banner851

banner955

İŞTE HASTALIKLARDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Düzce’de son dönemde ishal başta olmak üzere çocuklarda görülen yaz hastalıklarına bağlı sağlık kuruluşlarına başvuru artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Acar, yaz aylarında çocuklarda görülen ishal, isilik, göz enfeksiyonu ve kulak iltihabı gibi problemlerden bahsederek, bu rahatsızlıklardan korunmanın yöntemlerini anlattı.

Sağlık & Çevre 30.07.2022, 16:51
1836
İŞTE HASTALIKLARDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
banner1032

Havaların ısınması, okulların kapanması ve yaz sezonunun başlamasıyla birlikte dışarıda daha fazla vakit geçiren çocukların yaz hastalıklarından korunmasına ilişkin öneriler paylaşıldı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Acar, güneş yanıkları, güneş çarpması, ishaller, isilik, sinek ve böcek ısırıkları, havuzdan bulaşan göz enfeksiyonları, kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonlarının yaz aylarında çocukların kabusu olduğunu bildirdi.

"İshal aşırı sıvı kaybıyla ağır tabloya yol açabilir"

Acar, güneş çarpmasından korunmak için yeterli sıvı alınmasının önemine işaret ederek, "Güneş çarpması oluştuğunda çocuğun sıvı alımı iyi değilse ya da kusma varsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır." ifadesini kullandı.

İshalin nedenlerinden bahseden ve havuz veya deniz suyunun yutulmasının da ishal yapabildiğini aktaran Acar, bu rahatsızlığın çocuklarda aşırı sıvı kaybıyla ağır tablolara yol açabileceğini bildirdi. Acar, özellikle küçük bebeklerde bu tablonun daha ağır olabildiğini ve çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, şu bilgileri verdi: "Çocuklarda ishal geliştiğinde en önemli tedavi vücutta kaybedilen sıvının ağız yoluyla yerine konmasıdır. Eğer ishal uzarsa, ağızdan sıvı alımı yeterli olmazsa, kusma ya da başka ek bulgular varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. İshalden korunmak için dışarıda açıkta satılan, sıcakta çok beklemiş, temiz su ile yıkanmamış, güvenli olmayan gıdalardan uzak durulmalıdır. El yıkama alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır. Evde hazırlanan yiyecekler açıkta çok bekletilmeden tüketilmeli ya da buzdolabında saklanmalıdır. İçme suları temiz olmalıdır."

İsiliğe karşı "ılık su banyosu ve bol kıyafet" önerisi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Acar, yaz aylarında özellikle bebek ve çocuklarda görülen isilik rahatsızlığından bahsederek, şu açıklamalarda bulundu: "İsiliği önlemenin en güzel yolu ılık suyla yıkanmaktan geçiyor. Pamuklu, cilde yapışmayan bol giysiler tercih edilmeli. Sinek ve böcek sokmalarına da yaz aylarında sık rastlanmaktadır. Sıcak yerlerde tatil yaparken özellikle bebekler için cibinlik kullanılabilir. Bebeklerin kollarını ve bacaklarını örten ince giysiler tercih edilmelidir. İsiliğin yoğun olması ve şiddetli kaşıntı olması durumunda doktora başvurulmalıdır."

Acar, ishal dışında havuzdan bulaşan hastalıklar arasında dış kulak yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, göz enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonları bulunduğunu kaydederek, kulak enfeksiyonu olmamak için denize veya havuza girerken kulağa su kaçmasını engelleyecek tıkaçların kullanılabileceğini anlattı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu