banner851

banner614

HES'LER YÖNETMELİĞİ TAKMIYOR! DÜZCE’NİN SUYU DÜZCELİ’NİNDİR

banner619

Düzce’de geride kalan yaz aylarında yaşanan su sıkıntısı vatandaşları adeta bezdirdi. Musluklarından su akmayan Düzceliler, doğru düzgün kullanamadıkları su için her ay fatura kesen Düzce Belediyesi’ni hedef tahtasına koysa da mağduriyetin asıl kaynağının Hidroelektrik Santralleri (HES) tarafından kurulan barajlar olduğu öğrenildi. Şehrin su ihtiyacının karşılandığı Beyköy’de geçtiğimiz yıllarda kurulan HES’ler, enerji üretmek için suyu tutarak, Düzceliler’in su kullanmasını engeller oldu. Düzce Belediyesi ile DSİ Genel Müdürlüğü’nün su sorununu 2021’de kökten çözmek için hazırladığı kalıcı projeler devam ederken, HES’leri kuran şirketler, “Öncelik içme suyu ihtiyacının giderilmesidir” maddesini içeren DSİ yönetmeliğini çiğniyor.

banner846
Sağlık & Çevre 21.10.2020, 13:15 21.10.2020, 14:43
6864
HES'LER YÖNETMELİĞİ TAKMIYOR! DÜZCE’NİN SUYU DÜZCELİ’NİNDİR
banner844

Dört tarafı su kaynakları ile çevrili olan Düzce’nin birçok mahallesinde yaz aylarında yaşanan susuzluk, tepkilerin odağına yerleşen Düzce Belediyesi’nin başını çok ağrıttı. Hem Düzce merkezde hem de arıtma tesisinin bulunduğu Beyköy’de su sorununun giderilmesi için yoğun mesai harcayan belediye ekipleri, sonunda asıl sıkıntının alt yapı değil Uğur Suyu üzerine kurulan HES’ler olduğunu ispatladı.

Enerji için suyu tutuyorlar

DSİ Düzce Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyete geçirilen HES’ler tarafından kurulan barajlarla Düzceliler’in suyu ipotek altına alınarak 247 bin Düzceli’nin yaşam kaynağı olan suya ulaşmasının önüne set çekiliyor. Kurak geçen yaz aylarının ardından yeterli miktarda yağışın da gerçekleşmediği bugünlerde Uğur Suyu üzerine kurulan HES’ler, su cenneti kentte susuzlukla mücadele edilmesine neden oluyor.

HES’ler yüzünden Düzceliler’e giden içme suyu azalıyor

Başına buyruk şekilde enerji üretmek adına hareket ederek şehrin içme suyunun sağlandığı yatakları kapatarak suyu tutma çabalarını yetkililerin tüm girişimlerine rağmen görmezden gelen HES’ler sebebiyle Düzceliler’e gidecek olan içme suyu azalıyor ve ortaya çıkan basınç sorunundan ötürü de uzun süreli arızalar yaşanıyor.

DSİ’nin uyarıları dikkate alınmıyor

Düzce’ye kalıcı birçok proje kazandırmak için Düzce Belediyesi ile koordineli çalışma yürüten DSİ sık sık toplantı yaptığı HES yetkililerini bu konuya uyarıyor. Yapılan görüşmelerde kuraklık süresinin devam ettiği bir ortamda suyun haftada 3 gün tutulması yüzünden yaşanan sorunlara parmak basılsa da şirketler bu uyarıları dikkat almıyor. Sorunun çözümü için hiçbir girişimde bulunulmadığı gibi başlarına buyruk ve kural tanımaz şekilde hareket edilmesi yüzünden olan Düzce halkına oluyor.

Kural tanımıyorlar

Konuyla ilgili yönetmelikte ortaya çıkan tablo da soru işaretlerinin artmasına neden olacak bir hal alıyor. Mevcutta kentin içme suyu ihtiyacının karşılanması öncelik olduğu yönetmeliklerle belirtilmiş olmasına karşın, HES’lerin bu kural tanımaz uygulamalarının neye dayandığı da ayrı bir merak konusu olarak gözler önüne seriliyor. Düzceliler’in özellikle sosyal medya üzerinden su sorununa karşın dile getirdikleri şikayetlerinin ardı arkası kesilmezken, sıkıntının asıl nereden kaynaklandığı sorusunun cevabı da ortaya çıkmış oluyor. Kuraklığın mevsimsel olarak en az 1 ay daha devam edeceği göz önünde bulundurulursa önceliğin içme suyu ihtiyacının karşılanması olduğunun unutulmaması ve yetkililerin kendi yönetmeliklerinin gereğine göre hareket etmeleri Düzceliler’in en büyük beklentisi olarak karşımıza çıkıyor.

Düzce’de 2021’de su sorunu tarih olacak

Öte yandan Düzce Belediyesi, şehrin içme suyu sorununu kökünden çözmek için DSİ ile çok büyük bir çalışma yürütüyor. Bir yandan HES’lerin oraya çıkardığı sorunlarla mücadele eden Düzce Belediyesi diğer taraftan milyonlarca liralık su alt yapısı yatırımı için yoğun mesai harcıyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün büyük titizlikle takip ettiği çalışmalar planladığı gibi 2021 yılında tamamlandığında Düzce’de su sorunu tarih olacak.

Yorumlar (28)
BEŞTEPELER FATİHİ 7 ay önce
Düzce Belediyesinin Su sorununu çözeceğine inanıyorum 2021 yılında daha farklı bir su servis hizmeti ile Düzce pırıl pırıl yemyeşil bir il olmaya devam edecektir
Emre 7 ay önce
Dinleri imanları para olmuş
Şimdiye kadar yeten su sımdi niye yetmez oldu belli sebebi hes e hayır kapatsınlar doğal güzellikleri maf ettiler
Bir mühendis 7 ay önce
Hiç bir teknik bilgi ve kapasiteye sahip olmayan ilk okul mezununu haber yaparsa böyle beceriksizce bir haber ortaya çıkar işte. HES suyu tutup başka ile transfer etmiyor. Önce çalışma prensibini öğrenmek lazım...
Duzceli 7 ay önce
Hesler kaldırılması lazim doga ya zarar veriyor
Duzceli 7 ay önce
Hesler kaldırılması lazim doga ya zarar veriyor
Düzce Çamur İçiyor 7 ay önce
Çeşmeden Akan da Su değil ÇAMUR.Başkan kendisi içmiyor sanırım.
vatandaş 7 ay önce
böle bi il yoktur herelde bu ne ya su ve elektrik kesintisinden bıktıkkkkkk KOÇYAZI MAHALLESİ BIKTI ELEKTRİK KESİNTİSİNDENNNNN
uzm 7 ay önce
yıkın hesleri..hes mes lazım değil..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık