banner851

banner614

İŞTE EN GÜNCEL VAKA VE AŞI RAKAMLARI

Düzce’de korkutucu boyutlara ulaşan ve sağlık sistemini zorlayan yeni tip koronavirüs salgınında vaka artışı yeni yılda düşüşe geçmeye başladı. Bu durum umutları yeniden yeşertse de son günlerde hem vaka hem de ağır hasta sayısının durağan seyretmesi tehlikenin henüz geçmediğini gösterdi.

banner619
Sağlık & Çevre 01.02.2021, 13:45
8233
İŞTE EN GÜNCEL VAKA VE AŞI RAKAMLARI

Düzce’de Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü Mart 2020 tarihinden bu yana COVID-19 ile enfekte olanların sayısı 28 bin 350’ye ulaştı. Bunlardan 28 bini iyileşerek sağlığına kavuşurken aktif olarak tedavisi süren Düzceliler’in sayısı ise 350 olarak kayıtlara geçti.

Özellikle kasım ayındaki korkutucu artışla birlikte hastanelerin yüzde 100 dolulukla hizmet vererek sağlık sisteminin tıkanma tehlikesiyle kalmış olduğu kentte 18 ağır hastanın tedavileri pandemi servislerinde devam ederken bunlardan 10’una ise durumlarının ağırlaşması sonucu entübasyon işlemi uygulandı.

Öte yandan Kasım ve Aralık aylarında günlük 600’lere kadar çıkan yeni vaka sayısı son haftalarda 20 ila 40 arasında seyrediyor.

Düzce’de yeni tip koronavirüsle (COVİD-19) mücadele çalışmalarında günlük yeni vaka ile vefat sayılarında yaşanan büyük düşüş gelecek adına umut verirken verilerin bir süredir stabil seyretmesi ve ağır hasta tablosunun çok iç açıcı olmaması ise normal yaşama dönüş için henüz çok erken olduğunu gözler önüne serdi.

Salgının yayılımını önünü keserek kontrol altına alınması için yurt genelinde başlanan aşılama çalışmalarında Çin’den gelen CoronaVac aşısını olan vatandaşların sayısı 2 milyon 770 bini aştı. Bu veriyle birlikte Türkiye nüfusunun yüzde 2,42’si aşılanmış oldu. Düzce’de ise aşı seferberliğinde 10 bin bandının aşılmasına çok az kaldı. İl genelinde 9 bin 538 vatandaş aşı oldu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (3)
jaccki 8 ay önce
Bu isin ates ile de alakasi yok ates olcme sadece tek basina önlem degil valla benim hic atesim yokken halsizlendim hastaneye gittim pozitif ciktim atesim gram yoktu ne grip nede ates.. Halsizlik ve agri vardi heryerimde.. Ates ocme isi hikaye..
Derya Deniz 8 ay önce
Lütfen Dr Tomris Cesuroğlunun son yazısını okuyun, "Türkiye zekasını kaybetti" diyor, TV ile hipnotize olmuş halk korku politikası ile, lütfen uyanın artık..
ümit 8 ay önce
hep bir korku pompası...tedbirimizi alıyoruz, maskemizi takıyoruz, ellerimizi yıkıyoruz. daha ne yapmalıyız. Yeter artık ya. Geçen hafta 500 dü aktif sayı bu hafta 350 olmuş. Nerede durağan seyrediyor.