banner851

banner955

İLK RAPOR HASTANIN EVİNDE DÜZENLENDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz şubat ayında duyurulan Uzaktan Sağlık Hizmeti’nin pilot illerinden biri olan Düzce’de proje uygulamaya başladı.

Sağlık & Çevre 11.03.2022, 13:32 12.03.2022, 17:50
1398
İLK RAPOR HASTANIN EVİNDE DÜZENLENDİ

Düzce’de Uzaktan Sağlık Hizmeti projesi kapsamında önemli bir uygulama hayata geçti. Yatağa bağımlı hastaların sağlık kurulu raporları artık evlerinde düzenlenecek.

Uygulama pilot illerde başladı

Yatağa ya da cihaza bağımlı yetişkin ve çocuk hastaların sağlık raporu alabilmeleri için hastaneye gelmesi gerekmeyecek, raporlar evlerinde hazırlanacak.

İhtiyaçları olan ilaç, mama, bez ve tıbbi cihazları da evlerinden çıkmadan almaları sağlanacak.

Yatağa bağımlı hastaların sağlık raporunun evlerinde düzenlenmesine yönelik pilot uygulamanın başlatıldığı iller arasına yakın tarihte Düzce de katıldı. Geçtiğimiz günlerde şehre gelerek sağlık yetkilileri ile bir toplantı yapan Kamu Hastaneleri Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Avni Uygar Seyhan’a iletilen talebin ardından pilot iller arasına Düzce de dahil edildi.

Şu an Düzce, Bilecik, Sinop ve Tunceli'de başlayan uygulamanın kısa sürede ülke geneline yaygınlaştırması hedefleniyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın koordinasyonunda yapılan çalışmalar ve ön hazırlıklar sonucunda Düzce’de ilk kez bir hastanın sağlık kurulu raporu uzaktan verildi.

Yorumlar (2)
İlker 7 ay önce
Babam %100 engelli ve yatağa bağımlı,ventilator ve oksijen desteği alıyor.Bogazi delik trakeostomili ve mideden peg ile besleniyor.Eylulde raporumuz bitecek.Boyle bir hasta için 1 yıllık rapor verildi.Yani her yıl rapor için bu haldeki hastayı gezdirmek gerçekten çok zor oluyordu.İnsAllah evden rapor işi yapılırda hem hastalar hem yakınları bu çileyi çekmezler.
memur 7 ay önce
Babamın raporu 3 yıllık kronik hastalıkları var kalp rahatsızlıkları var.%93 engelli raporu var.Eylülde bitecek.Kronik hastalıklara neden 3 yıl 2 yıl süre veriliyor.Bu adamın yaşı geriye gitmiyor ileri gidiyor.85 yaşındaki adama süreli rapor verilmesi yanlış.Bakalım ne olacak.
27
parçalı az bulutlu