banner851

banner614

İŞTE ÖDENECEK RAKAMLAR...

Yeni yıl ile birlikte Türkiye'de ambalajlarda depozito sistemi bugün itibariyle hayata geçti. Kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlarla satılan ürünlerden ek ücret alınacak. Bu ücret markete iade edildiğinde ücreti geri alınacak.

Sağlık & Çevre 01.01.2022, 14:50 01.01.2022, 14:47
5497
İŞTE ÖDENECEK RAKAMLAR...

Çevre kirliliğini ve doğanın yükünü bir nebze olsun azaltmak için getirilen ücretli poşet uygulamasının ardından şimdi de kağıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlarda depozito sistemi geçerli olacak. Ambalaj iade edildiği takdirde ücreti geri verilecek. Uygulama bugün itibarıyla başladı.

Vatandaşlar alışveriş yaptığı sırada alacağı ürünün fiyatına ek olarak bir depozito bedeli ödeyecek. Aldığı ürünü kullandıktan sonra ambalajlı ürünü iade ettiğinde ödediği depozito bedelini geri alacak.

DEPOZİTO TUTARLARI

Su, gazlı veya normal içeceklerde plastik ambalajlar için ürün boyutuna göre 1.48 kuruştan, 5.8 kuruşa kadar değişen tutarlar uygulanacak.

Metal içecek ambalajları için ise 4.3 kuruş tutarında bir ücret ödenecek.

Cam ambalajlar için ödenecek tutarlar ise 1.48 kuruş ile 14.8 kuruş arasında değişecek.

Yorumlar (12)
Mehmet Yalçın 3 hafta önce
Düzce de bu uygulamaya geçer umarım
yerinde 3 hafta önce
Plastik atıklar büyük sorun. Aynı paralı poşet uygulaması gibi yerinde bir uygulamadır. Bu sayede gereksiz poşet kullanımı çok azalmıştı.
CAN 3 hafta önce
SIKAYET ETMEYIN HERYERDE PILASTIK TENEKE KUTULARI VAR AVRUPADA PET PILASDIGE 25 CENT
Kuşburnu 3 hafta önce
Yatacak yeriniz yok, hep vatandaşı nerden tırtıklarımın peşindesiniz,bunun da faturasını millete kesin.
zühtü 3 hafta önce
Yeni yılla birlikte yeni soygun yöntemi.
Konuralp 3 hafta önce
Almanyada şişe başına 0.25 cent veriliyor, 4 şişe atsan 1 kalıp peynir alabiliyorsun örneğin. Bizdeki şaka gibi olmuş yani bu fiyatları kim buldu çok merak ediyorum. Eskiden Tekelin şişeleri bile birşeyler almaya yarayacak kadar para ederdi.
T.C 3 hafta önce
Ak partili degilim ama bunlar iyice kafayi yedi ak partili olsaydim da aynisini dusunurdum
vatandaş 3 hafta önce
BU SİSTEMİN AMACI MİLLETİN CEBİNDEKİ PARAYI ALMAK DEĞİL GERİ DÖNÜŞÜME YÖNLENDİRMEK OLMALI.KALDI Kİ BUNU YAPACAK HİÇBİR ÇALIŞMA YAPILMADI.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-3
hafif kar yağışlı