banner851

banner614

METEOROLOJİ VERİLERİ AÇIKLADI...

Türkiye'de nisan ayında yağışlar uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 48, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 azaldı.2020 yılının sonbaharından itibaren kuraklığın hâkim olduğu Düzce, nisan ayında Türkiye’de en çok yağış alan il oldu.

banner619
Sağlık & Çevre 06.05.2021, 16:02
970
METEOROLOJİ VERİLERİ AÇIKLADI...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine bilgilere göre, Türkiye'de uzun yıllar nisan ayı yağış ortalaması 59,1 milimetre olarak ölçüldü. Geçen yıl nisan ayında 49,9, bu yılın nisanında 30,7 milimetre yağış düştü.

Buna göre Türkiye'de nisan ayında yağışların, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 48, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 azaldığı tespit edildi.

Nisan yağışları Antalya'nın batısı, Burdur, Isparta, Denizli, Aydın'ın kuzeyi, Marmaris, Malatya, Elazığ, Van, Ağrı, Muş, Bitlis çevreleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamına yakınında normallerine göre yüzde 80’den fazla azalma gösterdi. Batı Karadeniz sahil kesimi, Kırklareli’nin kuzeyi ve Nallıhan çevreleri ise yüzde 100’den fazla artış göstererek kayıtlara geçti.Nisan ayında en az yağış 5 milimetre ile Şanlıurfa ilinde kaydedildi.

EN FAZLA YAĞIŞ ALAN İL OLDUK

Aylardır devam eden kuraklığın ardından bol yağışlı bir ay geçiren Düzce ise 105 milimetre ile 81 il arasında en fazla yağış alan il oldu. Kurak geçen ayların ardından yağmurlu geçen nisan ayı özellikle çiftçinin yüzünü güldürdü.

(ÖNCÜ HABER MERKEZİ / AA)

banner844
Yorumlar (1)
Arkadaş 5 ay önce
Yağmur tanelerini de mi saydınız nasıl oldu bu iş