banner851

banner955

NADİR GÖRÜLEN TÜRLERE RASTLANDI

Düzce’nin de aralarında olduğu 15 ildeki 60 mağarada yapılan araştırmalarda 11'i yarasa, 5'i kemirgen olmak üzere 24 memeli hayvan türüne ait bulgulara rastlandı. Söz konusu mağaralarda nadir görülen türlerin yanı sıra yaklaşık 20 "yeni tür" de bulundu.

Sağlık & Çevre 17.10.2021, 16:00 17.10.2021, 14:53
2735
NADİR GÖRÜLEN TÜRLERE RASTLANDI

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce Düzce’deki doğal mağaraların jeolojik ve ekolojik özellikleri tespit ediliyor.

Türkiye'de farklı statüler altında korunan ve henüz koruma altına alınmamış, özellikleri ve güzellikleri çok fazla bilinmeyen mağaralar bulunuyor. Bakanlık tarafından bu mağaraların her birinin tabiat varlığı olarak tescil edilmesi, koruma altına alınması için farklı bölgelerde projeler yürütülüyor.

Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara, Bursa, Konya, Eskişehir, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Düzce, Bartın, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Giresun, Bolu'da 60 mağarada tamamladığı araştırmalarda bu mağaralarda aralarında nadir görülen türler olmak üzere çok sayıda hayvana ait bulgulara rastlandı.

Yedideğirmenli Mağarası'nda "Kafkas Semenderi" görüldü

Buna göre, Zonguldak'taki Cumayanı-Kızılelma, Ilıksu ve Çayırköy mağaralarının su samurlarınca kullanıldığı tespit edildi. Mağara sistemindeki suyun, canlılar ve doğal çevre için önemi nedeniyle buradaki su kaynaklarının temizlenmesi için çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

Giresun'da bulunan Yedideğirmenli Mağarası'nın derinliklerinde Doğu Karadeniz'in endemik türü olan "Kafkas Semenderi" görüldü. Bu mağaralarda 155 farklı eklem bacaklı, yumuşakça, halkalı ve yassı solucan türüyle karşılaşıldı. Bunların 33'ünün için taksonomik analizleri devam ediyor. Yaklaşık 20'si ise "yeni tür" olarak kaydedildi. Yeni türlerin içinde örümcekler ve böcekler ağırlıkta bulunuyor.

Araştırmaların tamamlandığı mağaralardan Cumayanı-Kızılelma Mağarası 10 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun ikinci mağara sistemi olarak tanımlanıyor.

23 mağarada araştırmalar devam ediyor

Bakanlık bu sene aralarında İzmir, Eskişehir, Antalya, Erzurum, Erzincan, Uşak, Malatya ve Ordu'nun aralarında bulunduğu 15 ildeki 23 mağaradaki araştırmalarını ise sürdürülüyor. Bu mağaralarda da 9 yarasa türü ile arasında "yedi uyur" adı verilen tür ile 3 kemirgen ile 3 karnivor türü tespit edildi. Araştırmalarda mağaraların biyolojisi ve ekolojisinin yanında jeolojik özellikleri de tespit edildi. Elde edilen bu veriler ışığında mağaralar tabiat varlığı olarak tescil edilerek, hem mağaralar hem de içinde yaşayan canlılar koruma altına alınacak. Sahip olduğu doğal değerleri hassas düzeyde olan mağaralar ise "A Grubu Mağara" olarak tescil edilerek, insan girişine kapatılacak ve sadece bilimsel araştırmalara müsaade edilecek. Ayrıca bakanlık, önümüzdeki yıl belirlenecek tüm mağaraları da fotokapanla 1 yıl boyunca gözlemleyecek. (ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (1)
Nadir 1 yıl önce
TAKIM İÇİN TABİKİ DEĞİŞİK DÜŞÜNCELER OLABİLİR NORMALDİR BEN ŞUNA TAKILIYORUM KAÇ YILDIR BU SAYFALARI OKURUM YAZARIM DA HEP YIKICI ELEŞTİRİ VE ÇOK BİLGİÇLİK VAR YILLARDIR YÖNETİM,HOCA ,FUTBOLCU DAYANDIRAMIYORUZ, YAZIKTIR.SON 10 dk OYUNCU ALINIRMIYMIŞ ALINIR KARDEŞİM MAÇI İYİ İZLEMEDİĞİNİZ BELLİ HOCA ÖYLE AKILLI İŞLER YAPTI Kİ ÖNCE KADRO İÇİNDEN ÇEŞİTLİ YERLERİ DEĞİŞTİRDİ HAREKETLENDİ DE TAKIM AMA SANIRIM GOL GELMEYİNCE SOL BEKİ ÇIKARTTI BU KEZ TUGAY I İÇERİ ATTI SAVUNMAYI 3 kişi bıraktı FORVETİ 3 KİŞİYE ÇIKARTTI BUNU GÖRDÜK DEMEKLİ SON 10 dk 5 DAKİKA ÇOK ÖNEMİ YOK ZATEN 56 dakikada UZATMA OLDU SONUÇTA GOL BULUNDU BENDE YILLARCA FUTBOL OYNADIM İÇERDE DIŞARDAKİ MAÇLARA VAKİT BULDUKÇA GİDERİM HATTA OĞLUMU DA ALIRIM GİDERİM MAÇLARA KLÜP İŞLERİNİN DE ANLARIM GİDERİ ÇOK OLAN BİR YER YILLARCA AMATÖR KÜMEDE KALDI DÜZCEM, ŞU BİRKAÇ YILDIR İYİ ŞEYLER OLUYORDA KLBÜMÜZ DE GÖKHAN BEY SAĞOLSUN SAHİPLENDİ DE BIKTIK YILLARCA ŞU YÖNETİM GİTSİN ,ŞU HOCA GİTSİN,ŞU FUTBOLCU GİTSİN DEMEKTEN NE KAZANDIK HİÇBİR ŞEY OLAMADIK İŞTE BEN BUNUN İÇİN DİYORUM BU TAKIMA HEP DESTEK OLALIM DİYE LİĞİMİZ ZATEN BU YIL ÇOK ZOR BİR GRUP TÜM KAFA TAKIMLAR BİZDE,KOLAY DEĞİL BAZI ŞEYLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM BİZ BU YIL İYİ FUTBOL İZLİYORUZ TAM BİR TAKIM GİBİ HEMDE GEÇEN SENE BÖYLE DRĞİLDİK ÜÇ PAS YAPAMIYORDUK MÜCADELE EDEMİYOR DU TAKIMIMZ AMA ŞİMDİ BANA ŞAHSEN GÜVEN VERDİ TAKIM 2.GOL OLSA DİREKTEN TOPUMUZ DÖNMESE ŞANSSIZDIK BELKİ DAHA ÇOK ATACAKTIK YIKICI OLMAYALIM DEDTEK VERELİM BİR TANA DÜZDE VAR…SELAMÜN ALEYKÜM