banner851

banner955

KİNDER SURPRISE'LER TOPLATILIYOR

Düzce’de fabrikası bulunan ve ağırlıklı olarak çocuklara yönelik ürünleri rafları süsleyen Ferrero’nun ürettiği Kinder Surprise yumurtalarında sağlığı tehdit eden bir sorun çıktı. Kinder Surprise yumurtalarında salmonella bakterisi tespit edildi. İngiltere Gıda Standartları Ajansı, çikolata firması Ferrero’nun salgınla ilgili soruşturmaların devam ettiğini ve bazı üretilen Kinder Surprise yumurta partilerinin geri çağırıldığını duyurdu. Düzceli fındık üreticilerinin ‘tekelleşme’nin adresi olarak gördüğü Ferrero, yaşanan skandal için “Bu konu için içtenlikle özür diliyoruz." mesajı yayımladı.

Sağlık & Çevre 05.04.2022, 15:55 05.04.2022, 17:09
19346

İngiltere’de 60’tan fazla çocukta Salmonella tespit edildi. Yapılan incelemeler, hastalık belirtisi olan tüm çocukların Ferrero’nun ürettiği Kinder Surprise yumurtalarını alıp yediğini gösterdi. Hızla basına düşen bu gelişme, Türkiye’de de çocukların ilgiyle tükettiği çikolata firması Ferrero’nun ürünlerine gözleri çevirdi.

Düzce’de D-100 Karayolu üzerinde fabrikası bulunan Ferrero, salgınla ilgili soruşturmaların devam ettiğini ve bazı üretilen Kinder Surprise yumurta partilerinin geri çağırıldığını duyurdu.

Salmonella salgınından şu ana kadar İngiltere’de etkilenen çocuk sayısı kayıtlara 63 olarak geçerken, hastalanan çocukların 5-6 yaşlarında olduğu ve kusma, ateş, ishal ve mide bulantısı şikayetleri ile sağlık kuruluşlarına başvurdukları bildirildi.

Diğer yandan uzmanlar, bağışıklığı düşük kişilerde hastalığın daha ağır seyredebileceği ve bu tür durumlarda hastaneye yatış gerekebileceğine işaret etti.

Her sezon Düzce’de üretilen fındığın piyasa fiyatını yönlendirmekle eleştirilen ve tüccarın patronu olarak görülen Ferrero, bu ses getiren olayın ardından "Gıda güvenliği konularını son derece ciddiye alıyoruz ve bu konu için içtenlikle özür diliyoruz." mesajı yayımladı.

banner844
Yorumlar (3)
Adnan 9 ay önce
İhmal var anlaşılan. Ama yinede geri toplantılması bile büyük bir başarı. Bizim yerli ve milli firmalarımız olsaydı eminim zaten hiç umursamaz hatta konuyu gizler di.
Yorumcu 9 ay önce
Akp utansın ciftcisini italyan uşak yaptılar akp nin ülkeye ihaneti bitmiyor nedense
Ahmet 9 ay önce
Sayın abim, bu sitenizi artık güncelleme yapınız. Telefonlarımızı kasıyor, resimler çıkmıyor. Bildirimler geliyor ama açılmıyor. Bilginize
Yeni Sayımız