banner851

banner955

LABORATUVARDA ÇOĞALTILIP ORMANLARA SALINDI

Düzce’de kestane ağaçlarını kurutan gal arısıyla mücadele başladı. Bu kapsamda gal arısıyla beslenen böcek türü laboratuvar ortamında çoğaltılarak kestane ağaçlarının yoğun bulunduğu Düzce'deki ormanlık alanlara salındı.

Sağlık & Çevre 01.07.2022, 13:00 01.07.2022, 14:42
5546
banner986

İlk olarak 2014 yılında Yalova ile Bursa bölgesinde görülen, geçen yıl da Düzce ilinde tespit edilen, kestane ağaçlarının kurumasına sebep olan kestane gal arısıyla mücadeleye başlandı.

Halk arasında 'Katil Arı' olarak bilinen kestane gal arısına karşı Bolu Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan 'torymus sinensis' böceği, kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Düzce'nin ormanlık alanlarına salındı.

Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen ve zamanla ağaçları tamamen kurutan söz konusu zararlı ile mücadele için, gal arısıyla beslenen 'torymus sinensis' adlı böcek kestane ağaçlarının dallarına bırakıldı.

Laboratuvar ortamında çoğaltılan ve işletme müdürlüğüne ait ormanlarda zarar gören kestane ağaçlarının dallarına bırakılan torymus sinensisler, yaprakları kurutan, çiçeklerin açmamasına neden olan gal arılarının yumurtalarıyla beslenerek zararlının daha da çoğalmasının önüne geçecek.

banner844
Yorumlar (0)
25
açık