banner851

banner614

NESLİ YOK OLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA...

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından, doğal hayatın desteklenmesi amacıyla 20 kene avcısı sülün Merkeze bağlı Gürcüçiftlik köyünde doğaya salındı.

banner619
Sağlık & Çevre 29.07.2021, 16:00 30.07.2021, 11:35
1213

Sürdürülebilir yaban hayatı yönetimi kapsamında, çeşitli sebeplerle nesli tükenme noktasına gelmiş türler için kurulan üretme istasyonlarında, her yıl binlerce keklik ve sülün üretilerek doğaya salınıyor.

Birçok zararlı ile beslenen sülünler, ekolojik sistem içinde önemli bir yer kaplıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl da 15 bin adet sülünün üretilerek doğaya bırakılması hedeflenirken bu kapsamda Merkeze bağlı Gürcüçiftlik köyünde amacıyla 20 kene avcısı sülün doğaya salındı.

Sülünler hakkında genel bilgi

Sülünler, zoolojik sistemde omurgalıların) kuşlar sınıfının, tavukgiller takımının, sülüngiller familyasının, sülün cinsinin, gerçek sülün türündendir. Erkek ve dişi sülün bireyleri ayrı göründedir. Erkekleri çok renkli uzun kuyruklu süslü bir kuş olup, baş ve boyun koyu yeşil, madeni lacivert parıltılıdır. Dişileri kül rengi, açık veya koyu kahverengi gri tonlarda açık ve koyu konsantre renklerle dikkati çeker.

Kanatları küçük olmasına rağmen hızlı uçabilmekte fakat uzun mesafe kat edememektedir. Sülünlerin 49 türü ve bu türlerin birçok alt türü bulunmaktadır. Sülünlerin dünyada en yaygın olarak bulunan türü halkalı ve Kafkas sülünüdür. Kafkas sülünleri Türkiye'nin yerli kuşlarındandır. Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde tarlaların ormanla karıştığı yerlerdeki kısa boylu bitkilerin dibi ve buradaki sulak alanlar, açık araziler ağaçlık araziler, ağaçlık ve fundalıklar ve orman kenarlarında yaşarlar.

banner844
Yorumlar (2)
Bunları 2 ay önce
Vuracak avcıların nesli tükense keşke.
Vatandas 2 ay önce
Avcilar vurmasin sonra