banner851

banner955

İLK ÇALIŞMALARDAN GÜZEL SONUÇLAR ELDE EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu yıl Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yer alan 60 mağaranın yapısı, sahip olduğu jeolojik ve ekolojik doğal değerlerinin durumu araştırılacak. Düzce’de bulunan mağaralar da incelemeye alındı.

Sağlık & Çevre 16.08.2020, 10:50
2167
İLK ÇALIŞMALARDAN GÜZEL SONUÇLAR ELDE EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmalarla, Türkiye'deki doğal mağaraların jeolojik, ekolojik özellikleri tespit ediliyor. Türkiye'de farklı statüler altında korunan ve henüz koruma altına alınmamış, özellikleri ve güzellikleri çok fazla bilinmeyen mağaralar bulunuyor.

Bakanlık tarafından bu mağaraların her birinin tabiat varlığı olarak tescil edilmesi, koruma altına alınması için farklı bölgelerde projeler yürütülüyor. Bu yıl Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yer alan 60 mağaranın yapısı, sahip olduğu jeolojik ve ekolojik doğal değerlerin durumu araştırılacak. Elde edilen verilere göre bu mağaralar koruma altına alınacak.

Eskişehir, Ankara, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Balıkesir'de yürütülecek proje kapsamında, başlatılan ilk çalışmalardan güzel sonuçlar elde edildi.

Eskişehir'de bulunan Kemikli Mağarası'nda, Asya kıtası için yeni kayıt olacak örümcek türleri ve çok nadir görülen sarkıt, dikit gibi jeolojik oluşumlar tespit edildi. Yıl sonuna kadar sürdürülecek projeyle, mağaralar hakkında Türkiye ve dünya için çok önemli bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor.

(İHA)

banner844
Yorumlar (4)
Köylü 2 yıl önce
Fakıllı köyü mağrasınla bi ilgilenseler ihaleyenasıl verilmiş
Asil tük 2 yıl önce
Fakıllı da sivri zekalılar sarkıtları kırmişlar bütün doğallık bozulmuş insan dışında kimseyi sokmamak lazım
Yorumcu 2 yıl önce
Aman akp korumaya almasin.Nereye el attiysalar kuruttular.O gölfaciasi akillarda hala.emine erdogan sorumluluk almisti guya.mwger mahvetmek icin sorumluluk almislar
hamza 2 yıl önce
Gorevli arkadaslar magaraya giris yasak demisti bakanlik yetkilileri nasil giriyor peki vatandasami yasaklar sadece