banner851

banner614

OKULU BİTMEDEN ÜRETİME BAŞLADI

banner619

2 üniversite bitiren ancak istediği işi bulamayınca bir kez daha sınava girip Düzce Üniversitesi Yığılca Meslek Yüksekokulu Arıcılık Bölümü’nü kazanan Ömer Özekin, henüz öğrenciliği devam ederken kendi kovanlarını alarak bal üretimine başladı.

banner846
Sağlık & Çevre 01.10.2019, 10:58 02.10.2019, 12:41
1093
banner844
Yığılca Belediyesi’nde bulunan Bal Ormanları’nda 6 kovanla üretime başlayan Ömer Özekin, bundan önce 2 üniversite bitirdiğini, ancak istediği işi bir türlü bulamadığını ifade ederek kendini geliştirebileceği ve para kazanabileceği bir bölüm okumaya karar verdiğini söyledi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 3. kez giren Ömer Özekin, Düzce Üniversitesi Yığılca Meslek Yüksekokulu, Arıcılık Bölümü’ne yerleşti. Arıcılık Bölümü’nde eğitim görmeye başladığında bu işi yapabileceğini anladığını belirten genç girişimci, Düzce Üniversitesi öğretim elemanlarının destekleri ile de mezun olmadan arı ürünleri üretmeye başladığını dile getirdi.

“İlk senede 6 kovan ile 115 kg doğal deli bal ürettim”

Arıcılık mesleğinin geleceğinin açık olduğunu vurgulayan Özekin, “Turist Rehberliği, Gürcü Dili ve Edebiyatı bölümlerini okuduktan sonra Düzce Üniversitesi Arıcılık Bölümü’ne girerek girişimcilik hayatına atıldım. Arıcılık bölümünün ilk senesinde 6 kovan arı satın alarak kendi doğal bal ve diğer arı ürünlerini üretmeye başladım. Bunun yanı sıra arıcılık alanı ile ilgili teknolojik alanlara da yönelerek kullanışlı cihazlar üzerinde çalışmaya başladım. Bölümümün ilk senesinde 6 kovan ile 115 kg doğal deli bal ürettim. Eğitim hayatımda yönlendirme ve desteklerini esirgemeyen başta Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu’na, Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak’a ve tüm hocalarıma minnet ve teşekkürlerimi sunarım.” şeklinde konuştu.
 
 
 
 

 
Yorumlar (1)
gezgin 2 yıl önce
arkadaşı tanırım çiftlik konusunda gayet iyidir yaşasın çiftlik bank