banner851

banner614

İŞTE DÜZCE’NİN İÇ KARARTAN HAVASI…

Düzce’de yıllardan beri süregelen ve geçtiğimiz aylarda zirve yaparak insan sağlığını tehdit eder boyuta gelen hava kirliliği probleminde bir süredir temiz seyreden hava kalitesi yeniden tehlikeli seviyeye ulaştı. Ölçümlere devam eden 4 istasyondan gelen verilerle Düzce hava kirliliğinde bir kez daha Türkiye’de zirveye çıktı.

banner619
Sağlık & Çevre 21.01.2021, 12:15
1616
İŞTE DÜZCE’NİN İÇ KARARTAN HAVASI…

İl olduğu 1999’dan bu yana sürekli büyüyen ve zaten coğrafi özellikleriyle basık bir bölgede kurulan Düzce araç sayısının artması, sanayideki kontrolsüz büyüme, lastik yakımı ve doğalgazın yaygın olmaması sebebiyle ısınma amaçlı kömür kullanımı gibi nedenlerle yıllardır hava kirliliği problemiyle boğuşuyor.

2020 yılının Kasım ayından bu yana hava kirliliğinin zirve noktalarda seyretmesinin ardından geçen hafta tüm istasyonlardan gelen ‘iyi’ kalitede veriler herkesin içine su serperken bu sevinç uzun sürmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre hava kirliliği 21 Ocak itibariyle yeniden zirve noktalara ulaşarak Düzce bir kez daha ‘havası en kirli il’ unvanını aldı.

Kirliliğin en tehlikeli seyrettiği Düzce Merkez istasyonunda sağlıklı bir ortam için 0 ila 50 arasında olması gereken hava kirliliği endeksi ‘kötü’ sınıfına giren 213 olarak ölçüldü. Bu çevrede yaşayan vatandaşlar için “Sağlık açısından acil durum oluşturabilir. Nüfusun tamamının etkilenme olasılığı yüksektir” uyarısı yapıldı.

Düzce Belediye istasyonun da ise bu değer 150 ölçülerek ‘sağlıksız’ olarak kayıtlara geçti. Havasının temizliği ile meşhur Bahçeşehir’de de hava kalitesi 95 ile ‘orta’ derece oldu.

İl genelinde farklı noktalarda ölçümlerine devam eden seyyar istasyondan ise 138 değeri ‘hassas’ olarak geldi.

Korkutan verilerin ardından Düzce’nin kronik hale gelen ve insan sağlığını tehdit eder boyutlarda seyreden hava kirliliği problemi bir kez daha gözler önüne serildi.

Yapılan ölçümler sonucunda hazırlanan ilk raporda kirliliğinin yüzde 25-30’unun sanayi tesislerinden, yüzde 31-36’sının kalitesiz kömür kullanımından, yüzde 23-27’sinin şehir içi araç trafiğinden ve yüzde 21 ile 26’sının atık yağ ve lastik yakımından kaynaklandığı ortaya konmuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (8)
Doğan Ak**** 9 ay önce
1.osb orman ürünleri fabrikası zehir saçıyor havaya ve toprağa acil denetlenmesi.
Konuralp 9 ay önce
Konuralpte de ölçüm yapılsa ya
CAN 9 ay önce
SIKI DENETIM NEDEN DÜZCE BELEDIYESI YAPMAZ NE BU KEPAZELIK HE CADLERDE ARA SOKAKLARDA GEZ GÖR PIS KOKULU KÖMÜR DUMANLARI INSAN BOGULACAK SANKI FABRIKALARDA AYNI PIS DUMAN NERDE KOTROL SAYIN BASKAN NEDEN PIS KÖMÜRÜ DÜZCEYE SOKARLAR HE BU KAFAYLA IS OLMAZ BASKAN
CAN 9 ay önce
FABRIKALARDA FITLRE YENILEMESI YOK PIS DUMAN DEVAM VE DÜZCEDE PIS KALITESIZ KÖMÜS YAKMAYA DEVAM YAG YAKMAYA LASDIK YAKMAYA DEVAM EVLERIN COGUNDA KALEFER VAR AMA KÖMÜR YAKIYOLAR YAZIK COK YAZIK DÜZCEDE KOTROL YOK
ben 9 ay önce
hep cehe p he yüzünden..
Murat 9 ay önce
Öncü haberin hava kirliliği karşısındaki duyarlılığına teşekkürler. Bu konuda yetkili olanlar sadece konuşuyorlar ve netice sıfır..güya eylem planı vardı ne oldu..laf değil icraat bekliyoruz.cennet düzceyi el birliği ile cehenneme çevirenler yazık ettiniz şehrimize hala sanayii genişletmek istiyorsunuz.yapmayın ve kirliliğe neden olanlardan kurtarın bizi..
komşu 9 ay önce
Cumhuriyet Mah. Fabrikalar Denetlenmeli 5 adet fabrika gürültü ve hava kirliliği saçıyor.
ergun 9 ay önce
bunun sorumlularından birtanesi çevre ve şehircilik müdürü dür. tokuşlar mah.sınırlarında bulunan ikmak plastik deposunda her akşam dağ gibi biriken plastik ve tekstil atıklarının yakıldığı görülmektedir