banner851

banner614

ORİKEM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

banner619

Düzce’nin ormanları artık ORİKEM ile gözetlenecek. Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale (ORİKEM) Projesi kapsamında Düzce sınırlarındaki ormanlara yerli ve milli fotokapanlar yerleştirildi. Artık kaçak av ve kesimler ile her türlü kaçak eylem anında görüntülenecek. Gelişmiş izleme yöntemleriyle, ormanlar 7-24 takip edilecek.

banner846
Sağlık & Çevre 08.04.2021, 15:30 08.04.2021, 16:23
1396
banner844

Ormanları korumak, izlemek, yasa dışı faaliyetleri engellenmek, orman suçlarına karşı anında ve olay yerinde müdahale edebilmek amacıyla ORİKEM (Ormanları İzleme Koruma Entegre Müdahale) Projesi kapsamında Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde yerli ve milli yapay zekâ ile suç tespiti yapan fotokapanlar kullanılmaya başlandı.

Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlılarıyla Mücadele (OZM) Dairesi Başkanlığınca Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde fotokapan kullanım, işletme ve teknik konulardaki eğitim, OZM Şube Müdürü Kamuran Birinci Koordinatörlüğünde, ORİKEM Koordinatörü Yazgı Coşgun Polad tarafından verildi.

Ormanlara yerleştirilen fotokapanlar ile orman sahalarının 7/24 izlendiği, hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan görüntü ve videoların, M2M’ye (makineler arası haberleşme) aktarılıp yapay zekâ tarafından işlendiği ve ilgili orman işletme şefine gerçek zamanlı olarak gönderildiği belirtildi.

Yerli ve milli yapay zekâ destekli fotokapanlarda insan, hayvan, araç ve iş makinesi türüne göre alarm oluşturma özelliği bulunduğu, aynı zamanda orman suç aletlerini, canlı-cansız nakil vasıtalarını tanımlayarak öncelikli alarm sınıfları oluşturulduğu ve plaka tanımlama yapılabildiği ifade edildi.

Düzce’deki ormanlara da kurulumu gerçekleştirilen fotokapanlar ile orman suçlarının oluşması büyük oranda engelleneceği, yasadışı orman faaliyetleriyle olay yerinde anında müdahale sağlanacağı ve düzenlenen suç zaptlarında, fotokapanlardan elde edilen görüntülerin suç delili olarak kullanılacağı aktarıldı.

Proje kapsamında Orman Genel Müdürlüğü merkezinde, ORİKEM canlı izleme ve yönetim odası kurulduğu, taşra teşkilatlarındaki fotokapanların yönetimi, kontrolleri ve teknik desteğin bu merkezden sağlanacağı ve aynı zamanda suç görüntülerinin kayıtların da tutulacağı belirtildi.

Kesme, nakil, açma, otlatma, taşıma, kaçak avlanma gibi orman suçlarında koruma sağlayacak olan fotokapanların aynı zamanda insan, kaynak ve zaman tasarrufu da sağladığı vurgulanarak ormanlarda fotokapan kullanımı yaygınlaştıkça, toplumsal karşılığının, bilinç, farkındalık ve caydırıcılık faktörlerinde ölçeklenebilir yükselişinin beklendiği amaçlandı.

Yorumlar (2)
nerede muhalefet 4 ay önce
Düzcede asırlık ağaçlar kesildi. bu kadar basit olmamalı bu işler. Muhalefet lüzumsuz işler yapacağına bunun takipçisi olmalıydı.
O kapanlar bize de lazım 4 ay önce
O kapanları Düzce merkeze kurmak lazım! Şehrin göbeğindeki asırlık ağaçlar kesildi! Kimseden ses seda çıkmadı! Kimse görmedi! Hadi süs ağaçlarını söktünüz, asırlık ağaçları nasıl kesersiniz! Düzce’de buna ses çıkartacak kimse yok mu? Nerde bu sivil toplum kuruluşları? Birisi karar veriyor, yüz yıllık ağaç kesiliyor, neden çevre düzenlemesi yapılacak! Batsın sizin düzeniniz!