banner851

banner955

OKULLAR AÇILDI ‘ENFEKSİYON’ ZİLİ ÇALDI

Düzce’de okulların açılması ile birlikte enfeksiyonlara karşı ailelerin endişeleri de artarken; çocukların sağlığı için uzmanlar, bağışıklığın güçlü tutulması konusunda uyarıyor.

Sağlık & Çevre 14.09.2022, 16:51 14.09.2022, 17:03
746
OKULLAR AÇILDI ‘ENFEKSİYON’ ZİLİ ÇALDI

Düzce’de okulların açılmasıyla birlikte alerji ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye başvurular da artıyor. Özellikle bağışıklığı düşük çocuklar için okulların açılması, hastalıkların da başlaması anlamına geliyor.
Güvenilir Ürün Platformu'ndan yapılan açıklamada, okuldaki enfeksiyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekildi.
Dünya Sağlık Örgütü ham bal öneriyor
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek olarak Antiviral ve antibakteriyel etkilere sahip olan ham balın önerildiğini bildirdi.
Çakır, şunları kaydetti: "Özellikle öksürük şiddetinin azalmasına yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. 2014 yılında Amerikan Pediatri Akademisi’nde yayınlanan, çift kör randomize kontrollü bilimsel bir çalışmada ise, ham balın gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya, 7 gündür öksürük sebebiyle hastanede yatan 130 çocuk katılmıştır. Birinci grup, deney grubu olarak belirlenmiştir ve her çocuğa, gece uykusundan 30 dakika önce, 10 g ham bal verilmiştir. İkinci grup, kontrol grubu olarak belirlenmiştir ve hiç ham bal almamıştır. Çalışmanın sonucunda, Düzenli olarak ham bal tüketen grubun gece öksürüklerinde anlamlı derecede azalma olduğu bunun yanında, uyku kalitelerinin de düzelme olduğu tespit edilmiştir."


"Enfeksiyonlardan korunmak için çocuklarınızı antioksidanlardan zengin besleyin"
Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise çocukların beslenmesine, kaliteli protein kaynaklarından; kırmızı et, tavuk, balık gibi besinler, kalsiyum açısından zengin; yoğurt, kefir, peynir gibi gıdalar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ile kırmızı mor meyvelerin mutlaka eklenmesi gerektiğini vurguladı.
Samancı şu değerlendirmeyi yaptı: "Ayrıca doğada bilinen en güçlü antioksidan olan propolis, B grubu vitaminleri, magnezyum, çinko ve demir mineralleri açısından zengin arı sütü ve doğal probiyotik özellikte olan arı ekmeğini de düzenli olarak tüketmelerini sağlayın. Ayrıca okul çağı çocukları için kahvaltı en önemli öğündür. Sabah yapılan kahvaltı çocuğun öğrenmesinde daha başarılı olmasını sağlar. Çocukların kahvaltısında; anne sütünden sonraki en kaliteli protein kaynağı olan yumurta, kalsiyum açısından zengin süt, kaliteli bir yağ kaynağı olan zeytin, vitamin mineral açısından zengin salatalık, domates ve yüksek lif içeriğine sahip tam buğday ekmeği yer almalıdır. Ayrıca ara öğünlerde 1 tatlı kaşığı arı sütlü ham bal karışımı, 2 tatlı kaşığı polen, 1 tatlı kaşığı arı ekmeği ve en az 10 damla Anadolu propolisi tüketimi yine çocukların günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması için gereklidir." (Öncü Haber/AA)

banner844
Yorumlar (1)
METE 2 hafta önce
nokta atışı haber olmazki be yaa..
19
açık