banner851

banner955

KOLONOSKOPİ İÇİN KANADA’DAN GELDİ

Yurt dışında 4 ay boyunca randevu alamadığından tetkiklerini yaptıramayan hasta, çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Düzce Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği’ne başvuran hastaya yapılan kolonoskopi ve endoskopi tetkiklerinde Crohn hastalığı tanısı konuldu.

Sağlık & Çevre 29.09.2022, 14:45 29.09.2022, 16:19
897

Aslen Düzceli olup halen Kanada’da yaşamakta olan 35 yaşındaki kadın hasta, 6 ay önce başlayan karın ağrısı, karında şişlik ve ishal şikâyetleri sebebiyle aile hekimine başvurdu.  

Yapılan tetkikleri sonrası tedavi verilen ancak şikâyetleri düzelmeyen hasta için Gastroenteroloji görüşü alınmasının uygun olacağına karar verildi.

Hasta, aile hekiminin yönlendirmesine rağmen Kanada’da 4 ay boyunca randevu alamadı.  Şikâyetleri gittikçe artan hasta, memleketi Düzce’ye geldiğinde değerlendirme için Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu.  

KANADA’DA BULAMADIĞI ŞİFAYI DÜZCE’DE BULDU

Düzce Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Serkan Torun, Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin tarafından endoskopi ve kolonoskopi tetkikleri yapılarak değerlendirilmeye alındı.  

Yapılan tetkiklerinde halk arasında bağırsak romatizması veya iltihabi bağırsak hastalığı olarak da bilinen Crohn hastalığı tanısı alan hasta, takibine devam edecek merkezin tedavi kararını vermesi için yapılan tüm kan tetkikleri, endoskopi, kolonoskopi ve MR sonuçları kendisine verildikten sonra, Kanada’ya geri döndü.

CROHN HASTALIĞI NEDİR?

Crohn hastalığının sindirim sisteminde oluşan ciddi rahatsızlıklardan biri olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak,  ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin her bölümünde ortaya çıkabileceğini kaydetti. Doğru yöntemler ile müdahale edilmeyen Crohn hastalığının; hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Tokmak, sindirim sisteminin büyük bir bölümüne yayılabilen bu hastalığın erken tanı ve tedavisinin önemine işaret etti.

banner844
Yorumlar (3)
ahmet 2 ay önce
kanadadan dolarla gelip hocalara parayı verip bütün işlemlerini yaptırmıştır paran yoksa kaç aya kolonoskopi sırası alırsın hadi aldın patoloji sonucun kaç ayda çıkar Allah bilir????
Naz 2 ay önce
Ya bu nasıl bir dönüş . Üniversiteyi yerden yere vurdunuz şimdi birden mükemmel oldu
Hasta 2 ay önce
Keşke biz Düzcelilerde hizmet alabilsek doktora ulaşmak için kırk dereden su getiriyoruz ayrıca neyse doktor olmak değil önce insan olmak lazım.