banner851

banner614

KANGRENE DÖNÜŞEN SORUN!

banner619

Düzce’de geride kalan mart ayında 60 vatandaş sokak hayvanları tarafından uğradığı saldırı nedeniyle hastanelik oldu. Bu durum kontrolsüz üreme nedeniyle sayıları giderek artan başıboş köpeklerle ilgili artan şikayetleri akıllara getirdi.

banner846
Sağlık & Çevre 18.04.2021, 13:45 18.04.2021, 15:42
4368
banner844

Düzce’de sürüler halinde gezerek halkı tedirgin eden sokak köpekleri sorunu giderek büyüyor. Mahallelerini mesken tutan köpeklerden tedirgin olan vatandaşlar, belediye ve CİMER’e yaptıkları şikayetlerin ardından son çare olarak haber merkezimize ulaşırken, ortak tepki ‘Sokakta yürümeye korkuyoruz’ oluyor. Sıkıntının içinden çıkılmaz bir hal almaya başladığını ise saldırı vakalarındaki artış gözler önüne seriyor.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından her ay yayımlanan faaliyet raporuna bakıldığında, yine sokak hayvanları saldırılarının rapordaki yerini aldığı görüldü. Üstelik saldırı olaylarında dikkat çekici bir artış olduğu gözlerden kaçmadı.

Müdürlük, “İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 60 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir.” bilgilendirmesi ile sadece 1 ayda 60 kişinin hastanelik olduğunu duyurdu.

Hayvan hastalıkları ile mücadele ile ilgili yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi: “2021 yılı Mart ayı içerisinde, 96 köyde 24.958 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 26 köyde 780 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 83 köyde 20.561 adet büyükbaş hayvana Sığırların Nodüler Ekzantemi, 23 köy 2  mahallede 382 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır. Hayvan pazarının açık olduğu perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.”

Öte yandan Düzce Belediyesi hem hayvan barınağı hem de Akçakoca yolu üzerindeki rehabilitasyon merkezi ile sokak hayvanlarını iyileştirmek ve üreme kontrolü sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu çalışmalar sayıları çok fazla olan sahipsiz köpeklerle ilgili sıkıntıların son bulmasına yeterli olmuyor. Vatandaşların şikayet etmemesi ve hayvanların zarar görmemesi ekseninde bulunacak kalıcı çözümlerin acil olarak uygulamaya geçmesi Düzce için önem taşıyor.

Yorumlar (20)
Düzceli 4 ay önce
Artık bıktık söyleyecek söz kalmadı Heryere şikayet ettik hiçbirşey yapan yok. Metek toki de adım atılmıyor köpekten çocukları parka çıkaramıyorum. Taksiciler ayak altlarına ekmekleri poşetlerle döküyor yerlere çiğneniyor nimetler site içlerinde köpek besliyorlar Gece sabaha kadar havlamalarindan uyunmuyor. Peş peşte koşup kovaliyorlar çocukları. Halkmarin önü köpek çiftliği kimse geçemiyor yolunu değiştiriyor herkes .Belediye başkanı ne iş yapıyor ama halkın bu kadar mağdur olduğu bir konuda nasıl bu kadar duyarsız kalıyor. Bolu ve Sakarya da bir tane köpek kalmamış hepsini atmışlar Düzce ye .Iki ilde de sokaklarda bir tane köpek yok.Hepsi burda bizim başımıza bela
Düzceli 4 ay önce
Doğup büyüdüğüm sevdiğim düzceden bu başıboş sokak köpekkeri ve belediye yüzünden soğudum iyice! Sağa sola park oturma yeri yapacağına sokak hayvanlarını topla temizle düzceyi önce bu rezillikten kurtar sayın başkan! Her yer köoek ve köpek dışkısı..
Akınlar Mahallesi 4 ay önce
Eşim kızımı kreşe zor götürüyor, şikayette bulunuyoruz, Muhtarımız ve bizzat ben, yetkili bize " size saldırmadığı sürece bir şey yapamam", eee illa kızıma eşime bir şey mi olması gerek önlem almanız için, yada bizler mi sizin almadığınız önlemleri alalım, yetkililer, boşuna koltuk meşgul etmeyin, işinizi yapın, para alıyorsunuz bunun için....
M.A 4 ay önce
kalıcı konutlarda bir kızımız yedi sekiz köpeğin saldırısına uğradı çevredeki vatandaşlar bile yardımına koşamadı korktukları için sadece baktılar son anda bir vatandaş sayesinde kurtarıldı daha kötüsü yaşanabilir ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilirdi acilen gereği yapılması lazım daha ağır sonuçlar doğabilir
Bir dost 4 ay önce
Çevre illerden kamyon kasalarinda bırakılan kopeklerin açıklamasını yapsınlar.
Kkk 4 ay önce
Hepsini toplayin Faruk Özlü ve yandaslarinin bahcesine atin..Nedir bu yaa.Gecen haftada ben sikayet ettim saldirdilar diye belediye ne vurdumduymaz olmus.Ne gelennoldu ne soran..
Duzceli 4 ay önce
Memur-sen civarında koyun sürüsü gibi dolaşıyorlar. Tehlike büyük.
Düzce 81 4 ay önce
Bizim köpeklerin kısırlaştırılması ile ilgili bir sorunumuz yok. Yolda yürüyen, koşu yapan ,bisiklet binen çocuklara saldırması ile ilgili sorunumuz var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın