banner851

banner955

İKİ YER HARİÇ ZORUNLULUK KALDIRILDI

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede bir tedbir kararı daha geride kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu. Öte yandan toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edecek.

Sağlık & Çevre 26.04.2022, 15:49
2544
İKİ YER HARİÇ ZORUNLULUK KALDIRILDI

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınında 25 ay geride kalırken dibi gören vaka sayıları ve artan aşılama oranıyla veriler yüz güldürürken Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin koca başkanlığında toplandı.

‘Son toplantı’

Toplantı öncesi Bakan Koca'nın yaptığı paylaşımda "Koronavirüs Bilim Kurulu'nun son toplantısı" ifadesini kullanması dikkat çekti.

Erdoğan açıkladı

Toplantıda halen uygulamaya devam edilen tedbirlerin kaldırılmasının konuşulduğu toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve kurul üyeleri kameralar karşısına geçti. Erdoğan, bu süreçte mücadeleye katkı sunan kurul üyelerine teşekkür ederek kurulun bundan sonra olağanüstü hal olmaksızın düzenli toplantı yapmayacağını söyledi.

Kapalı alanda maske kalktı

Toplantıda alınan kararları açıklayan Erdoğan, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan maske kaldırılma zorunluluğu tamamen kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir.” dedi.

Bu gruplar takmaya devam etmeli…

Bazı gruplarda maske kullanımının devam etmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Bilim Kurulumuzun önerisi ileri yaştaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla temasları olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir.” dedi.

Hatırlatma dozuna dikkat çekti

Vakalardaki ve vefat sayısındaki düşüşün en önemli sağlayıcısı olan aşıda hatırlatma dozuna dikkat çeken Erdoğan, “Yine bilim kurulumuz kronik hastalığı olanlar ve yaşlı vatandaşlar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir. Etkinliği ispatlanmış olan kendi aşımız Turkovac hatırlatma dozları bazında özellikle tavsiye edilmektedir. Ülkemiz üretilen koronavirüs ilaçlarının vatandaşlarımıza ücretsiz ulaştırılmasına devam edilecektir.” sözleriyle aşının koruyucu gücüne vurgu yaptı.

Yorumlar (1)
vatandas1 8 ay önce
Çok şükür kurtulduk ancak bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerin (grip dahil) maske takmasının bir kültür ve gelişmişlik simgesi olduğu da hatırlatılmalı. Hasta kişi maske takarsa pek çok kaybın önüne geçilebilir.
Yeni Sayımız