banner851

banner614

ORTA YAŞTAKİ AŞI DUYARSIZLIĞINA ÇÖZÜM ARANIYOR

Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede bu yaz itibariyle salgının kontrol altına alınarak sonbahara rahat bir şekilde girilebilmesi için yeni önlemler gündemde. Buna göre sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kararların alınabileceği belirtiliyor.

banner619
Sağlık & Çevre 08.06.2021, 10:25
8089
ORTA YAŞTAKİ AŞI DUYARSIZLIĞINA ÇÖZÜM ARANIYOR

Koronavirüs salgınının, sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının hayata geçirilmesi için bir dizi yeni karar alınabileceği iddia edildi.

Salgında son durumu değerlendiren uzmanlar, "Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Böyle giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır" yorumu yapıyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı önlemler alınacak.

'ORTA YAŞ GRUPLARINDAKİ AŞI DUYARSIZLIĞI'

Yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının nedeni olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya ilgi açısından en duyarsız kitle olduğu belirtiliyor.

Sadece aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle birlikte toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi durumda bu oranın yüzde 50’de kalabileceği öne sürülüyor.

'FAZLA RAHATLAMA YAŞANMAYA BAŞLADI'

Uzmanlar, "Yani, kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu. Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava nedeniyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı" diyor.

'POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANMASI'

COVİD-19 aşısına ilginin artmaması durumunda, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak.

Aşıya erişimin yaygınlaşmasının ardından, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması durumunda, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (8)
ADAM 4 ay önce
istemeyeni zorlamı aşılayaCAKSIN BUDA BİR SUÇTUR OLMAK İSTEMİYOM
ben yaptırmam 4 ay önce
Bu virüs olayında büyük oyunlar dönüyor. Her yıl aşı yaptırmak gerekecekmiş. Böyle saçmalık olmaz. ilaç firmaları zengin olsun diye insanlık kobaya çevrilemez.
! 4 ay önce
Bu bir insanlık suçudur! Resmen insanları deney olarak kullanmak için zorluyorsunuz!
Asabi 4 ay önce
Öyle bir kısıtlama getirecek erkek göremiyorum ortada
DERYA DENİZ 4 ay önce
AŞI DUYARSIZLARI NE KADAR ÇİRKİN BİR KELİME, HERKES KOYUN MU OLSUN İSTİYORSUNUZ, OLMAYACAGIZ! FAZI TAMAMLANMAMIŞ BİR DENEYE AŞI DENMEZ, DENEK DE DEĞİLİZ APTAL DA..
Vatandaş 4 ay önce
Bir işi yapıyorsan layıkıyla yap,yaptı desinler diye değil.Hem mecburiyet yok diyorsun,hem de kısıtlama getiriyorsun.
Ali veli 4 ay önce
en etkili denen ilacı bir yıl sonra yasakla.....
İnsanlar nasıl güvenecek sonra...
Kimse vatandaşı suçlamasın....
Duzceli 4 ay önce
Biontech üreten Almanya daha 75 yaşı yeni aşılıyor neden bizim ülkemizde deniyorlar kendi ülkelerini aşılasınlar