banner851

banner614

İL MÜDÜRÜ ÖZCAN’DAN ORUÇ TAVSİYESİ!

İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, metabolizmayı hızlandırmak ve iftar ile sahurda yenilen yemeklerin yağa dönüşmesini engellemek amacıyla önemli bilgilendirmelerde bulundu. Ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini altını çizen Özcan, sahurda da hafif ve besleyici bir öğünün tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

banner619
Sağlık & Çevre 16.05.2018, 10:25 16.05.2018, 17:09
1714

Ramazan ayı ruh ve bedenin dinlendirildiği bir zaman dilimi. Ramazan ayının bu yıl da sıcak yaz günlerine rastlaması nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermesi, iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olması gerekiyor.
İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan da Ramazan ayı’na girdiğimiz şu günde Düzceli vatandaşlara sağlıklı bir Ramazan Ayı geçirebilmeleri için önemli tavsiyelerde bulundu.

Sahuru hafifi ve besleyici atlatın!
Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün iftar ile sahur arasındaki zaman diliminde en az 3 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğine dikkat çeken Özcan, şu önerilerde bulundu:

“Sahura kalkmadan  ya da sahurda sadece su içilmesinin sağlıklı beslenme açısından yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 17-18 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden tercih edilirse gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler, yulaflı besinler vb. besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir.

Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır.”

“İftarda çok hızlı yemek yemeyin”
Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer hususun iftar sofraları için hazırlanan yiyecekler olduğunu vurgulayan Özcan, önerilerini şöyle sürdürdü:

“İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir.

 Sıvı tüketimine dikkat!

Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir. Çok sıcak havalarda aşırı beden hareketi yapılması durumunda vücuttan su ve tuz kaybı daha da artar. Bu gibi durumlarda tuzlu ayran içilmesi önerilir.”

Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (5)
Serdar gürler 3 yıl önce
Sizin tavsiyelerinize gerek yok bu millet zaten oruç tutuyor bütün yıl boyunca işçiye hergün ramazan..
SERDAR GÜRLER'E 3 yıl önce
ciddi misin serdar?
emekli 3 yıl önce
sayın müdür, millet zaten aç ve açlıkla mücadele ediyor. hangi metabolizmadan bahsediyorsunuz. biz çoktan alıştık.
ömer 3 yıl önce
Neyiniz aç.Yemek mi bulamıyorsunuz.Nankörlüğünde bukadarı gerçekten fazla.
emekli abiye 3 yıl önce
emekli abi hükümetin verdiği bayram ikramiyesi ile o bahsettğinin açları doyurursun.Ayrıca açlıkla mücadele eden kim varsa isimlerini söyle boğazımdan geçen lokmaları onlarla paylaşayım.