banner851

banner955

NE ŞİKÂYET NE ISIRILMA VAKALARI BİTMİYOR

Düzce’de ocak ayında toplam 44 kişi ısırılarak yaralandı. Tek teselli kedi ya da köpeklerde kuduz hastalığına rastlanmaması oldu. Öte yandan Düzce Belediyesi geçtiğimiz ay çete halinde gezen köpeklere liderlik eden ve ‘alfa’ olarak adlandırılanların barınağa alınmasına yönelik çalışmayı uygulamaya koymuştu.

Sağlık & Çevre 19.02.2022, 16:10 19.02.2022, 16:12
3518
NE ŞİKÂYET NE ISIRILMA VAKALARI BİTMİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere hem vatandaşları hem de sokak hayvanlarını korumak üzere barınak yapma çağrısı konuşulmaya devam ederken Düzce’de sayıları giderek artan sokak hayvanları nedeniyle yaşanan tedirginlik sürüyor.

Şikâyetler bitmiyor

Düzce’nin birçok noktasından sürüler halinde gezen başıboş sokak köpeklerine yönelik şikâyetler yükselirken saldırı vakalarının da ardı arkası kesilmiyor. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aylık faaliyet raporunu açıkladı. Rapora göre ocak ayında da hayvan saldırıları eksik olmadı.

44 kişi hastanelik oldu

Düzce’de yine onlarca vatandaş sokak hayvanları tarafından ısırılmaları sonucu hastanelik oldu. İl genelinde 44 vatandaş ısırılma nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvurdu ve tedavi edildi. Vatandaşları yaralayan köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alındı. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durumun gözlenmediğini bildirdi.

Belediye ‘alfa’lı çözümü uygulamaya koydu

Geçen ay yaptığı açıklamada kanunlara göre köpekleri kısırlaştırma ve tedavi işlemlerinin ardından barınakta tutamayacaklarını kaydeden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, çete halinde gezen köpeklere liderlik eden ve ‘alfa’ olarak adlandırılanların barınağa alarak saldırganlıklarını önleyeceklerini kaydetmişti.

İl dışından köpek getirilmesine yönelik çalışma

Başka illerden Düzce’ye köpek bırakılmasının önüne geçilmesi için de çalışma içinde olduklarını kaydeden Özlü, “Bu noktada başka illerden köpeklerin bırakılmasını önlemek için çalışma başlatıyoruz. Allah bu dünyayı sadece bize vermedi. Sokak hayvanlarımızla birlikte yaşayacağız. Saldırgan olanlarının da çeteleşmesine izin vermeyeceğiz” demişti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (14)
Metek Toki 8 ay önce
Bıktık köpek sürelerinden .Metek Toki köpek çiftliğine döndü okulların önü köpek dolu çocuklar akşam kurstan dönerken köpek saldırılarına magruz kalıyor. Nefes nefese geliyor çocuklar eve köpekten kaçmaktan. Bıktık artık evlerin önünde bahçelerde market önlerinde her yerde köpek. Gece sabaha kadar havlamalarındañ uyuyamıyoruz. 20 tane den fazla köpek var .Belediye hiç bir şey yapmıyor.
AsılVatandaş 8 ay önce
Çocuklarınıza hayvan sevgisini öğretin. Bir kap su biraz mama koyun kapınızın önüne. Bu kadar hayvan düşmanı da olmayın. Dünya sadece senin ve çocuklarının değil. Onları sevmeyi öğretin. bakın nasıl güzel olacak herşey
Kemal marangoz 8 ay önce
Biktik artık köpeklerin hepsinden
herkez kapısına bir kap s 8 ay önce
Hayvanları besleyin
Şampiyon 8 ay önce
Herzaman olduğu gibi hikayelere devam…
Vatandaş 8 ay önce
Köpekler yüzünden çocuklar markete gidemiyor. Bisiklet İle gezen çocukların peşine koşuyorlar. Bu nasıl bir anlayış. Aradığımız zaman kulağında küpe varmı diye soruyorlar. Ekip çıkartın boş gezen ne kadar köpek varsa toplayın. Bunun başka çözümü yok
Net 8 ay önce
Gereksiz romantizme gerek yok.Sokakta yaşamaları verdikleri açlık mücadelesi araba çarpması kavgaları vs bir sürü sorun var.Hepsinin toplanması gerekiyor ve sokakların köpeksiz kalması gerekiyor.Gidin bir avrupa şehrine birtane bulamazsınız ama bizden daha hayvanseverler.Hayvan seviyorsanız sokakta birtane bile olmamalı.
Bir Dost 8 ay önce
Hep o zihniyetten
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu