banner851

banner614

KOMŞUYA AKIN EDEN EDENE…

Düzce’nin Kardüz Yaylası kış turizmine kazandırılmayı bekleyedursun, Bolu'daki doğal güzellikleriyle ünlü Abant Tabiat Parkı ile kış turizminin önemli noktalarından Kartalkaya Kayak Merkezi, geçen haftadan beri yoğun şekilde yağan kar yağışıyla doğa ve kayakseverlerin ilgi odağı oldu.

banner619
Sağlık & Çevre 21.01.2021, 17:15
9021
KOMŞUYA AKIN EDEN EDENE…

30 yıldır sefer yatırım

Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırlarında bulunan Kardüz Yaylası 30 yıldır kayak turizmine kazandırılamadı. Yıllarca elektrik ve yol olmadan yatırımcılara sunulan yaylaya ilgi gösteren olmayınca, hem yollar düzeltildi hem de elektrik hattı çekildi.

Ancak bu da tesisleşmeye yetmedi. Her kış Kardüz sıfır yatırımla kışa girerken, komşu il Bolu’da hem Kartalkaya hem de Abant Tabiat Parkı ziyaretçi akınına uğruyor.

Gerekli tesisleşme sağlandığında Kartalkaya’yı bile sollaması bekleyen Kardüz Yaylası, yatırımsız geçen kışlara bir yenisini daha eklerken, koronavirüs salgını bile Bolu’nun kayak merkezlerine olan ilgiyi azaltmadı.

Bolu’da karın keyfini çıkartıyorlar

Yurt içinden ve yurt dışından konaklamak ve günübirlik tatil için Abant'ı tercih edenler, göl çevresinde yürüyüş yapıyor, şambrelle kayıp, ata ve faytona binerek keyifli vakit geçiriyor.

Köroğlu Dağları'nın eteklerinde yer alan yaklaşık 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya Kayak Merkezi'ne de gelen yerli ve yabancı turistler, kayak ve snowboard yaparak karın tadını çıkarıyor.

Aralık ayında yağmayan karın ocak ayında etkisini gösterdiğini söyleyen otel yöneticileri, bölgede bir haftadır etkili olan kar yağışıyla pistlerdeki kar kalınlığının yaklaşık 1,5 metre olduğunu aktardı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Kar kalitesi son günlerin en güzeli, kristal kar. Kaydığınız zaman o zevki ve kaliteyi hissediyorsunuz. Onun için bunu kaçırmayalım.

Mutlaka sezon içinde kayak yapalım Öğrencilerimizin evde sıkılmış olmalarını göz önünde bulundurmak lazım. Öğrencilerimizin de pandemi şartlarında kayak yapabilmeleri için olağanüstü seviyede tedbirlerimizi aldık. O yüzden gönül rahatlığıyla gelebilirler. Pistler şu an harika. Gerçekten kartpostal gibi. Belki onlar gelene kadar kar 2 metreyi bulur. Onun için bu tatili burada yapmalarını istiyoruz."

(Öncü Haber/AA)

banner844
Yorumlar (9)
Sabahattin Kuruoğlu 8 ay önce
Duzce nin öyle bir yapısı varki burada birseyler yapmaya çalışanın önü kesiliyor bir şekilde ve küstürülüyor. Birinin yaptığını diğeri yıkıyor. Sehir merkezinde insanların oyalanacagi piknik alanı yok derelerin kenarları değerlendirilip turizme kazandırılmiyor.daha söylenecek çok şey var kısacası Düzce elindeki doğal güzelliklerin kıymetini bilmiyor.Beklemsk olmaz adim atmak proje üretmek projenin hayata geçmesi için de çabalamak gerek.
Ramazan 9 ay önce
Çok üzücü bir durum. Düzce gibi harika bir yerin dikkate alınmaması tuhaf geliyor insana
Kenan Öztürk 9 ay önce
2004 yılının yazında Ayvalık Sarımsaklı'da tatil yaparken tesadüfen Spor ve Gençlik Bakanlığı'nın Kayak Federasyonu Biriminde Çalışan biriyle tanıştım.Federasyon olarak Kardüz'e gelip incelemelerde bulunduğunu söyledi. Eğer tesisleşme gerçekleşirse Abant ve Kartalkaya 'ya giden Istanbul gruplarının çoğu özellikle Günü birlik kayakçıların Kardüz'ü tercih edebileceklerini söylemişti.Umarım tez zamanda bu işle ilgili birimler harekete geçer Kardüz'ü popüler bir kayak merkezi yaparlar.
düzce li 9 ay önce
düzce de gidilecek yer yok ki ben bile hafta sonu sakarya ya izmite boluya gidiyorum oralarda gezilecek cok yerler var
ali 9 ay önce
başkanın derdi konuralp,kim takar kardüzü.
Kazım Karabekir 9 ay önce
Kayak takımı aldım bu yönetim gidince gidip kardüze kayacağım
Duzceli 9 ay önce
Duzceli siyasetcilerimiz oldugu surece ver mehteri
sts 9 ay önce
BIRAKINIZ BURALARI BAKİR KALSIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın