banner851

banner955

NİSAN AYINA KADAR MÜCADELE EDİLMELİ…

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte fındık ağaçları yeniden canlanarak yeşillenmeye başladı. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk ise fındık bahçelerindeki ‘kozalak akarı’ tehlikesine dikkat çekti. Zarara yol açan sorunla mücadele konusunda üreticileri uyardı.

Sağlık & Çevre 25.03.2021, 15:00 26.03.2021, 16:11
1101

Arslantürk, yaptığı yazılı açıklamada, fındık zararlıları arasında yer alan ve uç kurumalarıyla üründe azalmaya sebep olan kozalak akarının bahçelerde bu yıl çok daha fazla görüldüğünü belirtti.

Kozalak akarının çoğunlukla dallarda olduğunu belirlediklerini kaydeden Arslantürk, "Yaprakların döküldüğü kasım-aralık aylarından itibaren yapılması gereken mücadelenin ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun için nisan ayı sonuna kadar da elle toplama ve ilaçlı mücadele şekliyle yapılabilecek mücadeleye hız kazandırmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Arslantürk, fındıkta, çeşidine göre yüzde 30 ile yüzde 70 arasında verim kaybına yol açabilecek bu zararlıyla mücadele için üreticilerin bahçelerine girerek elle toplama yapabileceklerini, ayrıca kükürt kullanarak zirai mücadelede bulunabileceklerini vurguladı.

Arslantürk, üreticilerin, zararlıyla bilinçli mücadele için Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile ziraat odalarından destek alabileceklerini ifade etti.

(AA)

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız