banner851

banner614

İŞTE SOLUDUĞUMUZ HAVADA SON DURUM…

banner619

Yılın 365 günü hava kirliliğinin hakim olduğu Düzce, Türkiye’nin havası en kirli şehirler sıralamasında birincilikten inmiyor. Halk sağlığını tehdit eden bu önemli sorunu çözmek için konuyu meclis gündemine taşıyan CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesini cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin farklı noktalarından toz numune örneklerinin toplandığını, bakanlığın ve üniversitenin incelemesi sonucu hava kirliliğine neden olan kaynakların belirleneceğini açıkladı.

banner846
Sağlık & Çevre 08.02.2021, 13:47 09.02.2021, 17:06
1169
İŞTE SOLUDUĞUMUZ HAVADA SON DURUM…
banner844

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun verileri, Türkiye’nin havası en kirli kentinin Düzce olduğunu saat saat verdiği sonuçlarla ortaya koymaya devam ediyor. Kentte temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri, geçtiğimiz aylarda 319’a kadar yükselmişti.

Düzce’nin temiz havaya kavuşması için mücadele ediyor

TBMM’nin 26. ve 27. dönemlerinde Düzce’de hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla kanun teklifi hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Düzce’nin ‘sağlıksız’dan, ‘kötü’ye dönen hava kirliliği sorununu çözmek için Ankara’da mücadele vermeye devam ediyor.  

CHP’li Tanal’ın önergesine Bakan Kurum’dan cevap geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle geçtiğimiz haftalarda TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Tanal, Düzce’de hava kirliliğine neden olan faktörlerin masaya yatırılıp yatırılmadığını sormuştu. Tanal, kentte hava kirliliğinin azaltılmasına ilişkin bakanlık tarafından yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi talep etmişti.

Hava kirliliği araştırması Aralık 2020’de başladı

CHP’li Tanal’ın önergesine Bakan Murat Kurum’dan cevap geldi. Kurum, Düzce ili için hava kirliliğinde etkin olan kaynakların belirlenerek bu çerçevede kontrol tedbirlerinin tespitinin yapılması yönündeki bir çalışmanın Aralık 2020 itibari ile başlandığını bildirdi.

Kurum, bu çalışma kapsamında ilde kurulu olan istasyonlarda ölçülen ve kalite kontrol çalışmaları tamamlanmış tüm parametreler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek meteorolojik verirlerle de ilişkilendirilerek her istasyonun temsil alanı içindeki hava kirliliği kaynaklarının genel oranlarının belirlendiğini ve yerel yönetimlerin bilgilendirildiğini anlattı.

Bakan Kurum, hava kirliliğinin ildeki kaynaklarla birebir ilişkilendirilmesi adına sahada yapılan inceleme sonucunda mevcut istasyonlara ilave olarak ölçülecek noktalar ve ölçüm periyotları belirlenerek ölçümlere bağlanıldığını belirtti.

Sahadan toplanacak numuneler bakanlık ve üniversite işbirliğiyle analiz edilecek

Hava kirliğinde kaynakların etkisinin incelenmesi için yerel yönetimler aracılığı ile kaynak envanterinin toplanması çalışmalarının başlatıldığını kaydeden Kurum, şunları aktardı: “İki farklı noktadan toz numune örneklerinin toplanarak ağır metal, organik-elementel karbon, uçucu organik bileşikler, poliaromatik hidrokarbonların düzeyinin belirlenmesi amacıyla saha örnekleme çalışmalarına başlanılmıştır. Sahadan toplanacak numuneler bakanlığımızca ve üniversite desteği ile analiz edilecek olup gerek sabit istasyon, gerek mobil araç sonuçları ile birlikte değerlendirilerek hava kirliliğine neden olan kaynaklar direkt olarak belirlenecektir. Tüm bu çalışmalardan sonra, hava kirliliğine neden olan kaynaklarda kirliliğin azaltılması için alınacak önlemler etkin ve sürdürülebilir bir şekilde belirlenecektir.”

Hava Kirliliği Yüksek Seyretmeye Devam Ediyor

Öte yandan 8 Şubat itibariyle izleme istasyonlarından alınan verilere göre Düzce’de hava kirliliği sorunu sağlığı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sabit 3, seyyar 2 olmak üzere toplam 5 istasyonda saat başı yapılan ölçüm sonuçlarına göre Düzce Merkez İstasyonu’nda yaşanılabilir bir hava için 0-50 arasında olması gereken değer 164 olarak ölçüldü ve “risk gruplarına dışarı çıkmama” uyarısı yapıldı.

Belediye Meydanı İstasyonu’nda bu değer 130 olarak ölçülürken Eski Akçakoca Caddesi’ndeki seyyar istasyonda 112 olarak kayıtlara geçti. İki ölçüm için ‘hassas’ notu düşüldü. Temiz havası ile meşhur Bahçeşehir bölgesinde 48, Ağa Mahallesi’nde ölçümlerine devam eden seyyar istasyondaki 49 verileri ise ‘iyi’ olarak not edildi.

HABER: C. ÜSTÜNER / M. GÜNESEN

Yorumlar (2)
adamın teki 6 ay önce
Tanalı nereden hatırlıyoruz? Bankasyanın devlete geçmesinden ve fetö kanallarının kapatılması sırasındaki desteklerinden. Fetönün siyasi ayağı araştırılmalı, özellikle muhalafetteki ayağı!
CAN 6 ay önce
BIR FABRIKALARDAN IKI PIS KÖMÜR YAKANLARDAN ÜC ARABALARDAN DÖRT LASDIK YAKMALARDAN EVLERDE COK KALITESIZ KÖMÜR KULANILIYO DIKKAT EDIN VE