banner851

banner955

“KURULANMAYAN KULAKLAR TATİLİ ZEHİR EDEBİLİYOR”

Deniz ve havuz sonrasında kurulanmayan kulakların enfeksiyonlara sebep olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Fatih Alper Akcan, "Yaz döneminde tatil bölgeleri nemli oluyor. Havuz ve denizin neden olduğu ıslaklıkla birlikte enfeksiyonlara ciddi zemin hazırlıyor. Çoğu zaman tatili kâbusa çeviren kulak iltihapları meydana gelebiliyor" dedi.

Sağlık & Çevre 18.07.2022, 14:20 18.07.2022, 13:37
1265
“KURULANMAYAN KULAKLAR TATİLİ ZEHİR EDEBİLİYOR”
banner986

Havaların ısınmasını fırsat bilen vatandaşlar, deniz ve havuza olan ilgiyi artırdı. Uzmanlar, deniz ve havuz kenarlarında tatilini geçirmek isteyen vatandaşları, kurulanmayan kulaklarda oluşabilecek dış kulak yolu iltihabı konusunda uyardı.

Dış kulak yolu iltihabının ağrılara sebep olabileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fatih Alper Akcan, "Vatandaşlar havuza ve denize girerken mümkünse bone ve kulaklık kullanmalı. Çünkü yaz döneminde tatil bölgeleri nemli oluyor. Havuz ve denizin neden olduğu ıslaklıkla birlikte enfeksiyonlara ciddi zemin hazırlıyor.

Çoğu zaman tatili kabusa çeviren kulak iltihapları meydana gelebiliyor. Hem çocuklar hem de yetişkinlerde yaşanabiliyor. Bunun temel nedeni, deniz ve havuzdan kaynaklı dış kulak yolunun nemlenmesi ve enfeksiyona açık hale gelmesidir. Bu da sorun oluşturabiliyor.

Yine bu havuz ve deniz sularının kulak kirlerine temas etmesiyle birlikte kulak kirleri şişer ve kulak yolunda tıkanıklığa yol açar. Bu da yine hastalarda rahatsızlığa yol açar" dedi.


"Akıntılı kulak enfeksiyonlarına yol açar"
Kulağa giren suların peçete ile temizlenmesinin yeterli olacağını kaydeden Doç. Dr. Akcan, sözlerine şöyle devam etti:
"Sadece peçete ile kulağın ön tarafını silmeleri yeterli olur. Eğer kişinin kulak zarı sağlamsa çok fazla su kaçmasını beklemeyiz. Derin ve hızlı dalışlarda tabii ki kulağa su kaçabilir. Burada önemli olan kulak zarının sağlam olup olmaması! Bunun mutlaka teyit edilmesi gerekiyor. Bu da muayene edilerek anlaşılır. Kulak zarı sağlamsa dış kulak yoluna su kaçsa bile çok fazla sorun oluşturmaz. Bazen saç kurutma makinesi ile de o bölge kurulanabilir ama hiçbir şey yapılmasa da o bölge kendi kendine kurur.


"Kulak iltihabı ağrılı bir süreçtir"
Dış kulak iltihabının sancılı bir süreç olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Akcan, "Özellikle dış kulak iltihabı oldukça ağrılı ve can yakıcı bir enfeksiyondur. İnsanların tatilini kâbusa çevirir. En az 2-3 günlük bir tedavi ile hasta rahat edebilir hale gelir.

O nedenle bu tip enfeksiyonlardan korunmak geriyor. Kulağı kurulamak için kulak çöpleri ya da pamuğa sarılı başka cisimler kullanılmamalı. Dış kulak yolunda oluşabilecek bir çizik kulakta iltihap oluşmasına neden olabilir. Eğer su kaçtığını düşünüyorsak da mutlaka kafamızı aşağıya eğip, kulak kepçesini sallayarak suyu çıkartmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.


Öncü Haber / İHA

 

banner844
Yorumlar (0)
26
açık