banner851

banner614

İŞTE DÜZCE’NİN AŞI KARNESİ

‘Kolları sıvıyoruz’ sloganıyla başlayan kontrollü normalleşme döneminde aşı tedariğinde yaşanan sorunların aşılmasıyla aşı takvimi hızla güncellenirken Düzce’de soğuk ortamda tutulması gereken BioNTech aşısının tüm sağlık kuruluşlarında uygulanması için hazırlıklar tamamlandı. Elde az sayıda kalması nedeniyle Düzce’de şu günlerde Çin aşısı sadece belli gruplara yapılıyor. Telefon başında dakikalarca bekledikten sonra ilk aşı randevusu almak istediğini söyleyen Düzceliler’e sadece BioNTech aşısının randevuya açık olduğu bilgisi veriliyor. Çin aşısı olmak isteyenler ise beklemek zorunda kalıyor.

banner619
Sağlık & Çevre 10.06.2021, 13:55 11.06.2021, 16:34
2959

1 Haziran itibariyle Türkiye’de yeni tip koronavirüsle mücadelede yeni bir dönem başladı. Kontrollü normalleşmede geçilen ikinci aşamada slogan ‘Kolları sıvıyoruz’ olarak belirlenirken bir süredir aşı tedariğindeki sıkıntı nedeniyle dibi gören aşı seferberliği de yeniden yükselişe geçildi.

9 GÜNDE 10 BİN DOZ AŞI

1 Haziran itibariyle aşı sırası 50 yaş üstü vatandaşlara gelirken geride kalan 9 günde Düzce’de 10 bin doza yakın aşı uygulaması yapıldı. 6 bin 148 vatandaş ilk kez aşıyla tanışırken 3 bin 635 kişiye de 2. doz aşısı yapılarak aşı süreçleri tamamlandı.

HER 100 KİŞİDEN 22’Sİ AŞILANDI

13 Ocak’ta başlayan aşı seferberliğinde geçen 5 ayda Düzce’de toplam uygulanan aşı dozu sayısı 155 bin 376’ya ulaştı. Bu süreçte Düzce’de her 100 kişiden 22’sine en az bir doz aşı uygulandı. Aşı süreci tamamlananların oranı da yüzde 17’ye çıktı.

PAZARTESİ SIRA 40 YAŞ ÜSTÜNDE

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın duyurusu ile birlikte Düzce’de bugün itibariyle 45 yaş üstü için de aşı randevuları açıldı. Pazartesi günü de 40 yaş üstü vatandaşlar aşılarını olabilecek. Anlaşmaları imzalanan aşıların ülkeye ulaşmasıyla takvimin hızla güncellenmesi ve haziran ayı sonuna kadar 20 yaş üstü vatandaşların aşılanması hedefleniyor.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE DE UYGULANACAK

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ile Akçakoca, Yığılca, Gölyaka, Cumayeri, Çilimli, Kaynaşlı’da bulunan entegre hastanelerde BioNTech firmasından gelen aşılarla 1. doz aşı uygulamasına devam ediliyor. Çinli SinoVac şirketinin aşısı ise aşılarını evlerinde olan engelli ve yaşlı vatandaşlara uygulanıyor. Belli derecede soğuk ortamda tutulması gereken BioNTech aşısı için de Düzce’de gerekli hazırlıklar tamamlandı. Yakın zamanda kalabalık mahallelerdeki 10 aile sağlığı merkezinde BioNTech aşısı uygulaması başlayacak.  

‘LÜTFEN AŞINIZI GECİKTİRMEDEN OLUN’

Eski günlere dönmeye çok yakın olduğumuzu kaydeden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “İlki sırası gelen vatandaşlarımızın gecikmeden aşılarını olmalarıdır. Bu, toplumsal bağışıklığı en kısa sürede kazanmamız için ilk şart. İster yaş ister meslek grubu sebebiyle sıranız gelmiş olsun, lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun.” diyerek en önemli silahın aşı olduğunu vurgulayarak ‘aşı olun’ çağrısı yapmıştı. 

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (4)
Asabi 4 ay önce
Boşverin kardeşim bu işleri gidin aşınızı olun..Devletimiz bizlere bir imkan tanımış Allahaşkına gidin aşınızı olun şu beladan kurtulalım bir an önce yeter artık...
45 yıllık Düzceli 4 ay önce
45 yaş dün açıldı , randevuyu aldım bugün saat 10:00 da aşımı oldum... Sağlık ocağında oldum birde... Boş bir haber gibi geldi
65 yaş 4 ay önce
Hem mecbur değilsin de hem de aşı olmayanlara bazı yerlere girişi yasakla.Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu.
Vatandaş 4 ay önce
Aşıda mecburiyet yok diyorlar ama üstü kapalı yasaklarla mecbur da kılıyorlar.