banner851

banner614

MUAYENE BAŞLADI

banner619

Erken doğan bebekler için yapılması gereken önemli bir göz muayenesi olan Prematüre Retinopatisi (Rop) Muayenesi için aileler, artık şehir dışına gitmek zorunda kalmayacak. Düzce’de hiçbir sağlık kuruluşunda olmayan ve tedavi edilmediğinde prematüre bebekleri körlüğe kadar götüren ROP hastalığına yönelik muayene artık Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde yapılmaya başlandı.

banner846
Sağlık & Çevre 03.10.2017, 10:27 03.10.2017, 17:21
5590
banner844

Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hanife Tuba Akçam, Düzce’de sadece Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde yapılmaya başlanan Prematüre Retinopatisi (ROP) muayenesi hakkında önemli bilgiler verdi.

“Tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir”
Prematüre retinopatisinin, ‘vaktinden erken doğan bebeklerdeki retina hastalığı’ olarak tanımlandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Akçam, “Retina, gözün iç kısmını kuşatan ve görmeyi sağlayan narin bir dokudur. Retina  tabakasını besleyen damarlar, bebek ancak zamanında (40 haftalık) doğmuş ise tam olarak gelişebilir. Erken doğan bebeklerde ise damar gelişimi doğumdan sonra tamamlanmak zorundadır. Prematüre bebeklerin bir kısmında gelişme sorunsuz tamamlanırken, bazılarında da damar gelişimi bozulur ve maalesef ‘Prematüre Retinopatisi (ROP)’ dediğimiz hastalık ortaya çıkar.” ifadesini kullandı. Hastalığın zamanında saptanıp tedavi edilmediğinde körlüğe yol açabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akçam, erken doğan bebeklerin muhakkak göz doktoru kontrolünden geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Düzce ilinde sadece Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde yapılmaktadır”
ROP muayenesinin mutlaka bu konuda özel eğitim almış bir göz doktoru tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Akçam, bu muayenenin Düzce ilinde sadece Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığını vurguladı.

 “Aileler bebeklerini mutlaka muayene olmaya getirmeli”
Prematüre retinopatisinin evre ve şiddetine göre bazı olgularda gerileyebildiğine, bazıların da ise kötüleşip acil tedavi gerektirdiğine vurgu yapan Yrd.Doç Dr. Akçam, ailelere hastalığın ciddiyetini anlayıp randevu günlerinde bebeklerini mutlaka muayene olmaya getirmeleri konusunda uyardı.

“Erken tedavi ile  yüzde 80 başarılı sonuçlar alınıyor”
Akçam ayrıca erken tedavi ile bebeklerin yüzde 80’inde başarılı sonuçlar alındığını kaydetti. Erken doğan bebeklerin göz muayenesinin 0 (380) 542 13 90 (Dahili: 5111) nolu telefonu aranarak yapılabildiği bildirildi.

Haber;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
cem bey 4 yıl önce
Cem Beyin dediği gibi ileri derecede prematüre doğan bebeklere bakan çocuk doktorları üniversiteden bir şekilde gönderildi. Eskiden hastanede yapılan muayene sanki ilk kez yapılıyormuş gibi göstermek hastane yönetiminin acizliğini gösterir.
Vildan 4 yıl önce
Bu muaynenin yaz sınırı varmı bilgi verirseniz sevinirim
Cem 4 yıl önce
Fakat ROP oluşacak kadar küçük doğmuş prematüre çocuğa bakacak çocuk doktoru artık Düzce de yok. Ayrıca bundan 5 yıl önce de zaten ROP muayenesi üniveritede yapılıyordu.
bir bilen 4 yıl önce
ROP muayenesinin ilk kez yapıldığı gibi bir ibare belirtilmemiş zaten, hastanede yapılmaya başlandığı vurgulanmış.
afferin sizeee 4 yıl önce
aaferin size, hah çok güzel oldu