik kameralarında da mevcut o yüzden mevzuyu doktorun bi tarafını kurtarması için sağa sola döndürmesinler
hasta 4 yıl önce
yok yaa..11.00 de randevusuna gelmeyip 14,00 de gelemez.Herkesin hakkı var.sonra biz mağdur olduk.Gereken ceza verilsi.Yok öyle bakan yeğenine torpil.Biz hasta olarak mağdur olduk.
Biraz anlayış 4 yıl önce
Sabah sağlık ocağına gidip yazdırdığın ilacın hemen seni anında iyi edeceğini zannediyorsun. Olmayınca hadi birde acile gideyim deyip yığılmaya sebep oluyorsun. Birde utanmadan burda abuk subuk yorumlar yazıyorsun oh ne güzel
Hala anlamadınızmı 4 yıl önce
Ya siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Tepeden bakıyormuş sen insan gibi konustun da cevap mı alamadın. Hem orada kimse seni memnun etmek zorunda değil. Igneni yaptır pansumanıni yaptır muayeneni ol işine bak. Sana hakaret eden bağıran varsa git savcı var polis var ne diye kavga çıkarıyorsun. Adamın amacı kavga etmek çünkü muayene olmak vs değil hala anlamadıysanız daha ne diyim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu