banner851

banner955

İŞ YERLERİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN YENİ TEDBİR

Sağlık Bakanlığı, iş yerleri ve çalışanlar için koronavirüs tedbirlerini güncelledi. Güncellemeye göre, iş yerlerine misafir kabul edilmeyecek, iş yerinde 10 ve daha fazla personel çalışıyorsa koronavirüsten sorumlu bir personel görevlendirilecek.

Sağlık & Çevre 25.06.2020, 14:04 25.06.2020, 14:17
2017
İŞ YERLERİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN YENİ TEDBİR
banner1032

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yayınlanan 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ni güncelledi. Rehberde bazı meslek gruplarına ilişkin yeni tedbirler yer aldı. Sağlık Bakanlığı'nca 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' güncellenerek, yeni başlıklar eklendi. Buna göre, mevsimlik tarım işçilerinin kullandığı tüm araçlarda şüpheli koronavirüs vakaları için koltuk ayrılacak. İşçilerin günlük ihtiyaçlarının sağlanması için temsilci seçilecek. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' güncellenerek, 'mevsimlik tarım işçilerine yönelik alınması gereken önlemler', 'iş yerlerine yönelik alınması gereken genel önlemler', 'iş yerlerinde müşterilere yönelik alınması gereken genel önlemler', 'iş yerlerinde personele yönelik alınması gereken genel önlemler', 'havalimanlarındaki güvenlik kontrol ve pasaport memurlarına yönelik alınması gereken önlemler', 'iş yerlerinde çalışan güvenlik görevlilerine yönelik alınması gereken genel önlemler' başlıkları eklendi.

TARIM İŞÇİLERİ

Buna göre, tarım işçilerinin kullandığı tüm araçlarda şüpheli koronavirüs vakaları için koltuk ayrılacak. Yolcu otobüslerinde ve uçaklarda en arka sıra, trenlerde orta vagonda arka iki sıra veya kapalı olan yemek vagonları bu amaçla kullanılacak. Mevsimlik tarım işçileri konaklayacakları alana geldiklerinde İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne haber verilecek. Mevsimlik tarım işçilerinin çevrede yaşayanlar ile sosyal teması olmayacak. Günlük ihtiyaçların sağlanması için temsilci seçilecek. Bu temsilci toplu halde yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin tüm ihtiyaçlarını günlük olarak temin edecek. Bu temsilci aracılığı haricinde dışarıdan alışveriş yapılmayacak.

İŞ YERLERİNE MİSAFİR KABUL EDİLMEYECEK

İş yerlerinde kalabalık oluşmasını engellemek için dış kapıya içeri girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı-engelleyici koyulacak. İş yerlerine misafir alınmayacak. Personeli korumak için mümkünse tezgâhlar ve müşteri alanı arasına şeffaf bir bariyer yerleştirilecek. Müşterilerden iş yerine grup halinde girmemeleri istenecek. Müşteriler, satışa sunulan paketi olmayan ürünlere seçme amacıyla dokunmayacak. 

KORONAVİRÜSTEN SORUMLU PERSONEL GÖREVLENDİRİLECEK

İş yerinde 10 ve daha fazla personel çalışıyorsa koronavirüsten sorumlu bir personel görevlendirilecek. Personel dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek. Müşteriye ürünün tanıtılması, gösterilmesi gibi mesafenin korunamadığı durumlarda tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanılacak.

banner844
Yorumlar (4)
Aydın 2 yıl önce
Koronavirüs hastalığına yakalanan berberler kapatılıyor bir aydır ve tek kişide çıkmasına rağmen. Migros 3mde 4 çalışan yakalanıyor bu hastalığa halen market açık
Düşünceniz berbat 2 yıl önce
İSG UZMANI BULUNDURDULAR DA BU KALDI.
KORONADAN ÖLMEYİN AMA İS KAZALARİNA SESİMİZ ÇIKMAZ. YAZİK GUNAH İS KAZALARINDA MESALEYİ BİZ TAŞIYORUZ.
düzce 2 yıl önce
bu işyerleride nekadar para varmış bunlar Allahtan hic kormuyorlar zannederim
Vatandaş 2 yıl önce
Marketlerr ne olucak giyim mağzalarına ne olucak kapıdan verin mi dicek millet yapmışken herkesi kapsayan bişey yapılsa bari gam yemesek markete giriyorz herkes dib dibe esnafa ne olycak kimsenin umrunda değil. Hee yoksa biz kuralı kuyduk bakarız yakalarsak öttürürüz mü olcak.
25
orta şiddetli yağmur